Po záplavách hrozí ďalší problém – komáre
18 | 09 | 2024 I Katarína Reiterová

Povodňová situácia na Slovensku nenechala chladným snáď nikoho. Informácie zo zaplavených miest sú stále alarmujúce. Aj napriek prognózam meteorológov o zlepšujúcej sa situácii, príde ďalší problém – komáre.

Oteplenie, ktoré má prísť v týchto dňoch a stojatá voda, ktorá ostáva po povodniach vytvárajú dokonalé miesto pre liaheň komárov.

„Dôležitá je teplota vody a ani nie až tak teplota ovzdušia. Štandardne pri tých záplavových druhoch hovoríme okolo 10 stupňov Celzia,“ uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV s tým, že nám hrozí vlna komárov práve tých záplavových druhov, ktoré sa rozlietavajú niekoľko kilometrov a masívne sa množia.

Nielen hlavné mesto, ale aj iné časti Slovenska zápasia s premnoženými komármi. „Vzhľadom na aktuálne počasie a vzhľadom na to, že prišlo k vybreženiu Moravy a Dunaja v istých lokalitách do tých záplavových území, vzniknú väčšie plochy, kde budú potenciálne liahniská komárov,“ doplnil hovorca magistrátu hlavného mesta Peter Bubla.

Objaviť by sa mali do dvoch týždňov

Metropola Slovenska preto neustále pokračuje v monitoringu potenciálnych liahnísk komárov. Podľa Bublu na miestach, kde počet lariev prevyšuje stanovené množstvo, zasahujú biologickým larvicídom BTI. Ten však nemôžu používať na celom území Bratislavy. Využiť ho nemôžu v chránených vodných zdrojoch a chránených územiach. 

Čabanová vysvetľuje, že BTI má pri prvých larvách efektivitu cez 90 percent. Tento larvicíd zabíja rovno larvy a zabezpečí, že dospelé komáre sa nevyliahnu. Je to aktuálne jediná možnosť, pretože voči chemickým postrekom sú komáre odolné. Výhodou BTI je, že je prírodný, keďže ide o výťažok z baktérie a zabraňuje komárom si naň vytvoriť odolnosť.

„Aj vďaka tým zásahom, ktoré robíme, počet komárov bude podstatne menší,“ uzavrel Bubla s tým, že úplne sa tohto bodavého hmyzu nezbavíme.

Invazívny druh

Ako sme už na našom webe informovali, v Bratislave zachytili invazívneho komára tigrovaného. „Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka,“ uviedla Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV. Po jeho objavení sa rozhodli druh skúmať.

Práve ázijský komár tigrovaný patrí medzi najnebezpečnejšie druhy. Je schopný prenášať až 22 rôznych vírusov, vrátane exotických ochorení ako dengue, chikungunya, Zika či žltá zimnica. Tento druh sa do rôznych častí sveta dostal najmä prostredníctvom dovozu tovaru, predovšetkým pneumatík.

„Výskyt tohto komára však verejnosť nahlásila aj v iných mestských častiach Bratislavy, ako aj v iných častiach Slovenska,“ uviedla Rybárová.

Okrem tigrovaného komára sa na našom území vyskytuje aj ďalší invazívny druh – Aedes japonicus japonicus. Tento druh bol prvýkrát zachytený v roku 2021 a v súčasnosti je dokonca rozšírenejší než jeho tigrovaný príbuzný.

„Samotný Aedes japonicus japonicus môže prenášať u nás zatiaľ nepôvodné vírusy, ako napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika,“ Dodala Rybárová s tým, že tento druh predstavuje riziko najmä pre prenos patogénov už prítomných na našom území, ako je napríklad západonílsky vírus, ktorý sa vyskytuje predovšetkým na juhu Slovenska.

V snahe monitorovať situáciu a potenciálne riziká, odborníci intenzívne pracujú na výskume. „V súčasnosti sa v spolupráci s úradmi verejného zdravotníctva venujeme prvému celoslovenskému monitoringu západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v komároch,“ uzavrela Rybárová.

Slovensko v boji s komármi: Vedci odhalili nové vírusy
Komáre už nie sú len otravným hmyzom letných večerov. Slovensko čelí novej hrozbe, keď vedci po prvýkrát v histórii zmapovali prítomnosť nebezpečných vírusov v populácii našich komárov. Prelomová metóda odhalila šokujúce výsledky: vírus Usutu sa už... Čítať ďalej
10 | 09 | 2024 | Katarína Reiterová

Vážení naši čitatelia

 

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik