Pripomíname si vznik prvej ČSR! Konečne by sa to mohlo naučiť aj Progresívne Slovensko (VIDEO)
28 | 10 | 2023 I Diana Zaťková/TASR

Slovensko si tretíkrát pripomenie vznik ČSR z roku 1918 ako štátny sviatok. Vznik prvej Československej republiky (ČSR) sa v Slovenskej republike (SR) po roku 1993 pripomínal ako pamätný deň - Deň vzniku samostatného Československa. V novembri 2020 poslanci Národnej rady (NR) SR schválili dve novely zákona, na základe čoho sa 28. október zmenil na štátny sviatok - Deň vzniku samostatného československého štátu. Sviatok však nie je dňom pracovného pokoja. Toto by sme mohli dať vedieť aj Tamare Stohlovej, ktorá pred časom na besede so študentmi potupne pohorela. Netušila totiž, kedy ČSR vznikla, ani kto bol na jej čele!

Je to 105 rokov!

Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Od vzniku ČSR v sobotu 28. októbra uplynie 105 rokov.

Slováci mali sformulovaný národný politický program už od polovice 19. storočia. Program, ktorý vypracoval Ľudovít Štúr, vychádzal z faktu, že Slováci sú samostatný a svojbytný národ, a požadoval slovenskú samosprávu v rámci Uhorska. Nemal však šancu na realizáciu najmä po neúspešnom povstaní Slovákov voči Maďarom v rokoch 1848 - 1849 a po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867.

Oživenie slovenskej otázky

Vypuknutie prvej svetovej vojny v lete 1914 prinieslo oživenie slovenskej otázky. Keď priebeh vojny naznačoval, že Nemecko a Rakúsko-Uhorsko vojnu prehrajú, začali sa vytvárať rôzne úvahy o možnostiach postavenia Slovákov v Európe. Ako najvýhodnejšie sa ukázalo riešenie vytvoriť československý štát. Postavila sa zaň slovenská komunita v USA, ktorá 22. októbra 1915 spolu s českými predstaviteľmi podpísala Clevelandskú dohodu.

Na čele zahraničného československého odboja stál Tomáš Garrigue Masaryk. Vo februári 1916 vznikla v Paríži Československá národná rada (ČSNR), na sformovaní ktorej sa výrazne podieľal aj Slovák Milan Rastislav Štefánik.

Šéf NR SR P. Pellegrini si pripomenul 105. výročie vzniku prvej ČSR
Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) si želá, aby sa aj súčasní politici vedeli pri zásadných otázkach spojiť a prekonať osobné či politické egá tak, ako to urobili zakladatelia prvej Československej republiky (ČSR). Pellegrini... Čítať ďalej
27 | 10 | 2023 | Ivan Mihale/tasr

Masaryk, Štefánik, Beneš

Diplomatickému úsiliu Masaryka, Štefánika a Edvarda Beneša výrazne dopomáhali úspechy československých légií, ktoré boli ozbrojenými zložkami budúceho československého štátu a podliehali ČSNR. Do konca prvej svetovej vojny pôsobilo v Rusku, Taliansku, Srbsku a vo Francúzsku okolo 100.000 legionárov.

V máji 1917 českí politici na zasadnutí ríšskeho parlamentu predniesli vyhlásenie, v ktorom žiadali spojenie českých krajín so Slovenskom. Vyhlásenie podporil aj slovenský politik Vavro Šrobár, ktorý 1. mája 1918 v Liptovskom Mikuláši vsunul do rezolúcie aj požiadavku práva na sebaurčenie národov.

Slovenská liga v Amerike

Predstavitelia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a predseda Československej národnej rady Masaryk podpísali 30. mája 1918 Pittsburskú dohodu a 14. októbra 1918 vznikla v Paríži dočasná československá vláda. Snahu vytvoriť spoločný a demokratický štát Čechov a Slovákov deklarovala aj Washingtonská deklarácia zverejnená 18. októbra 1918. V jej závere sa píše: "Veríme v demokraciu - veríme v slobodu - a v slobodu vždy väčšiu a väčšiu."

Europoslanec o postoji PS: Keby USA chceli, tak aj sedlové strechy narovnáme
Bývalý slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS) sa na adresu nastupujúceho ministra zahraničia vyjadril, že jeho meno nie je pre našu politiku najlepšia správa. Jeho bývalý kolega, europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský patriot) s ním... Čítať ďalej
27 | 10 | 2023 | Eka Balaskova

Zahraničný a domáci odboj

Vzniku ČSR predchádzalo stretnutie predstaviteľov zahraničného a domáceho odboja v Ženeve. Na tomto stretnutí bola 28. októbra 1918 utvorená dočasná československá vláda. V ten istý deň prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie a československý Národný výbor v Prahe vydal zákon o vzniku ČSR. Podpísali ho Vavro Šrobár, Anton Švehla, Alojs Rašín, František Soukup a Juraj Stříbrný. Týmto aktom oficiálne vznikla Československá republika.

V Turčianskom Svätom Martine sa 30. októbra 1918 konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

Existenciu ČSR aj jej hraníc potvrdili mierové zmluvy

Dočasné Národné zhromaždenie 14. novembra 1918 zvolilo Masaryka za prezidenta republiky, zároveň vznikla československá vláda, ktorej predsedom sa stal Karel Kramář.

Existenciu ČSR aj jej hraníc potvrdili mierové zmluvy: Versaillská s Nemeckom (1919), Saintgermainská s Rakúskom (1919) a Trianonská s Maďarskom (1920).

Neospravedlniteľný trapas progresívcov

Tamara Stohlová z Progresívneho Slovenska si ešte pred voľbami vyrobila poriadny trapas na besede so študentami! Nevedela totiž povedať rok vzniku prvej Československej republiky a ani to, kto stál na jej čele. „Priznám sa, že nie som fanúšička memorovania a teraz to nevytiahnem z päty,“ povedala kandidátka PS.

Mohli by sme to Stohlovej a celému Progresívnemu Slovensku všetci dnes pripomenúť. Čo myslíte?

Mikulec vulgárny, ako jeho šéf: Toto je chrapúnstvo vlády organizovaného zločinu (VIDEO)
To, čo Matúš Šutaj Eštok vo funkcii ministra vnútra „spáchal“, je predzvesťou toho, ako sa bude „vláda organizovaného zločinu“ správať nasledovné roky, uviedol Roman Mikulec (OĽaNO) na narýchlo zvolanej piatkovej tlačovej besede, ktorou reagoval na... Čítať ďalej
27 | 10 | 2023 | Eka Balaskova

Vážení naši čitatelia!

Už niekoľko rokov Vám prinášame informácie, ktoré "médiá hlavného" prúdu odmietajú zverejňovať. Robili tak ešte agresívnejšie pred voľbami a je malá nádej, že sa ich prístup k informovaniu v krátkom čase zmení. Preto sa domnievame, že naša úloha pri informovaní verejnosti je stále nezastupiteľná a chceme v nej pokračovať. 
Ďakujeme Vám za doterajšiu podporu, morálnu, aj finančnú. Budeme radi, keď nám budete pomáhať aj naďalej. Podporiť nás môžete svojim darom, ľubovoľným finančným príspevkom. Pre naše fungovanie má aj najmenšia podpora veľký význam.

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Spoločne budeme naďalej silní!

Ďakujeme vám!

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik