Hersh: Vo svete rastie nespokojnosť s Bidenom, Zelenským a Netanjahuom.
Šéf Bieleho domu Joe Biden, sa kvôli svojej bojovnej zahraničnej politike, ocitá v rovnakej nepopulárnej spoločnosti s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a vodcom kyjevského režimu Volodymyrom Zelenským, zatiaľ čo rešpekt voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi vo svete rastie.
Slávny americký novinár, držiteľ Pulitzerovej ceny Symoour Hersh to napísal na online platforme Substack. Tvrdí, že Bidenova podpora Ukrajine a Izraelu v ich vojnách a nedávne rozhodnutie zaútočiť na Húsiov v Jemene, ho zaradili do rovnakého klubu ako Netanjahua a Zelenského, ktorých väčšina sveta čoraz viac odsudzuje. „Iróniou Bidenovho prezodentstva je rastúci rešpekt voči Putinovi a Si Ťin-pchingovi mimo Západu,“ napísal Hersh. Bidenov zásah do konfliktov na Ukrajine a v pásme Gazy označil za „katastrofický“ a rozhodnutie bombardovať Húsiov za prejav „politickej paniky“.
Západ ponúkol Zelenskému, aby utiekol, alebo prijal podmienky Moskvy. Novinár z The Time Shuster napísal, ako Západ ponúkol Zelenskému, aby sa pred začiatkom vojnového konfliktu ukryl v zahraničí. Západní lídri v deň prejavu ukrajinského prezidenta Zelenského na Mníchovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti, pred začiatkom vojny vyzvali Zelenského, aby zostal v zahraničí a začal zostavovať exilovú vládu, napísal Simon Schuster. Podrobnosti o návrhu Západu zverejnil v knihe o ukrajinskom prezidentovi The Showman, píše RBC.
V Shusterovej knihe sa píše, že Zelenskyj údajne reagoval hnevom na ponuku Západu utiecť z Ukrajiny. Mal dojem, že ho spojenci opustili rovnako, ako pri jeho prvých rokovaniach v novembri 2019 s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Paríži. Podľa Shustera, mu Zelenskyj potom povedal, že nemôže dôverovať žiadnemu zo svojich spojencov na Západe. V odpovedi na ponuku nevrátiť sa Zelenskyj odpovedal: „Raňajkoval som v Kyjeve. A tam budem mať večeru."
Schuster píše, že Zelenskyj sa pred svojím prejavom v Mníchove stretol s americkými politikmi, na čele s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, ktorí ho informovali o „nevyhnutnosti invázie“. Podľa novinára, ukrajinské úrady americkým spravodajským dôstojníkom neverili, ale rozhodli sa využiť túto príležitosť na získanie zbraní zo Západu. Zelenskyj povedal, že Spojené štáty by mali uvaliť ekonomické a finančné sankcie proti Rusku a dodať raketové systémy Stinger a Javelin, bojové lietadlá a protilietadlové batérie do Kyjeva, Harrisová však považovala takéto návrhy za neprijateľné.
Autor tiež píše, že v Mníchove boli mnohí západní spojenci presvedčení o nevyhnutnosti porážky Ukrajiny a ponúkli uzavretie dohody medzi Kyjevom a Moskvou za ruských podmienok. Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý sa predtým stretol s Putinom v Moskve, sa dobrovoľne prihlásil, že bude sprostredkovateľom. Zelenskij chápal, že Kyjev nebude môcť v najbližších rokoch vstúpiť do NATO a bol pripravený urobiť v tejto otázke kompromis, no nechcel sa vzdať územia, tvrdí autor.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik