V piatok, 10. mája sa Národnej rade SR začala diskusia k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Písomne sa do nej prihlásilo 13 rečníkov, z toho štyria za klub. Mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery ministerke iniciovali opoziční poslanci za PS a SaS. K odvolávaniu ministerky sa na sociálnej sieti vyjadril aj Marián Kéry (Smer-SSD).
V piatok, 10. mája sa v NR SR na návrh opozičných poslancov začala diskusia k odvolávaniu ministerky Martiny Šimkovičovej. Kéry pripomína, čo opozícia vyčíta ministerstvu pod Šimkovičovej vedením a vysvetľuje, prečo sú správne. On sám nie vždy súhlasí s komunikáciou, akú ministerstvo volí, to však podľa neho nie je dôvod na odvolávanie šéfky rezortu. Krátkou poznámkou sa vrátil aj k Ľubošovi Kostelnému, ktorý z javiska počas predstavenia vykríkol, že nenávidí Martinu Šimkovič...
„V parlamente sa začala mimoriadna schôdza s jediným bodom programu – vyslovenie nedôvery členke vlády poverenej vedením ministerstva kultúry Martiny Šimkovičovej. Návrh podala skupina opozičných poslancov, ktorým sa nepáčia viaceré, doteraz zrealizované kroky ministerky kultúry. Vláda SR na svojom rokovaní tento návrh na odvolanie ministerky kultúry odmietla, považuje ho za neopodstatnený vo všetkých jeho častiach. A ja s rozhodnutím kabinetu Roberta Fica súhlasím, hoc i mne sa komunikácia ministerstva kultúry smerom k verejnosti nie vždy celkom pozdáva,“ píše Marián Kéry. Je totiž toho názoru, že ak sa koalícia na niečom dohodne, je potrebné, aby sa toho držala aj navonok. Kéry tvrdí, že opozícia na dosiahnutie cieľa – „zostreliť“ ministerku kultúry, použila neopodstatnené dôvody.
„Najskôr reformu verejnoprávnych fondov. Nie je pravda, že jej cieľom je ovládnuť výkonné orgány týchto fondov. Ale upraviť model ich fungovania tak, aby sa zvýšila kontrola využívania verejných zdrojov a tiež podpora originálnej slovenskej tvorby. Alebo je podľa vás normálne napríklad to, že v tomto roku, kedy si pripomenieme 80. výročie Slovenského národného povstania, nemohol byť pre slabú finančnú podporu z verejných zdrojov natočený film o hrdinovi SNP Jánovi Golianovi, ale 500 000 eur vyčlenených na film a filmovú sériu o odsúdenom vrahovi Mikulášovi Černákovi sa dokázalo nájsť?,“ pýta sa Kéry vo svojom statuse.
„Opozícii leží Martina Šimkovičová v žalúdku aj pre pripravovanú reformu RTVS. Keď niečo podobné, ale v bledomodrom, robila vláda Ivety Radičovej po roku 2010, liberálnym médiám to ale že takmer vôbec neprekážalo. Keď na popud SaSky boli v minulom volebnom období zrušené tzv. koncesionárske poplatky, čím sa z RTVS de facto stala už vtedy štátnym médiom, tento návrh prešiel bez väčšej verejnej diskusie, Sulíkovci ho vystrelili neznesiteľne ľahko, ako pištoľníci od pása. Komu vtedy prekážalo presunutie verejnoprávnej RTVS na cestu štátneho a od politikov finančne takmer úplne závislého média? Iste, môžeme sa rozprávať o tom, či tu ide, pri aktuálnej novele RTVS, najmä o výmenu na čele generálneho riaditeľa. Áno, aj. A len slepý nevidí dôvody. Vláda Roberta Fica má však eminentný záujem, aby RTVS, hoc verejnoprávna už „len“ z hľadiska vysielania, a nie financovania, napĺňala v čo najväčšej miere princípy verejnoprávnosti a bola spoločenským etalónom nezávislej a objektívnej žurnalistiky. Od tohto charakteru vysielania bola od roku 2020, žiaľ, na míle vzdialená,“ pokračuje Kéry.
„Opakujem, smerom k ministerstvu kultúry som v miere, akej sa mi dostávajú informácie (a najmä ako sú komunikované), v súčasnej dobe občas aj kritický. Hoc aj témy, s ktorými rezort prichádza, sú takmer všetky legitímne a vychádzajú z programového vyhlásenia vlády, spôsob ich komunikovania a aj argumentácie, prečo s nimi rezort vyšiel, by mohli byť lepšie. Ale toto nie je dôvod, aby bol niekto zo svojej pozície odvolaný,“prízvukuje Kéry.
„Človek môže akceptovať aktivizmus umelcov, ale aj ten by mal mať svoje hranice. Ak je pravdou, že v jednom z predstavení Slovenského národného divadla zaznela z úst jedného z hercov verbálna urážka smerom k ministerke kultúry, pričom tá urážka nebola súčasťou scenára, je toto už ďaleko za čiarou akejkoľvek zmysluplnej kritiky. Takýto aktivizmus odmietam. Tak, ako žiadnemu ministrovi nepatrí Slovensko, žiadnemu hercovi nepatrí Slovenské národné divadlo. Aj burcovanie vášní musí mať svoje hranice. Inak sa nám môže vrátiť ako poriadne nabrúsený bumerang,“ pridáva Kéry poznámku na záver statusu.
Na doskách Slovenského národného divadla, počas predstavenia, kričal herec Ľuboš Kostelný v postave homosexuála do mikrofónu, že nenávidí Martinu Simkovič... Ministerka sa teda oprávnene pýta, či je toto v súlade s demokraciou, keďže SND, v ktorom je Kostelný zamestnaný, je štátna inštitúcia platená z daní všetkých Slovákov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydenni