Americká elita nemá žiadny plán B, radšej povedie ďalej vojnu. To je záver amerického ekonomického stratéga Davida P. Goldmana, ktorý píše v denníku Asia Times o stretnutí americkej elity zahraničnej politiky. Kde stále zaznievali vyhlásenia, že Rusko napríklad stráca 25 až 30-tisíc vojakov mesačne, má už len 50 % dôstojníkov a nedokáže udržať bojovú morálku. Čo sa Goldman snažil uviesť na pravú mieru. „Nikto nerozporoval dáta, ktoré som ukázal. A nikto tiež neveril, že Rusi strácajú 25 000 vojakov za mesiac. Fakty neboli ten problém,“ píše s tým, že sa dotyční jednoducho nedokážu zmieriť so svetom, kde Amerika nebude rozkazovať. A urobia všetko, aby to tak bolo, informujú Parlamentní Listy.
Teraz opäť v Asia Times tvrdí, že USA nemajú žiadny iný plán, ako v prípade Ukrajiny postupovať, než viesť vojnu ďalej. Podľa svojich slov bol prítomný na stretnutí, na ktorom sa zišlo niekoľko bývalých ministrov, vojenských predstaviteľov, učencov a analytikov z think-tankov, aby zhodnotili vojenskú situáciu vo svete.
Goldman konštatuje, že establishment v zahraničnej politike USA stavil svoju dôveryhodnosť na to, že poníži Moskvu tým, že dotlačí hranice NATO len pár stoviek kilometrov od Moskvy a zničí ruskú ekonomiku sankciami. Na to si vybral všetky dlhy u európskych vlád, zmobilizoval všetkých novinárov, členov think-tankov i politiky, aby tento zástupný konflikt propagovali, s konečným cieľom poškodiť ruské ozbrojené sily a nakoniec dosiahnuť zmenu režimu v Rusku.
K spomenutým citáciám má komentár aj sám Goldman. „Toto všetko nie je pravda a ten, kto to hovoril, to vie. Predstava, že Rusi strácajú 25 až 30 tisíc vojakov za mesiac je smiešna. Delostrelectvo spôsobuje 70% strát na oboch stranách a podľa všetkých odhadov Rusi vystrelia päťkrát až desaťkrát viac ako Ukrajinci. Rusko sa vyhýba frontálnym útokom, aby si udržalo vojakov.“
Tiež podotkol, že volebná účasť bola v Rusku 88 %, teda oveľa viac ako v západných demokraciách. Rusi možno nemali na výber, čo sa týka kandidáta, ale mohli zostať doma. A 88 % zodpovedá tomu, že nezávislý inštitút Levada zistil, že Putina teraz podporuje 85 % obyvateľov. A namiesto toho, aby kolabovalo, tak sa Rusko stáva centrálnym bodom reorganizácie svetových dodávateľských reťazcov a ich financovania. Jeho ekonomika rastie namiesto toho, aby sa o polovicu zmrskla, ako sľuboval Joe Biden v marci 2022.
Ďalší prednášajúci podľa ekonomického stratéga tvrdil, že sa európski lídri, napríklad kancelár Scholz veľmi boja jadrového zlomu, teda bodu, keď Rusko v konflikte použije jadrové zbrane. A žiadal, aby Nemecko poskytlo Ukrajine strely Taurus, ktoré majú dolet 1000 kilometrov a majú dvojfázovú hlavicu na ničenie infraštruktúry vo veľkom. Goldman pripomína uniknutú konverzáciu nemeckých dôstojníkov o tom, že by tieto strely použili na zničenie Kerčského mosta. Kedy okrem iného bolo aj odhalené, že na Ukrajine už sú Briti a ďalší personál NATO.
„Presunutie konfliktu do Ruska a rozsiahle útoky na infraštruktúru je jednou z ciest, ako zo zástupného konfliktu urobiť celoeurópsku vojnu. Ďalšou je poslať vojakov NATO na Ukrajinu, čo už nahryzol francúzsky prezident Macron (ale skoro určite to nemieni urobiť),“ hovorí Goldman.
Čo naopak podľa ekonomického stratéga chýbalo, bola diskusia o vyjednaní ukončenia konfliktu. Akákoľvek dohoda by totiž Rusku dala východnej oblasti Ukrajiny, ktoré anektovalo, a tiež nárazníkovú zónu až k Dnepra. Nasledovala by normalizácia ekonomických vzťahov so západnou Európou. „Rusko by z toho vyšlo víťazné a americkí podporovatelia v Európe by boli ponížení. Vplyv na povesť Ameriky vo svete by bol drvivý. Ako niekoľko prítomných podotklo, Taiwan pozorne sleduje, čo sa stane americkým državám,“ odhaduje Goldman.
Dodáva, že kvôli pravidlám takýchto stretnutí nemôže povedať veľa ďalšieho, ale môže pokojne oznámiť, čo na tomto stretnutí povedal on. Teda že sankcie voči Rusku sa minuli účinkom, pretože Rusko má prístup k čínskemu a indickému dovozu. A to ako priamo, tak cez prostredníkov ako sú Turecko a post-sovietskej republiky. Ale odolnosť ruskej ekonomiky je jedna vec, celá svetová ekonomika sa mení. Čína už globálnemu juhu dodáva viac ako na vyspelé trhy. Masívne automatizovala výrobu a inštaluje viac priemyselných robotov ako zvyšok sveta dohromady. Čo sa dokazuje na svetovom automobilovom trhu, ale má to aj kritický vplyv na vojenské záležitosti.
„Čína tvrdí, že má automatizované továrne, ktoré môžu vyrobiť tisíc striel s plochou dráhou letu za deň. Čo nie je nemožné vzhľadom na to, že dokáže vyrobiť tisíc elektrických automobilov za deň alebo tisíce antén pre signál 5G. Z toho vyplýva, že Čína môže vyrobiť americký arzenál štyroch tisíc striel s plochou dráhou letu za týždeň, zatiaľ čo v Amerike ich zmluvní dodávatelia z vojenského priemyslu vyrábajú ručne roky,“ popísal Goldman.
„Nikto nerozporoval dáta, ktoré som ukázal. A nikto tiež neveril, že Rusi strácajú 25 000 vojakov za mesiac. Fakty neboli ten problém. Zhromaždení hodnostári, reprezentatívny výber zo zahraničnopolitickej elity, si jednoducho nedokázali predstaviť svet, v ktorom Amerika už neporúči,“ zhrnul Goldman dojem z tohto stretnutia. A dal mrazivú predpoveď: „Sú zvyknutí, že veci riadia, a stavia a prehrajú celý svet na to, aby to tak zostalo.“
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik