PRVÉ REAKCIE na zmenu zákona. Slovenská televízia a rozhlas by mala vzniknúť od 1. júla
21 | 06 | 2024 I Ivan Mihale

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Prijali k nemu aj viaceré pozmeňujúce návrhy od koaličných poslancov. Za zákon hlasovali všetci zo 78 prítomných poslancov . Prichádzajú prvé reakcie

Národná rada (NR) SR vo štvrtok schválila nový Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). V prípade, že ho podpíše prezident SR Peter Pellegrini, účinnosť by mal nadobudnúť 1. júla 2024. Zákon prináša významné zmeny v oblasti verejnoprávneho vysielania na Slovensku.

Martina Šimkovičová: Argumenty, ktoré v rozprave zazneli proti zneniu Zákona o STVR sú podobné ako vysielanie súčasnej televízie a rozhlasu. Teda jednostranné a neobjektívne.

Ďakujem všetkým poslancom, ktorí podporili vznik Slovenskej televízie a rozhlasu. Veľmi si to vážim! Chcem ubezpečiť všetkých tvorcov, ktorí majú záujem pracovať vo verejnoprávnom priestore a dodržiavať princípy objektívnosti a plurality, že budú naozaj slobodne a nezávisle fungovať.

Tomáš Taraba: Teraz je čas budovať kvalitné verejnoprávne médium

Zákon o STVR prešiel, čo bude znamenať aj to, že na reklamnom trhu sa zvýšia príjmy z reklamy pre verejnoprávne médium o desiatky miliónov eur. Doposiaľ politici bránili zisky súkromných médií, teraz je čas budovať kvalitné verejnoprávne médium!

Machaj končí, a už sa vyplakáva

Šéf RTVS Ľ. Machaj o novom zákone: Je to čierny deň pre mediálny priestor

Súčasný manažment RTVS rešpektuje schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR), zároveň ho však vníma ako krok proti verejnoprávnosti. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré vedenie telerozhlasu poslalo TASR.

"Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku," okomentoval schválenie zákona generálny riaditeľ (GR) RTVS Ľuboš Machaj. Zároveň upozornil na riziká, ktoré predstavuje aplikácia legislatívy v aktuálnej podobe.

Poukázal na to, že zákon dostatočným spôsobom nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, zákon sa podľa neho nezaoberá ani systémovým riešením procesov zmien súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia.

"Neurčenie presných procesov v rámci zmeny RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie i ohrozeniu výroby," varoval Machaj. Zopakoval tiež svoje výhrady k nejasnosti kompetencií a úloh novovzniknutej Etickej komisie a obavy z možnej cenzúry vysielania.

KDH:Vláda sa rozhodla nasilu zrušiť RTVS,prezidenta vyzývame na vetovanie zákona

Vládna moc sa vo štvrtok rozhodla zrušiť RTVS, nasilu a bez odborného vysvetlenia. V reakcii na schválený zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) to za KDH uviedol jeho poslanec a člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Jozef Hajko. S hnutím vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby zákon vetoval.

"Vláda mala šancu upokojiť spoločnosť a priniesť zmier, namiesto toho nasilu pretláča zákony, ktoré polarizujú spoločnosť, ohrozujú demokraciu a nezávislosť médií na Slovensku," upozornil Hajko. Mieni, že schválený zákon je potvrdením toho, že vládna moc chce ovládnuť všetky inštitúcie, ktoré by ju mohli kritizovať.
"KDH vyzýva prezidenta republiky, aby zákon nepodpísal a vrátil ho späť do parlamentu," oznámil v mene hnutia.

PS sa chce pre zákon o STVR obrátiť na Ústavný súd SR

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) avizuje, že zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) napadne na Ústavnom súde SR. Uviedol to jeho líder a podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka v reakcii na schválenie legislatívy v parlamente.

"Parlament vo štvrtok definitívne zrušil slobodné verejnoprávne médiá – RTVS. Od 1. júla ju nahradí poslušná a krotká STVR. Je to hanba vládnej koalície a aj hanba pre Slovensko. My však opakujeme - nás ani slobodné médiá neumlčíte," skonštatoval.

V. Remišová: Záujem občana koalícii pri zákone o STVR nič nehovoril

Koalícia pri schvaľovaní zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) nekonala v záujme občana. Je o tom presvedčená opozičná poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

"Môžeme sa tešiť na kanál propagandy, hlúpostí a poklonkovania koalícii," poznamenala v reakcii na schválený zákon a zmeny, ktoré podľa nej prinesie.

Slovenská televízia a rozhlas by mala vzniknúť od 1. júla

"Verím, že schválením tohto zákona sa nám podarí vrátiť slovenských divákov a poslucháčov k Slovenskej televízii a rozhlasu a programy a spravodajstvo verejnoprávnej televízie a rozhlasu všetkým občanom Slovenska. Urobili sme prvý krok k tomu, aby boli vo vysielaní STVR opäť relácie, seriály aj dokumentárne cykly vytvorené pre celé spektrum záujemcov o kvalitnú pôvodnú tvorbu," povedala po hlasovaní ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

V pléne Národnej rady SR dnes boli schválené aj pozmeňujúce návrhy poslancov, ktoré vyplynuli z diskusie v rozprave. Medzi najdôležitejšie patrí návrh poslanca Romana Malatinca, ktorý doplnil činnosť Slovenskej televízie a rozhlasu o povinnosť vysielať programy zamerané na Slovákov žijúcich v zahraničí s cieľom posilniť povedomie "krajanstva" a prispieť k udržiavaniu a rozvoju povedomia vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.

Ďalším významným pozmeňujúcim návrhom bol spoločný návrh poslancov Dušana Jariabka a Romana Michelka, ktorý zavádza povinnosť vysielania prostredníctvom regionálnych televíznych a rozhlasových štúdií. Tieto štúdiá budú zabezpečovať vysielanie najmenej 20 minút denne z každého z nich a podporovať tak rozvoj regionálnych štúdií najmä v Banskej Bystrici a v Košiciach. Umelecké súbory a telesá zriadené Slovenskou televíziou a rozhlasom budú podporovať aj pôvodnú slovenskú tvorbu, napríklad uvádzaním pôvodných slovenských hudobných diel. Okrem toho, zástupcami generálneho riaditeľa budú riaditeľ Slovenskej televízie a riaditeľ Slovenského rozhlasu ako vedúci zamestnanci organizačných zložiek. Novým zákonom zároveň získavajú autonómnejšie postavenie.

Pozmeňujúci návrh poslankyne Ľubice Laššákovej bude garantovať širšie poskytovanie televíznych programových služieb tým, že rozširuje povinnosť vysielania z dvoch na tri. Rovnako sa predlžuje funkčné obdobie generálneho riaditeľa z piatich na šesť rokov, čo je podľa dôvodovej správy potrebné pre dokončenie strednodobých projektov a aplikáciu strategických plánov.

Hotovo - vládny návrh zákona o RTVS schválený (Aktualizované)
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry (MK) SR. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý vo štvrtok schválili poslanci Národnej... Čítať ďalej
20 | 06 | 2024 | Ivan Mihale/tasr

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.