Dvaja ľavicovo orientovaní politici a politológovia Ľuboš Blaha a Eduard Chmelár sa v diskusii stretli po prvýkrát. U Mimi Šramovej rozobrali predvolebnú situáciu, ale aj potrebou mierového riešenia konfliktu na Ukrajine.
Historik a politický analytik Chmelár sa s podpredsedom Smeru a politológom Blahom zhodli v tom, že s touto vládnou garnitúrou nás čaká cesta k diktatúre. Tieto voľby budú aj o tom, či Slovensko čaká ďalší úpadok, ktorý vzniká nedostatočným financovaním vzdelávania.
Po voľbách nás podľa Blahu čaká nutnosť vyšetriť množstvo káuz a tiež bude nutné odstránenie dvojitého metra, aký prišiel s iniciatívou Za slušné Slovensko. Nevyhli sa ani kritike hnutia Republika, ale zhodli sa na tom, že ak má prísť rozumná vláda, spolupráca Smeru a Hlasu bude nevyhnutná.
Eduard Chmelár upozornil, že nebyť predčasných volieb, už je na stole zákon o zákaze niektorých médií a o zákaze niektorých osôb na sociálnych sieťach. Pripomína to, že nie len na Slovensku, ale aj v Česku sú z práce vyhadzovaní akademici s nepohodlnými názormi.
„To je to isté, ako za normalizácie, zatiaľ nás nezatvárajú,“upozorňuje Chmelár s tým, že ani v tom čase nikto nehovoril o politických príčinách. Ak sa tu nezmení situácia, čaká nás autoritatívne spoločenské zriadenie. On sám, ako kritik Smeru hovorí o tom, že táto strana si nikdy nedovolila to, čo za potlesku mainstreamu robí táto garnitúra.
Ľuboš Blaha si myslí, že ľuďom najviac prekáža to, že vládni predstavitelia z nich robia doslova hlupákov. Prvou vecou, ktorá bude rozdeľovať spoločnosť pred voľbami – či je človek na strane slobody a možnosti povedať si vlastný názor, „alebo si na strane „čaputovských ultras“, ktorí každému zakazujú mať iný názor.“ Smer tiež hovorí o veľkej druhej téme, ktorou je sociálna oblasť.
„Čo dnes robí pani prezidentka? Pri všetkej úcte. Podľa Eurostatu sme druhí najhorší čo sa týka sociálnej situácie,“upozorňuje Blaha. Treťou témou bude mier. Spoločnosti vyčíta uplatňovanie kolektívnej viny voči Rusom a situáciu prirovnáva k stavu pred II. svetovou vojnou.
Jedinou cestou podľa neho je ukončenie sankcií, ktoré škodia v prvom rade nám a tiež je nutné vyvíjať aktivity, ktoré povedú k čo najskoršiemu mierovému riešeniu – a je jedno, ktorá strana to riešenie navrhuje.
Chmelár je presvedčený, že tu chýba diskusia o tom, kam chceme Slovensko posunúť. Európskej únii, ktorá sa prezentuje, ako mierový projekt vyčíta, že sa vo vzťahu k Ukrajine zmohla na návrh zákona o výrobe munície.
„Slovensko je na takom rázcestí, že buď ho čaká dlhodobý úpadok, až ohrozenie štátnej suverenity, alebo sa tu zhodneme na určitých princípoch,“hovorí Chmelár a varuje, že Slovensko sa nikdy nebude rozvíjať, ak naše výdavky na zbrojenie budú ďaleko prevyšovať výdavky na vzdelanie. Podľa neho sa blížime do bodu, kedy padne otázka, či sa do konfliktu aj my zapojíme. Od Slovenska by sa malo vyžadovať skôr navrhovanie diplomatických krokov.
Blaha je presvedčený, že schôdza o zdražovaní na Slovensku sa neotvorila z politických dôvodov – súčasná vládna garnitúra nemôže pripustiť, že ten „zlý“ Fico by priniesol dobré, rozumné riešenia. Je to „trápne a detinské“, pretože toto nie je otázka politická, ale existenčná.
„Ceny sú obrovské, sociálna situácia sa zhoršuje, reálne mzdy klesli na najnižšiu možnú úroveň, podľa dostupných štatistík je na Slovensku dramaticky vyššia inflácia ako hocikde v eurozóne a oni pomedzi to kradnú, ako straky,“nedáva si pri hodnotení vládnej koalície Blaha servítku pred ústa.
Blaha upozorňuje, že bude nutné prešetriť množstvo káuz tejto vlády od smrti generála Lučanského, cez to, čo tu páchajú čurillovci až po Lipšica.
Chmelár sa vrátil k incidentu Matoviča s LGBT+ aktivistami. Tu hovorí o termíne „extrémny centrizmus“, pretože „liberálny fašizmus“ je výraz, ktorý nevystihuje túto situáciu správne.
„Tak, ako existuje extrémna pravica, extrémna ľavica, existuje aj extrémny stred. Nie sú to liberáli, pretože liberalizmus sa spája s toleranciou a úctou k slobode prejavu. To, čo sme videli včera bolo pre mňa až desivé, ako niekto môže povedať, že ich Matovič vyprovokoval, ako to vždy robí rád. Oveľa dôležitejšie, ako to, že to niekto emočne nezvládol, sú reakcie ľudí, ktorí podporovali protesty Za slušné Slovensko. A tí sa v diskusiách vyjadrovali, že mu mali naložiť ešte viac,“žasne Chmelár a upozorňuje, že to je ukážka toho, čo by tu nastalo, keby moc dostali takíto ľudia.
Ľuboš Blaha to nazýva „pokrytectvom liberálnej kaviarne“. Pripomína situáciu, kedy po začiatku konfliktu na Ukrajine prezidentkini priaznivci chodili pod okná domu, v ktorom býva, hromadne vykrikovať vyhrážky pre jeho rodinu a teraz nedávno výhražný telefonát dôchodcu novinárke. Jemu polícia odpovedala, že ako verejne činná osoba je povinný znášať aj toto, novinárkina situácia si vyžadovala pomaly domovú prehliadku.
Chmelár upozorňuje na fakt, že síce sa všade hovorí o slobode médií, najviac neprávosti sa deje voči bežným ľuďom, ktorí nemôžu uplatniť svoje právo na slobodu prejavu, ktoré im zaručujú medzinárodné konvencie. Je nutné rozlišovať medzi hnevom a nenávisťou. Umlčiavanie názoru nahnevaného občana je podstatou autoritárskych režimov. Ako paradox vníma, že vieme kritizovať slobodu tlače v Rusku či Číne, ale nevšímame si, čo sa deje u nás, v EÚ. Obaja diskutujúci sa u Mimi Šramovej zhodli na tom, že názorový vplyv sa z mainstreamových médií presúva na sociálne siete.
Chmelár o súčasnom mainstreame nehovorí, ako o „strážnych psoch demokracie“, prirovnáva ho skôr k „strážnym čivavám moci“.
Eduard Chmelár tvrdí, že hoci v tejto strane registruje zaujímavé osobnosti, no stále je tam „tá neonacistická úderka, ktorá sa nevysporiadala so základnými vecami“. Podľa politológa karty výrazne zamiešať môže SNS, ktorá má podľa neho vyšší potenciál práve preto, že aj v zahraničí je prijateľnejšia, ako Republika, ktorá sa síce dištancovala od Kotlebu, no ten základ tam je. Ľubošovi Blahovi sa nepáči „útočnosť“ lídra Republiky. Aj ľudia sa podľa neho pýtajú, načo je takýto prístup voči Smeru dobrý.
Vo vzťahu k Hlasu Blaha upozorňuje na riziko, ktoré tu reálne existuje – možná povolebná koalícia Hlas-PS-SaS. Médiá podľa Chmelára veľmi radi poznamenávajú, že Smer útočí na Hlas, ale podľa Chmelára pozabudli, že práve Peter Pellegrini ako prvý označil voličov Smeru za dezolátov. Apeluje však na obe strany, ktoré sa budú po voľbách navzájom potrebovať a preto by teraz mali hamovať vo vzájomných vyjadreniach. Aj Blaha potvrdzuje, že po voľbách bude nutné spojenie dvoch najsilnejších opozičných strán, aby nevznikla liberálna koalícia. Obaja sa však zhodli, že je nutné „obrúsiť hrany“ v opozícii.
Obaja politológovia sa na svojich stránkach v rámci sociálnych sieti zhodli, že takto by mala vyzerať intelektuálna diskusia v slovenských médiách.
"Prvýkrát v živote som sa v televíznej diskusii ocitol s Edom Chmelárom, vrelo odporúčam. Najmä liberálnej kaviarni, nech sa niečo poučia. Keď to uvidia, klepne ich pepka - Blaha a Chmelár v jednej diskusii, juj, to bude, trafí ich šľak," baví sa Ľuboš Blaha na Telegrame.
"Myslím, že dnes spadnú internety. Pozrite si to," ponúkol Chmelár strohejšiu reakciu na Facebooku.
Dá sa povedať, že redaktorka Mimi Šramková si zobrala pekný príklad z mainstreamových médií, kde si v diskusiách hrkútajú len provládni politici a žiaden iný názor nie je prípustný. A potom progresívci "zavalašia", že sa to sá aj slušne a odborne. Nuž, pán Šimečka, dá sa to aj slušne a odborne, ale aj realisticky, zodpovedne a za Slovensko! Ako nám neukazujete Vy, ale ako sme si mohli pozrieť v debate Chmelára s Blahom.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme