Slovensko obdržalo list od Európskej komisie. Komisia vytýka ďalšie problémy pri trestných kódexoch. Minister spravodlivosti dostal dva mesiace na nápravu, aj keď noviel už bolo niekoľko. K tejto téme sa vyjadrili aj Erik Kaliňák a Juraj Gedra (obaja SMER-SSD). Zhodne tvrdia, že odporúčania tejto správy nemôžeme považovať za objektívne a legitímne, ale zavádzajúce a aktivistické. Vo videu vysvetlili prečo.
"S Jurajom máme taký zlozvyk, že je nám jedno s kým diskutujeme, rozhodujúce sú pre nás fakty a argumenty, pretože našim cieľom je pravda a kvalita. Tá sa však už zo zásady vo vyjadreniach slovenskej opozície a mainstreamových novinárov nenachádza. Spohodlneli a namiesto argumentov už len na dennej báze klamú a strašia národ," uviedli šéf Úradu vlády Juraj Gedra s novozvolený europoslancom Erikom Kaliňákom a pokračujú:
"No v živote by nás nenapadlo, že by sme sa mohli s rovnakou úrovňou nekvality a zavádzania stretnúť aj na Európskej úrovni. Až sme si prečítali tohtoročnú správu o právnom štáte od Európskej komisie. Ale nie len nadpisy liberálnych médií, či polstranové zhrnutia, ale kompletných 50 strán a nestačili sme sa čudovať."
Tvrdia, že „objektívnosť“, ale hlavne faktická presnosť tejto správy je žiaľ na úrovni článku Denníka N, ktorý mimochodom so SMEčkom a Aktualitami boli základnými zdrojmi pre vypracovanie tejto správy. Tiež potvrdili, že je samozrejmé, že k obsahu nemohli neprispieť protivládne, pardon mimovládne, ikony ako Zastavme korupciu, Via iuris, Transparency International, či priamo Lipšicova Špeciálna prokuratúra a áno, komisia sa pre navnímanie právneho štátu na Slovensku stretla dokonca aj so Sorošovou nadáciou otvorenej spoločnosti.
"Výsledok takéhoto „nestranného“ prístupu, kde takmer 50% informačných zdrojov tvoria odkazy na články vo vybraných médiách a vyjadrenia mimovládok?" Pýta sa Kaliňák. "Totálna jednostrannosť nezohľadňujúca desiatky strán vecných argumentov štátnych inštitúcií za slovenskú stranu," odpovedá jasne Gedra a Kaliňák doplnil: "Inak povedané politický dokument, ktorý má slúžiť médiám a opozícii na útoky voči vláde Roberta Fica, len preto, že neopakuje postoje európskej komisie pri vojne na Ukrajine, Green deale, migrácii, či práve veta členských štátov."
G: Európska komisia napríklad vyčíta úradu vlády, že sme zrušili odbor prevencie korupcie.
K: Aká je realita?
G: Úrad vlády SR presunul tému prevencie korupcie z odboru na sekciu, teda sme tejto téme dali väčšiu váhu, finančnú podporu a dôležitosť. A tejto téme sa už budeme venovať inak, ako len strašením štátnych úradníkov a manažérov ako tomu bolo v minulosti.
K: Vraj na Slovensku neexistuje etický kódex pre vysokopostavených verejných činiteľov ako premiér či ministri a vzťahujú sa na nich len „isté predpisy“.
G Aká je realita?
K: V roku 2023 boli vládou prijaté takzvané zásady integrity, čo je len iný názov pre etický kódex. A tie „isté predpisy“? Ide o ústavný zákon o ochrane verejného záujmu – tá najvyššia možná úroveň zákonnej úpravy. Fakt neviem čo viac by sa tu dalo ešte spraviť.
G: Európska komisia od nás ďalej požaduje ochranné záruky pre sudcov pri trestnom čine ohýbania práva, ktorý považuje za obrovské nebezpečenstvo pre nezávislé súdnictvo.
K: Absolútny súhlas, tento trestný čin si vymyslela Kolíková, aby mala spôsob ako sa vyhrážať neposlušným sudcom a my by sme ho najradšej okamžite zrušili, ale nemôžeme.
G: Pýtate sa prečo?
K: Lebo Európska komisia ho bývalej vláde odsúhlasila ako jeden z míľnikov pri pláne obnovy a jeho zrušenie by znamenalo miliónové finančné sankcie práve zo strany európskej komisie.
G: Dámy a páni ešte raz, Európska komisia nás karhá za niečo, čo nám sama odobrila v pláne obnovy a teraz od nás chce, aby sme zrušili niečo, za čo nás následne bude pokutovať.
K: Absurdné a ako sa na Slovensku hovorí - ľavá ruka nevie, čo robí tá pravá.
G: No a samozrejme obrovský problém je aj paragraf 363, o ktorom každý človek znalý trestného práva vie, že chráni zákonnosť vyšetrovania a jeho využitie nie je prekážkou v ďalšom trestnom stíhaní, ale napráva krivdy napríklad také ako páchali Lipšicovci.
K: Ale keďže Lipšicovi a jeho mimovládnemu a mediálnemu stádu právo nič nehovorí, Európsku komisiu oklamali, že Generálny prokurátor môže šmahom ruky zastaviť stíhanie a to dokonca bez akéhokoľvek odôvodnenia.
G: Opäť nepravda, generálny prokurátor každé svoje rozhodnutie odôvodňuje na desiatkach strán, kde my ako verejnosť spoznávame nezákonnosti aj elitných vyšetrovateľov a prokurátorov.
K: A takto by sme mohli vo videu pokračovať ďalej, ale to budeme robiť vo vzťahu ku európskej komisii na úrovni expertov a reálnych argumentov nie na úrovni citovania článkov od neznalých novinárov, ktoré by ako zdroj neobstáli ani pri písaní bakalárskej práce a nie to ešte pri tak vážnom dokumente ako je správa o stave právneho štátu na Slovensku.
G: A práve preto závery a odporúčania tejto správy nemôžeme považovať za objektívne a legitímne, ale zavádzajúce a aktivistické.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik