Nadácia otvorenej spoločnosti sa sťahuje z Európy. János Zila z jej maďarskej pobočky hovorí, že na jednej strane odchod nie je úplný, na druhej strane však dostanú priestor iní hráči na tomto poli. Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) v Maďarsku informovala spolupracujúce organizácie o rozhodnutí, že OSF uzatvára svoju činnosť v EÚ.
OSF infomuje, že svoje zdroje presúva do iných častí sveta, píšu noviny Magyar Nemzet, ktorým viaceré maďarské mimovládne organizácie potvrdili, že takýto list obdržali. V liste sa uvádza, že v rámci EÚ už OSF dosiahla, že vlády vynakladajú dostatočné zdroje na agendy, ktoré podporuje, preto sa mieni stiahnuť do krajín mimo EÚ. OSF to potvrdila pre maďarskú mutáciu Slobodnej Európy.
„Rozhodlo pre radikálnu strategickú zmenu smerovania“, aby zdroje organizácie dosiahli čo najväčší vplyv. Padlo tak rozhodnutie, že väčšina aktivít OSF v rámci Európskej únie zanikne a prostriedky, ktoré boli predtým vyčlenené na Európu, sa míňajú v iných častiach sveta. Odteraz budú zdroje, ktoré môžu sústrediť v rámci Európy, extrémne obmedzené,“ cituje Magyar Nemzet z listu. Toto rozhodnutie OSF odôvodňuje faktom, že vlády a inštitúcie EÚ práve v tejto oblasti vynakladajú značné sumy práve na témy, ktoré zastrešuje aj OSF. V liste sa tiež uvádza, že v rámci EÚ sa OSF zameria už len na jej globálne úlohy, pričom transformácia organizačnej štruktúry má prebehnúť už na budúci rok.
„Nemali by sme si myslieť, že upustili od hry, aj keď sa zdá, že správa je pravdivá, keďže s odchodom súvisí veľa špecifík. Na jednej strane odchod nie je úplný a na druhej strane samotné oznámenie hovorí, že aktivity, ktoré doteraz vykonávala Open Society Foundations, budú vykonávať iní hráči. Citujúc slávnu vetu Imre Madácha, môžeme povedať, že „stroj sa otáča, tvorca odpočíva“,“ odpovedal János Zila na otázku, ako vážne možno brať nápad. Otázka je legitímna, okolo otca a syna Sorosovcov a ich vplyvu sa šíri veľa fám. Zila pritom zdôraznil, že ich vplyv v Európe výrazne neklesá.
Zila upozorňuje, že ľudia, ktorí boli cez OSF v minulosti vyškolení a predstavujú jej ideológiu po celej EÚ tu stále ostávajú. Ako príklad uvádza Mártona Gulyása.
„Toho podľa správ nedávno vybral veľvyslanec David Pressman, ktorého do našej krajiny vyslala Bidenova administratíva, aby sa zúčastnil americkej školenia . Organizačná sieť, ktorá reprezentuje názory špekulantov vo všetkom od podpory migrácie cez reprezentovanie rodového šialenstva až po provojnové ťaženie,“ upozorňuje Zila s tým, že Brusel a niektoré európske ľavicovo-liberálne vlády v poslednom čase preberajú čoraz väčšiu úlohu vo financovaní tejto siete a teraz sa ich účasť môže zvýšiť.
György Soros odovzdal svojmu synovi kontrolu nad 25 miliardovým impériom ešte v decembri. Slová dnes 38-ročného Alexandra prezrádzajú, že viac, ako biznis ho zaujíma politika a preto Magyar Nemzet poukazuje na fakt, že za rozhodnutím stiahnuť sa z EÚ môže stáť práve on.
„Soros 2.0,“ reagoval na svojom Twitteri premiér Viktor Orbán a k príspevku pripojil video z filmu Krstný otec. Orbán sa pritom nikdy netajil, že Soros je jeho súper.
„Györgyho Sorosa dobre poznám. Môj súper. Neverí ničomu, za čím stojíme. A k jeho službám je celá armáda: peniaze, mimovládne organizácie, univerzity, výskumné ústavy a polovica bruselskej byrokracie,“ vyjadril sa maďarský premiér v Dallase minulú jeseň.
„Uveríme, že okupačné vojská skutočne opustia kontinent, až keď posledný Sorosov vojak opustí Európu a Maďarsko. K tomu sme ešte ďaleko...,“ konštatoval Balázs Orbán, poslanec maďarského parlamentu. Jeho neistotu potvrdzuje maďarská mutácia Slobodnej Európy, podľa ktorej sú informácie o odchode „Sorosovho impéria“ z Maďarska veľmi hmlisté.
Redakcia sa preto obrátila na vedenie maďarskej OSF, ktorá v odpovedi uviedla, že zmena činnosti OSF v Európskej únii je dôsledkom reorganizácie organizácie. Podľa hovorcu OSF budú naďalej podporovať európske mimovládne organizácie vrátane tých, ktoré podporujú zahraničnú politiku EÚ či rómske komunity. Civilisti bojujúci za ľudské práva a demokraciu budú v rámci Európy podporovaní predovšetkým na Ukrajine, v Moldavsku, Kirgizsku a na západnom Balkáne.
„O tom, aké konkrétne programy bude mať organizácia, ktoré sa dotýkajú aj Európy, sa rozhodne v najbližších mesiacoch. Organizačná reštrukturalizácia bude zahŕňať minimálne 40-percentné zoštíhlenie organizácie v súlade s miestnymi pravidlami,“ uvádza OSF vo svojej odpovedi.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik