Ruský dovoz zemného plynu do Európskej únie prekonal dovoz zo Spojených štátov prvýkrát za takmer dva roky po zavedení sankcií Bruselu za inváziu na Ukrajinu, informuje americký portál Breitbart News.
Potrubný plyn a skvapalnený zemný plyn (LNG) z Ruska predstavovali v máji približne 15 percent celkového dovozu do EÚ, zistila analýza Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
Po energetických sankciách Bruselu a jednotlivých členských štátov Spojené štáty v septembri 2022 predbehli Rusko a začali dodávať EÚ približne jednu pätinu dovozu zemného plynu, pričom prevažnú väčšinu tvorí LNG prepravovaný v tankeroch cez Atlantik. Minulý mesiac však dodávky z USA predstavovali len 14 percent, čím zaostali za Ruskom a Nórskom.
Aj keď poradenská firma uviedla, že minulý mesiac bol v niektorých ohľadoch jedinečný a zvrátenie trendu „pravdepodobne nevydrží“, vzhľadom na faktory, ako je výpadok špičkového amerického zariadenia na LNG a ruské zvyšujúce sa dodávky do Európy cez Turecko pred plánovanou údržbou, májové preskočenie ukázalo pokračujúcu závislosť od ruského plynu v EÚ.
Pokračujúca závislosť od Ruska – a vlastne aj od Spojených štátov – pochádza z veľkej časti kvôli honbe za takzvanými zelenými formami energie, zatiaľ čo aktívne odmietanie domáceho frakovania zemného plynu a odmietnutie investovať do životaschopných uhlíkovo neutrálnych foriem energie, ako je napr. jadrová energia.
Nemecko, najväčšia európska ekonomika a priemyselná veľmoc, sa už dlho chváli tým, že vedie zelené poplatky, pretože sa vo veľkej miere spoliehalo na dovoz ruského plynu, a to nielen ako zdroja energie, ale aj ako kľúčovej zložky vo výrobe.
Napriek tomu, že zemný plyn je kritickou zložkou vo veľkej časti jeho výrobnej základne, Nemecko spolu s ďalšími významnými európskymi mocnosťami ako Francúzsko a Španielsko zakázalo frakovanie zemného plynu pre jeho diskutované vplyvy na životné prostredie. Naopak, Spojeným štátom sa v priebehu posledných dvoch desaťročí podarilo znížiť emisie uhlíka vďaka revolúcii bridlicového plynu, vďaka ktorej sa krajina stala v podstate energeticky nezávislou.
Medzitým len šesť percent jeho spotreby zemného plynu pokrývali domáce dodávky v roku 2023 v Nemecku. Odmietnutie čerpať z vlastných prírodných zdrojov a prílišné spoliehanie sa na dovoz spôsobili, že Nemecko je zraniteľné voči rozmarom zahraničných kapitálov a dostalo sa napríklad do energetickej krízy, keď Vladimir Putin dramaticky znížil dodávky potrubím po sankciách Západu v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu a následnej sabotáži ropovodov Nord Stream z Ruska, ktoré sú čiastočne vo vlastníctve Nemecka.
Okrem toho, že nemecká vláda do značnej miery pripravila svojich občanov o domáci zdroj zemného plynu, považovala za vhodné aj postupné ukončenie používania svojej starnúcej flotily jadrových reaktorov bez plánov nahradiť ich novými zariadeniam
Deje sa tak napriek tomu, že jeho sused a najvýznamnejší regionálny spojenec vo Francúzsku demonštruje životaschopnosť jadrovej energie pri udržiavaní modernej spoločnosti. Francúzsko skutočne vyrába toľko jadrovej energie, ktorá zabezpečuje približne 70 percent celkových energetických potrieb krajiny.
Na rozdiel od svojho berlínskeho náprotivku, francúzsky prezident Emmanuel Macron – kedysi odporca jadrovej energie – v kampani pred predčasnými parlamentnými voľbami predniesol verejnosti jednu zo svojich mála prezentácií, aby vyzval na zdvojnásobenie jadrovej energie a prisľúbil, že postaví aspoň 14 nových jadrových reaktorov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik