V stredu (6.12.) vláda schválila novelu trestných kódexov, ktorá okrem iného prinesie už medializované zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Zmien však má byť ďaleko viac. Novela prinesie zmiernenie niektorých trestov, ale zmenami prejde aj inštitút spolupracujúceho obvineného. Uprednostňované by mali byť alternatívne tresty, no právoplatne odsúdení by sa na slobodu podľa premiéra dostať nemali.
Aktuality priniesli súhrn zmien, ktoré vládny kabinet prijal na svojom zasadnutí. Pri znižovaní niektorých trestov sa autori novely inšpirovali v Nemecku či v Rakúsku, pričom už právoplatných trestov sa zmeny týkať nebudú. Väčší dôraz sa má klásť na využívanie alternatívnych trestov, ale zmiernia sa aj tresty za drobnú korupciu. Sprehľadniť by sa mal aj inštitút spolupracujúcich obvinených, kde bude jasné, čo bolo „kajúcnikovi“ sľúbené za jeho spoluprácu. Mnohí obvinení majú skúsenosť aj s „lámaním“ vo väzbe, preto tá nesmie pôsobíť ako donucovací prostriedok k priznaniu sa.
„Po vzore iných krajín, ako je Rakúsko, Nemecko, sme pristúpili k zmierneniu trestných sadzieb pri ekonomických a drogových trestných činoch,“vyhlásil na tlačovej besede po rokovaní vlády Robert Fico (Smer- SSD). Ten prízvukoval, že už právoplatných trestov sa tieto zmeny týkať nebudú. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) už dávnejšie konkretizoval, že zmena sa nedotkne ani medializovaných odsúdených, teda ani Mariána Kočnera a jeho plynúceho 19-ročného trestu.
„Páchateľovi najmä nesmie byť uložená sankcia spojená s ujmou na osobnej slobode páchateľa, ak možno účel sankcie dosiahnuť uložením sankcie nespojenej s ujmou na osobnej slobode páchateľa,“uvádza zákon s tým, že o uprednostnení výchovného pred represívnym prístupom hovoril aj Robert Fico.
Prednosť by teda aj u sudcov pred väzením mali dostávať elektronické náramky, povinná práca, či trest domáceho väzenia. Ten podľa návrhu má dostať prednosť pred uložením nepodmienečného trestu odňatia slobody a súd ho môže uložiť až na päť rokov.
„Nemôžeme posadiť niekoho na tri roky do väzenia za fľašu koňaku,“ avizoval ďalej Fico a ako príklad uviedol futbalového funkcionára, ktorý sa v roku 2013 dostal do väzenia kvôli bedničke jabĺk a pár stovkám a šlo o generálneho sekretára SFZ Vladimíra Vänkeho.
Novela pamätá aj na možnosť prehodnotenia právoplatných dohôd o vine a treste. V minulosti boli medializované tie, ktoré uzavrel napríklad bývalý námestník SIS Beňa, sudkyňa Repáková, či právnik Zoroslav Kollár.
„Zavádzame nové možnosti súdneho prieskumu uzatvorenia dohôd o vine a treste,“ avizoval minister spravodlivosti Boris Susko (nom. Smer-SSD). Podľa novej právnej úpravy sa ráta s možnosťou „preskúmania nezákonne uzavretej dohody o vine a treste na základe dovolania vo verejnom záujme“. V novele sa tiež uvádza, že minister spravodlivosti podá aj dovolanie, ak dohodu o vine a treste schválil súd rozsudkom.
Minister spravodlivosti avizuje zlepšenie a vyššiu transparentnosť ustanovení o spolupracujúcich obvinených.
„Inštitút sa zneužíval a aj vysoké trestné sadzby, ktoré boli nadhodnocované, pôsobili ,vydieračsky‘ na obvinených, ktorým potom boli ukladané podmienečné tresty. Keď sa znížia trestné sadzby, takýto tlak už na spolupracujúcich obvinených nebude vyvíjaný. Budú môcť len z vlastného rozhodnutia vypovedať o trestnej činnosti iných,“povedal Susko. Novela ráta s tým, že dohoda o spolupráci a jej benefity pre „kajúcnika“ musia byť zaznamenané. Záznam musí okrem benefitov obsahovať podmienky na priznanie sa a spôsob pomoci pri objasnení trestnej činnosti. Záznam potom dostane prokurátor, ktorý ho zanesie do spisu a tam ho budú môcť zhliadnuť aj obvinení, pokiaľ nebude dôvod na obmedzenie tohto práva. Na zákonnosť a primeranosť poskytnutých alebo sľúbených benefitov bude dohliadať prokurátor.
Záznam sa dostane na súd a to už od januára, kedy novela nadobudne účinnosť. Mali by ich predkladať aj krajskí prokurátori v medializovaných kauzách, ktoré patrili pod Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Vláda pritom plánuje, že ak účinnosť nadobudne ešte v decembri, OČTK budú musieť nedokončené veci dokončiť do konca roka.
„Ak prokurátor navrhuje na hlavnom pojednávaní vypočuť svedka, ktorý je spolupracujúcou osobou v prejednávanej alebo v inej trestnej veci, musí súdu oznámiť všetky benefity, ktoré mu boli poskytnuté alebo sľúbené, a to najneskôr spolu s oznámením svedka súdu,“ uvádza sa v zákone. Zistenie, za čo boli kúpení Makó, Slobodník, či Imrecze bude veľmi zaujímavé.
V prípade spolupracujúcich obvinených bude mať prokurátor možnosť navrhnúť podmienečné, alebo úplné zastavenie trestného stíhania, pričom rozhodnutie bude na sudcovi.
Dôležité je po novom aj to, že „záujem spoločnosti na objasnení takého trestného činu jednoznačne a preukázateľne prevyšuje záujem spoločnosti a poškodeného na trestnom stíhaní tohto obvineného pre taký trestný čin alebo pre iný trestný čin“.
Rozhodnutie súdu dostane prokurátor, obvinený, poškodený a oznamovateľ. Všetci môžu proti nemu podať sťažnosť. A čo je dôležité – sťažnosť bude mať odkladný účinok.
Prokurátor bude môcť trestné stíhanie prerušiť. Obvinený sa však musí významnou mierou podieľať na objasnení závažnej trestnej činnosti.
„Uznesenie o prerušení trestného stíhania obsahuje dôvody tohto prerušenia, spočívajúce v dohodnutých podmienkach spolupráce s obvineným počas prerušenia trestného stíhania a v dohodnutom spôsobe vyhodnocovania plnenia týchto podmienok. Podmienky spolupráce podľa predchádzajúcej vety vyhodnocuje policajt najmenej raz za tri mesiace, o čom spíše záznam,“navrhuje novela.
„V prípade dôkazu získaného nezákonným donútením alebo hrozbou takého donútenia alebo prostredníctvom poskytnutia alebo sľubu nezákonného benefitu spolupracujúcej osobe alebo benefitu, ktorý prokurátor v rozpore s týmto zákonom neoznámil súdu, sa nesmie použiť v konaní okrem prípadu, keď sa použije ako dôkaz proti osobe, ktorá také donútenie alebo hrozbu donútenia použila alebo takýto benefit spolupracujúcej osobe poskytla alebo sľúbila alebo keď sa použije v prospech obvineného,“ uvádza sa v zákone. Pamätá sa teda na to, o čom hovorili mnohí právni experti – väzba sa počas pôsobenia ministerky Kolíkovej (SaS) používala ako donucovací prostriedok.
Blíži sa výročie smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, na túto tému sa niekoľkokrát vyjadroval aj advokát Martin Ribár a len nedávno vyšli na svetlo sveta praktiky, s akými sa stretávala bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik