Čo si neprečítate v slovenskom mainstreame
13 | 05 | 2023 I Ivan Brožík

Slovensko je zvláštna krajina. Tu si musíte odpovede na otázky mainstreamu čítať v statusoch jeho respondentov. Iba v nich. Tak, ako v prípade europoslankyne Moniky Beňovej, ktorá doslova na sociálnej sieti uvádza: "Dnes sa na mňa obrátil dennikN s otázkou, ako hodnotím stanovisko mojej strany Smer SD vo vzťahu k p. prezidentke Z. Čaputovej a p. Ódorovi, predsedovi úradníckej vlády." A zároveň ponúka aj svoju odpoveď, aby sa k nej čitateľ dostal bez redakčnej selekcie.

"Toto je moj názor a stanovisko, ktoré som poslala DennikuN." Pripomína dôležitosť oboch slov - názor i stanovisko - Monika Beňová. Nuž a keďže je to stanovisko, nepatrí sa doň redakčne obsahovo zasahovať.

O americkej agentke tam nebolo nič napísané

“Dobrý deň, ospravedlňujem sa, som na zasadnutí EP. Pozrela som si zostrih z TK a prečítala som si tlačovú správu z 9.5. O americkej agentke tam nebolo nič napísané. R. Fico hovoril o Z. Čaputovej ako o pani prezidentke, ani jedno urážlivé slovo v tlačovej správe nebolo. O p. Odorovi sa tiež vyjadroval slušným oslovením.

Informoval o ich minulých aktivitách v súvislosti s Via iuris a v súvislosti so Stredoeuropskou univerzitou vo Viedni. Neviem, či p.prezidentka posobila vo via iuris a či p. Odor prednášal na uvedenej univerzite, ale s oficiálnych údajov za rok 2020 deklarovala via iuris príjem od OSF grant vo vypške 69.940 eur a SE univerzita  bola úplne oficiálne založená v roku 1991 Open society foundations, ktorá je aj v súčastnosti jedným z jej donorov." Pripomína v stanovisku Monika Beňová.

Nejaký podivný dôvod nechať sa urážať faktami

"Rovnako je vydavateľstvo denníka SME od roku 2021 v podiele odkúpenom od spoločnosti Penta vlastnené Media Development Investment Fund, ktorého jedným zo spoluvlastníkov je OSF a ktorej v roku 1995 keď vznikli poskytol počiatočnú investíciu vo výške 500.000 usd. Neviem, prečo by niekoho mali tieto verejne dostupné informácie a ich prípadná interpretácia urážať. Je osobným a slobodným rozhodnutím každého človeka, pre koho a s kým spolupracuje. Nemalo by to však ovplyvňovať jeho politické rozhodnutia v období, keď zastáva verejnú funkciu.” Tu sa žiada dodať za redakciu, že by to nemalo ovplyvňovať ani spravodajstvo v médiách, ale HD upozorňuje, že tento dodatok už je nad rámec statusu europoslankyne Beňovej.

Odkaz Právnickej fakulty UK Čaputovej: TOTO JU NEPOTEŠÍ
Práve prezidentka Zuzana Čaputová ešte v januári napadla paragraf Trestného zákona. Podala návrh na posúdenie súladu paragrafov 363 a 367 Trestného poriadku s ústavou. Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave má však pre prezidentku... Čítať ďalej
13 | 05 | 2023 | Diana Zaťková

Iný názor je nepovolený?

"Áno, máme iný názor na mnohé témy ako má p.prezidentka. A je to úplne v poriadku. To je pluralita ktorú nám demokracia umožňuje.
Mne osobne sa viac páči postoj francúzskeho prezidenta E. Macrona v kontexte suverenity v rozhodnovaní. Ale neberiem názor p.prezidentke ak suverenitu vníma inak. Je však úplne prirodzené, že ak s ňou nesúhlasíme, tak to povieme a pomenujeme dovody. Lebo to je politika." Verejne zvažuje Monika Beňová.

A teraz k deťom politikov a ich ochrane

Tu autorka statusu argumentuje takto: "A špeciálne by som chcela napísať pár viet k tomu, ako p.prezidentka použila city a strach o deti. Som v politike 24 rokov. Počas celého obdobia čelí moja strana “kritike” vačšinou veľmi skreslenej a neobjektívnej, zo strany viacerých médií. Nesťažujem sa, konštatujem to. Nie je mi to ani ľúto. Pár krát som sa v minulosti snažila požiadať “o opravu” subjektívnych názorov novinárov. Nikdy sa tak nestalo. Viem s tým žiť aj keď to nepovažujem za správne.

Tiež som žena-politička, tiež mám deti. Tiež som počas 24 rokov dostávala a stále dostávam primitívne poznámky, správy či vyhrážky. Keď v roku 2015 či 2016 fašisti a extrémisti skandovali pred Prezidentským palácom rovnako primitívne nadávky ako ich skandujú dnes, jediný politik ktorý sa ma zastal z toho “druhého”tábora bol O. Dostál.

Tiež tam tí primitívi kričali že ma treba obesiť a bla bla bla. Ok, prečítala som si to, vypočula, zhodou okolností som bola práve v Londýne na kampani proti Brexitu. Keď som sa vrátila na Slovensko, nešla som podávať trestné oznámenia. Nepodávam ich ani dnes, keď mi vypisujú o znásilnení, vode ktorá sa na mňa varí, alebo že vedia kde bývam a nájdu si ma, keď mi vypisujú nech moja dcéra zdochne alebo nech ochorie alebo podobné nezmysly. Sú to proste buď zlí, alebo zmatení alebo nešťastní osamelí ľudia zo všetkých “táborov”." Dáva dosť podstatné školenie žena, matka, politička, žene, matke, političke.

Čo za sebou zanecháva Hegerova vláda? Najväčší chaos, šesť demisií, nesplnený program a najodvolávanejšieho ministra
Tento rekord však bude ťažké zdolať. Vláda Eduarda Hegera totiž padla až dvakrát! Bola to pätnásta vláda v histórii Slovenska. Charakterizoval ju výraz – permanentný CHAOS. Krízou odštartovala a nedostala sa z nej počas celého trvania dvoch rokov,... Čítať ďalej
13 | 05 | 2023 | Eka Balašková

Niektorí po verejnom konflikte túžia 

"Som si však celkom istá, že dramatizovaním a hysteriou po každom takomto “želaní” nič nezmením. Nemám šófera ani ochranku a za celých 24 rokov mi nakoniec nikto nič neurobil. Neviem si predstaviť, žeby sme všetci utekali podávať trestné oznámenia a žiadali ochranku. Aj keď verím tomu, že niektorí by radi vyvolali konflikt na verejnosti, aby sa potom mohli tváriť ako martýri či bojovníci za pravdu." Vidno, že autorka statusu Monika Beňová ma slovenskú "politiku" naozaj dobre prečítanú.

Píšem to preto, aby sme si všetci uvedomili pár faktov

"Každý máme právo na vlastný názor, život a rozhodnutia. Každý máme právo pomenovať s čím súhlasíme ale aj to, s čím nesúhlasíme. Odpoveďou na nesúhlas s iným názorom nie je trestné oznámenie. Proste povedzme ten náš a argumentujme. Robme to slušným a primeraným sposobom. Neprajme iným ľuďom nešťastie. Ak sa mi niekoho názory nepáčia, mám právo povedať to a nemusia ma zato hneď obviňovať a dávať mi rozne prívlastky. Buďme empatickí/é ale nedramatizujme." Znie recept na slušnú politiku zo strany politikov i médií od Moniky Beňovej. 

Maslo na hlave má niekto iný

"Všetci sme v napätej situácii. Na Slovensku prebieha politický súboj a to ešte ani kampaň pred voľbami nezačala. Nie SMER - SSD sposobil túto ústavnú a politickú krízu."

Prečítali ste si stanovisko europoslankyne Moniky Beňovej, ktoré z pochopiteľných dôvodov v kompletnom znení uverejnila aj na sociálnej sieti.

HLAS SD: Fico klame verejnosť aj diplomatov
Poslanec za HLAS - sociálna demokracia a zahraničnopolitický expert Peter Kmec vyslovuje počudovanie nad výrokmi Roberta Fica, ktoré predniesol na stretnutí s diplomatmi. "Robert Fico sa pred svojimi voličmi hrá na nekompromisného zástancu... Čítať ďalej
26 | 04 | 2023 | Gabriela Fedičová

Potrebujeme Vašu pomoc

Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.

Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!

Ďakujeme