Zoologická záhrada v Košiciach v snahe ušetriť peniaze začína s vyraďovaním niektorých nadbytočných zvierat. V súvislosti so zlou finančnou situáciou mesta tento mesiac upustila aj od organizovania tradičných podujatí.
TASR o tom za zoo informovala Eva Malešová s tým, že sa to s najväčšou pravdepodobnosťou odrazí aj na návštevnosti.
"Dodržať rozhodnutie mesta, že každý mestský podnik v tomto krízovom režime má povinnosť ušetriť päť percent prevádzkových nákladov, nie je v podmienkach našej organizácie jednoduché," uviedol riaditeľ zoo Erich Kočner. Dodal, že zvieratá musia mať vytvorené adekvátne podmienky na prežitie aj v zime.
Spresnil, že prešli všetky chovné zariadenia, aby eliminovali úniky tepla. Pomohli si napríklad minerálnou vatou. "V snahe ušetriť na krmive využívame aj vlastné zdroje a začali sme vyraďovať zvieratá nevhodné do chovu a z vlastného odchovu aj predajom, čo však v súčasnosti nie je cieľom zoo," zdôraznil.
Ako pre TASR vysvetlil, predaj sa týka len niektorých druhov zvierat, z ktorých majú viac kusov. "Ide o takzvané nadbytočné zvieratá, hlavne domáce plemená," dodal s tým, že záujem môže prejaviť aj verejnosť. Na predaj sú napríklad aj andulky.
K úspore nákladov na energie má tiež pomôcť upustenie od organizovania tradičných decembrových podujatí ako Mikuláš pre deti a Vianočná zoo. Malešová tak predpokladá, že sa nepodarí dosiahnuť štvrťmiliónovú návštevnosť za celý rok. "Keďže zoo zrušila predvianočné akcie, je takmer isté, že decembrová návštevnosť bude nižšia ako obvykle," dodala s tým, že od začiatku roka prišlo do areálu zoo v Košiciach 242.000 ľudí.
Mesto Košice pre nepriaznivú finančnú situáciu vstúpilo od 1. decembra do krízového režimu. Zoo je príspevkovou organizáciou mesta.
Košice začali fungovať v krízovom režime. Zavedenie krízového režimu môžu Košičania pocítiť pri odvoze komunálneho odpadu, údržbe a opravách ciest či údržbe verejných priestranstiev.
Magistrát už viackrát upozornil, že mu v rozpočte na budúci rok chýba viac ako 40 miliónov.
"Vláda nevyhovela našim požiadavkám a podcenila sociálny dialóg a my sa dozvedáme veci z tlačových konferencií alebo zo statusov na sociálnych sieťach, kde každá ďalšia informácia znamená odkrajovanie z peňazí miest a obcí. Pre samosprávy prichádza bod zlomu, od ktorého k priepasti už skutočne nie je ďaleko," informoval ešte v roku 2022 Michal Kaliňák (HLAS - SD) dnes štátny tajomník MIRRI.
Podľa zástupcov samospráv sa Matovič len hral na pekného, pretože jeho bude verejnosť vnímať ako toho, kto presadil pomoc rodinám, a mestá a obce budú za tých zlých, lebo budú musieť zvyšovať miestne dane, poplatky a ceny za poskytované služby. Teda na jednej strane rodiny dostanú od štátu viac, ale na strane druhej im samosprávy budú musieť viac zobrať, upozorňovali v roku 2022 zástupcovia miest a obcí.
Ich obavy sa v plnej miere naplinili. Matovičov populistický návrh, ktorý mu odobrili komplici z Kollárovej Sme rodiny a Remišovej Za ľudí ruinuje mestá a obce a dopady na životy ľudí sú obrovské. Dokonca môžeme skonštatovať, že majú dopad nielen na ľudí, ale aj na zvieratá.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik