Má žena zostať s mužom, ktorý útočí na ňu alebo na dieťa? Až tretina Slovákov si myslí, že áno
Najnovší prieskum o vnímaní násilia na Slovensku agentúry 2muse* priniesol prekvapivé výsledky. Ukazuje, že Slováci majú vysokú mieru tolerancie násilia v partnerských vzťahoch bez ohľadu na to, či sa týka žien alebo detí. Je už naozaj násilie vo všeobecnosti pre Slovensko bežné a typické?
Len 29 % ľudí si myslí, že by mala žena odísť zo vzťahu po prvom fyzickom útoku. V prípade, že sú v domácnosti dve malé deti, súhlasí s odchodom od partnera ešte o 6 % ľudí menej.
Podľa Kati Farkašovej, riaditeľky Aliancie žien Slovenska, by prítomnosť detí nemala byť dôvodom na zotrvávanie vo vzťahu, v ktorom sa vyskytuje násilie, ale naopak – kvôli deťom treba vážne uvažovať o odchode a/alebo vyhľadať odborné poradenstvo. Z hľadiska následkov je útok na matku vždy aj útokom na dieťa.
„Násilie, ktoré deti vnímajú, ich poznamenáva, aj keď sa ich nemusí priamo týkať. Prítomnosť násilia ovplyvňuje vývin detí a môže ovplyvniť aj to, či sa budú deti násilne správať alebo budú násilie trpieť v dospelosti.“
„Prieskum nám mal ukázať, čo si Slováci myslia o tom, kedy je dobré odísť od násilného partnera,“ vysvetľuje Róbert Slovák z agentúry Slovák & Friends, ktorá spolupracovala na kampani Zastaviť cyklus násilia Aliancie žien Slovenska. „Žiaľ, ukázalo sa, že je naša spoločnosť k násiliu príliš tolerantná.“ Podľa prieskumu si až 19 % Slovákov myslí, že by mala žena strpieť fyzické útoky od partnera na týždennej báze. To, či sú v domácnosti prítomné aj deti, podľa prieskumu medzi Slovákmi nezohráva veľkú úlohu. Ak má žena malé deti, mala by fyzické násilie na týždennej báze strpieť až podľa 21 % ľudí.
Čo sa týka verbálnych útokov, až štvrtina Slovákov si myslí, že by ich mala žena tolerovať dokonca na dennej báze.
Prieskum na Slovensku pritom ukázal, že ľudia, ktorí sa s násilím stretávali v detstve, zažívajú násilie vo vlastných vzťahoch až dvakrát častejšie než tí, ktorí sa v detstve s násilím nestretli.
„Pozitívnou správou je, že podľa prieskumu sú mladšie ženy menej ochotné tolerovať násilie zo strany partnera. Na druhej strane sa však ukázalo, že sú ho aj menej schopné rozoznať než staršie ženy, ktoré sú citlivejšie na jeho rôzne prejavy, „Znamená to len jedno – treba hľadať informácie a odbornú pomoc, a to vždy, keď sa žena necíti vo vzťahu bezpečne,” vysvetľuje Kaťa Farkašová.
„Malo by to byť aj veľmi vážne upozornenie pre vzdelávací systém na všetkých vekových úrovniach,“ dodáva.
Násilie nemusíte tolerovať. Ak ho u vás doma zažívate, vyhľadajte pomoc. Zavolajte na číslo 0903 519 550 alebo si prezrite web www.alianciazien.sk, na ktorom nájdete ďalšie linky a tiež zoznam organizácií, ktoré vám môžu pomôcť.
*Prieskum agentúry 2muse bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke populácie Slovenska v počte 1007 respondentov v období 6. 6. – 13. 6. 2024.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik