Novoročné výpredaje sú každoročne veľkým lákadlom pre mnoho ľudí. A predsa čo krajina, to rozdielny prístup a iné možnosti. Analytici odporúčajú neponáhľať sa a ešte mesiac počkať. Kam by ste napríklad za lacnými odevmi potom mali vyraziť?
V nákupných centrách vidíme zľavy prevažne na oblečenie, ktoré je lacnejšie aj o viac ako o polovicu. Podľa analytikov udalosti posledných štyroch rokov takmer neovplyvnili sezónnu cyklickosť v segmente oblečenia a obuvi v Rakúsku a v Poľsku.
„To sa však nedá povedať o zvyšných troch susedných štátoch vrátane Slovenska,“ uvádzajú analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorí si všimli údaje Eurostatu.
Čo sa týka oblečenia a obuvi, najlepšie sezónne výpredaje nájdete v Rakúsku. Najväčšie zľavy môžu kupujúci očakávať vo februári a v auguste, Vtedy sa predávajúci snažia zbaviť starého tovaru pred novou sezónou.
„V Rakúsku ide o zľavy približne 15 % z maxím, ktoré bývajú zvyčajne v novembri a v máji. V Poľsku sú zľavy v porovnaní s Rakúskom tretinové, teda približne 5 %,“ vyčíslili analytici.
Istá sezónnosť sa po nástupe covidu zachovala v Maďarsku. Rozdiely medzi cenovými maximami a minimami sú približne 3,5-percentuálneho bodu. V prípade Slovenska a Česka je to inak, hlavne v Česku v dôsledku silnej inflácie ceny zdeformovali inak cyklický trh.
„V októbri 2023 boli celkovo ceny oblečenia a obuvi v Česku o 46 % vyššie ako v decembri 2019. V Maďarsku ceny vzrástli o 16 %, na Slovensku o 14 %, v Poľsku o necelých 11 % a najmenej vzrástli o 6 % v Rakúsku. Z dát vyplýva, že čím je vyššia inflácia, tým výraznejšie je narušená sezónna cyklickosť,“ uviedol inštitút.
Obuv a oblečenie sa dlhodobo najviac oplatí nakupovať u našich južných a severných susedov. Podľa ISA v Maďarsku sa cenová hladina pohybuje približne okolo úrovne 86 % priemeru cien v EÚ, v Poľsku na úrovni 92 %. Slovensko sa pohybuje približne okolo priemeru, Rakúšania sú 3 % nad priemerom.
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank uvádza, že pri potravinách je dôležitá najmä vaša vzdialenosť od hraníc.
„Vzhľadom na dodatočné náklady na dopravu dáva nákupná turistika zmysel najmä v geograficky blízkych krajinách. V okolitých krajinách sa Slovákom oplatí nakupovať predovšetkým potraviny. Tie sú v priemere nepatrne vyššie len v Rakúsku. Naopak, v Poľsku aj vďaka nižšej DPH sú nižšie až takmer o štvrtinu. Drahšie v Rakúsku sú najmä pečivo (o 6 %), mäso(o 29 %) a ryby (o 16 %).“
Koršňák uvádza, že cenovky ostatných potravinových položiek sú v Rakúsku v priemere nižšie ako na Slovensku, najviac to vidno pri mlieku a vajciach, kde rozdiel robí až 16 %. A naopak, práve tieto potraviny rozhodne nekupujte v Maďarsku, kde je ich cena v priemere dokonca o niečo vyššia ako na Slovensku.
Čo sa týka nealkoholických nápojov, ceny sú nižšie vo všetkých okolitých štátoch , najmenej takmer o 7 % v Maďarsku, najviac o 16 % v Poľsku.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik