V úvode minulého týždňa sa umelci a „apolitická“ platforma Otvorená kultúra! a množstvo ďalších kultúrnych organizácií ešte 12. augusta na rovnako „apolitickom“ proteste vznieslo päticu zásadných požiadaviek, v ktorých okrem odvolania ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu z ich pozicií požaduje budúce vedenie ministerstva napríklad aj zrušenie všetkých zákonov týkajúcich sa kultúry, ktoré štvrtá vláda Roberta Fica a parlament prijali. Práve táto organizácia podľa poslanca Mariána Kéryho (Smer-SSD) rozbehla „Slovenské kultúrne povstanie“.
Platforma Otvorená kultúra! nie je žiadnym „apolitickým“ nováčikom, tentokrát však spustila štafetu „Slovenské kultúrne povstanie“. Kéry na Facebooku vo svojom statuse vysvetľuje, v čom to má spočívať a že cieľom je splnenie ich požiadaviek. Podľa poslanca však týmto ľuďom chýba základná sebareflexia, keď si dovolia na niečo takéto prepožičať symboliku SNP – veď kultúrna obec sa pokojne vzdala Múzea SNP v Banskej Bystrici a nik nemal problém s tým, že film o osobnostiach sa nemohol realizovať kvôli nedostatočnej podpore štátu, kým film o mafiánovi a vrahovi Černákovi bol zadotovaný štedro a aj jeho príchod do kín je veľmi zaujímavo načasovaný. Kéry sa preto pýta, či budú tvorcovia filmu tiež „začínať s vysťahovaním“ a tiež ho zaujíma, či by nebolo lepšie Slovákom ukazovať kladných hrdinov z ich dejín.
Na proteste proti ministerke kultúry platforma Otvorená kultúra! vzniesla nasledovné požiadavky:
„Otvorená Kultúra! vznikla v reakcii na aroganciu a nekompetentnosť súčasného riadenia ministerstva kultúry. Jej dlhodobým cieľom je poukazovať na širšie problémy kultúrnej politiky a prepájať aktérky a aktérov rôznych odvetví kultúry naprieč Slovenskom. Budeme protestovať voči akýmkoľvek mocenským zásahom v kultúre, ktoré budú prebiehať bez diskusie so zástupcami a zástupkyňami kultúry a odbornej reflexie. Naša platforma predstavuje sieť, ktorá funguje na báze solidarity, vzájomnej podpory, zdieľania informácií a špecifických schopností. Chceme spoločne pracovať na tvorbe udržateľného a rozmanitého kultúrneho života vo všetkých regiónoch Slovenska,“ môžete si prečítať na ich stránke, pričom tam okrem iného objavíte aj fotky z akcií proti rušeniu RTVS a vzniku STVR.
„Tak na Slovensku sa vraj začalo Slovenské kultúrne povstanie. Má ísť o štafetový protest zástupcov z kultúrnej obce priamo pred ministerstvom kultúry, ktorý organizuje platforma Otvorená kultúra! Až do 29. augusta sa pred budovou ministerstva budú vraj striedať dvojice zástupcov kultúrnej scény. Cieľom má byť odchod ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu z funkcií. Poňali to analogicky so Slovenským národným povstaním, aj pokiaľ ide o slogan - oboch predstaviteľov rezortu kultúry vyzývajú, aby ,,začali s vysťahovaním”, čo bolo heslo, ktoré znamenalo začiatok SNP,“ vysvetľuje na sociálnej sieti Marián Kéry.
„Potiaľ nový, aktivizmom presiaknutý, návrh ľudí z kultúrnej obce. A mne sa na jazyk tlačí otázka. To nemáte ani štipku sebareflexie vo svojich radoch, použiť paralelu medzi ministerstvom kultúry a Slovenským národným povstaním, ktorého 80. výročie si pripomíname o pár dní? Boli ste ticho, keď ministerka kultúry za OĽaNO Natália Milanová hanebne dovolila prevod Múzea SNP zo zriaďovateľskej pôsobnosti práve ministerstva kultúry pod ministerstvo obrany. A najnovšie, v mesiaci výročia povstania prinášate ako kultúrna prvá liga, tak sa aspoň na seba pozeráte, Slovákom film o viacnásobnom masovom vrahovi a gaunerovi Mikulášovi Černákovi. To, že bol tento film o žijúcom mafiánovi podporený z Audiovizuálneho fondu sumou 537 000 eur, pričom projekt o slovenskom generálovi a hrdinovi SNP Jánovi Golianovi získal od fondu sumu, za ktorú ho nebolo možné zrealizovať, je výsmech a hanba,“ konštatuje Kéry.
„V normálnom štáte by mal byť hrdinom nie mafiánsky boss, ale niekto ako generáli Ján Golian, Rudolf Viest, či guvernér Národnej banky za vojnového Slovenského štátu Imrich Karvaš, ktorý výraznou mierou pomáhal financovať Slovenské národné povstanie. Ale nie u nás. My pár dní pred okrúhlym výročím povstania vypustíme do sveta film o vrahovi a mafiánovi, o ktorom sa jeho predstaviteľ, herec Milan Ondrík vyjadrí, že Mikuláš Černák je ,,taký človek, ako sme my”. Nie, pán Ondrík, my nie sme ako on. Neobhajujte neobhájiteľné. Každý si vyberá svoju cestu. Vybral si ju aj on, Mikuláš Černák, ktorého ste stvárnili vo filme. S ním ste problém zjavne nemali, ale takého Roberta Fica by ste vo filme stvárniť odmietli? Počúvate sa vôbec, koho oslavujete?,“ pýta sa rozhorčený Kéry.
„Uvidíme, či Milan Ondrík alebo Zuzana Mistríková, producentka filmu Miki, budú tiež súčasťou protestu pred ministerstvom kultúry. Mohli by sa tam stretnúť aj s exministerkou kultúry Milanovou. Keby žil Ján Golian, heslo ,,Začnite s vysťahovaním” by na tých troch, ale aj ostatných, ktorí pred umením a kultúrou uprednostňujú politický aktivizmus, sedelo ako uliate,“ myslí si Kéry
„Zuzana Mistríková ako producentka filmu Miki povedala, že v ňom ukazujú Slovákom, ako sa narodila mafia, pretože je dôležité to vedieť… Hm. A nebolo by lepšie ukazovať aj v kinematografii Slovákom a Slovenkám, kto boli hrdinovia Slovenského národného povstania?,“ dodáva otázku na záver poslanec.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik