V nedeľu (23.4.) Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmietlo vyjadrenie šéfa parlamentu SR Borisa Kollára o tom, že zástupcovia rezortu konali v rozpore s uznesením výboru NR SR pre európske záležitosti týkajúcim sa zákazu spaľovacích motorov. Vyjadrenia Kollára označilo za zarážajúce. Dnes sa do envirorezortu pustila aj Saska.
"SASKA je proti zákazu spaľovacích motorov od roku 2035 a preto podnikáme kroky, aby bolo toto nepremyslené škodlivé rozhodnutie zvrátené," uviedli sulíkovci v svojom stanovisku na sociálnej sieti.
"Listom sme sa obrátili na pani prezidentku, aby sa zaoberala PORUŠENÍM ÚSTAVNÉHO ZÁKONA a svojvoľným konaním ministerstva životného prostredia, ktoré pri zákaze spaľovacích motorov nerešpektovalo rozhodnutie poslancov," znie rozhorčený odkaz už opozičnej strany.
Saskári prízvukujú, že poslanci na výbore prijali pozmeňujúci návrh, ktorý uložil ministrovi životného prostredia, aby sa slovenská vláda pridala k Nemecku, Poľsku, Taliansku a Česku, ktoré prejavili svoj nesúhlas a aby hlasoval proti zákazu spaľovacích motorov na Rade ministrov EÚ.
"Ministerstvo životného prostredia s týmto rozhodnutím nielenže nesúhlasilo, ale ho OBIŠLO PODVODOM čím zrejme porušili ústavný zákon.Takýto postup vlády hodnotíme ako neakceptovateľný! Žiadame preto pani prezidentku, aby sa touto situáciou bezodkladne zaoberala a zaujala k nej stanovisko," skonštatovala Saska.
Strana upozorňuje, že je za zdravé životné prostredie, ale nejde im len o deklaráciu, ale aj o skutočné odborné skutky, ktoré nás k tomuto cieľu dovedú a ktoré budú v súlade s princípmi právneho štátu.
"Vláda je podriadená parlamentu, vláda sa zodpovedá parlamentu a vláda musí plniť pokyny parlamentu," podotkol Kollár s tým, že ministerstvo nerešpektovalo rozhodnutie NR SR. "To je absolútne porušenie všetkého, neviem, či to nie je aj trestný čin," dodal.
MŽP hovorí, že výbor síce uznesením nariadil ministrovi hlasovať proti úplnému zákazu spaľovacích motorov, no zároveň mu uložil povinnosť pridať sa k Nemecku, Česku, Taliansku a Poľsku, ktoré nesúhlasili so znením textu nariadenia. MŽP poznamenalo, že na rokovaniach v Bruseli napokon dosiahli Nemecko a Európska komisia (EK) dohodu o kompromise.
Štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča mal preto požiadať o doplnenie stanoviska Slovenska k nariadeniu aj s ohľadom na túto dohodu. Informovať mal aj o zámere hlasovať v súlade s pozíciou Nemecka.
Podľa slov rezortu mal výbor následne návrh na zmenu stanoviska preposlať svojim členom, pričom sa žiadny k doplneniu nevyjadril. Výbor sa háji tým, že dokumenty boli doručené ráno a hlasovanie prebehlo poobede v Bruseli. Nuž, a nikto nečakal na vyjadrenie nikoho.
"Sekretariát výboru sám potvrdil, že tým bola doplnená pozícia Slovenska," tvrdí ministerstvo s tým, že návrh zmeny pozície SR bol schválený "tichou procedúrou" v zmysle zákona.
"Stále zastúpenie SR pri EÚ v nadväznosti na túto informáciu oznámilo všetkým členským štátom EÚ zmenu pozície Slovenska. Teda, že s ohľadom na oznámenie výboru odstupuje od výhrady parlamentného preskúmania a Slovensko tak bude hlasovať v prospech schválenia nariadenia," dodal. Podčiarkol, že o nariadení sa v Bruseli hlasovalo na Rade pre energetiku, kde neboli zástupcovia envirorezortu, ale rezortu hospodárstva.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik