Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) vyzýva dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby informoval, či a kedy sa dočkáme novej špičkovej nemocnice Rázsochy v Bratislave. PS tvrdí, že kým Heger dočasne poverený riadením rezortu zdravotníctva sľubuje výstavbu nemocnice, v pozícii dočasne povereného riadením rezortu financií ju navrhuje vypustiť z plánu obnovy a odolnosti. Hlas vyzval prezidentku, aby odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. "Títo ľudia sú takí neschopní, že nedokážu ani obstarať nové sanitky, nieto postaviť nemocnicu."
"Chaos medzi ministerstvami, ktoré má premiér Heger na starosti, nezaujíma ani zdravotnícky personál, ani pacientov a pacientky. Potrebujú vedieť, či dostanú novú nemocnicu. Skutočne hrozí, že neschopnosť a prázdne sľuby tejto vlády spôsobia prepadnutie stoviek miliónov z plánu obnovy. Vyzývame preto povereného premiéra, aby prijal zodpovednosť a prestal zavádzať verejnosť," vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.
Progresívne Slovensko tvrdí, že Heger poverený riadením ministerstva zdravotníctva 22. marca potvrdil záväzok dostavať nemocnicu Rázsochy, no o dva dni neskôr rezort financií navrhol vyhodiť výstavbu z plánu obnovy a prostriedky presunúť do technického vybavenia iných nemocníc.
Odvoláva sa pritom na pripomienku v rámci návrhu zmeny plánu obnovy zverejnenú 24. marca. Ministerstvo financií podľa PS zároveň hovorí, že nová štátna nemocnica by nemala dostatok personálu vzhľadom na otvorenie súkromnej nemocnice Bory v Bratislave.
Podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Richard Raši v tejto súvislosti vyzval prezidentku, aby odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. "Títo ľudia, ktorí nám posledné tri roky vládnu, sú takí neschopní, že aj napriek tomu, že majú peniaze, nedokážu ani obstarať nové sanitky, nieto postaviť nemocnicu," zdôraznil Raši. Medializovaný návrh na zrušenie záväzku postaviť nemocnicu na Rázsochách z plánu obnovy považuje za jedno z najväčších zlyhaní vlády.
"Heger potichučky zrušil výstavbu Rázsoch. Pani prezidentka, na čo ešte s výmenou vlády čakáte?," pýta sa Raši na sociálnej sieti.
Výzvu na úradnícku vládu adresovala prezidentke aj mimoparlamentná SNS. "Sme svedkami nehorázneho premrhania finančných prostriedkov Európskej únie v rezorte zdravotníctva," uviedli národniari.
Heger podľa nich svojvoľne rozhoduje o veciach, na ktoré nemá mandát, a rieši problémy iných štátov namiesto toho, aby sa pozeral na problémy Slovákov.
"Na Slovensku Hegerova vláda nezvládla žiaden rezort. O tom, ako podnikatelia a občania Slovenska dostávali ceny za energie, už je zbytočné rozprávať. Ak prezidentka Čaputová bezodkladne nebude konať, bude zodpovedná za vládu Hegera v plnom rozsahu. Richard Sulík jasne vyhlásil, že ak Čaputová menuje úradnícku vládu, SaS podporí predčasné parlamentné voľby spolu s opozíciou už v júli. Nie je dôvod otáľať a nie je dôvod ďalej nechať Hegera riadiť Slovensko," píše sa vo vyhlásení SNS.
Dôkazom rizika pre Slovensko je podľa národniarov i konanie schôdz Nárdonej rady Slovenskej republiky, kde sa každú schôdzu rozhoduje o miliardách, ktoré môžu ohroziť budúcnosť Slovenskej republiky. "Pani prezidentka Čaputová, je čas ukázať, že ste prezidentkou Slovenska a nestrkajte ďalej hlavu do piesku."
"Táto pripomienka bola chybou úradníka uverejnená na Slov-lexe. Preto premiér Heger ako poverený minister stiahol túto pripomienku," uviedol Hegerov hovorca v reakcii. Deklaroval pritom, že stavba nemocnice bude ďalej pokračovať podľa plánu.
"Premiér Heger tvrdí, že zásadná pripomienka rezortu ministra financií Hegera, ktorá požaduje zrušiť plán ministra zdravotníctva Hegera dostavať Rázsochy z Plánu obnovy, bola len chybou úradníka," pripomína na sociálnej sieti Šimečka.
V skutočnosti však podľa neho išlo o "zásadnú pripomienku". Tento inštitút je v legislatívnych pravidlách vlády SR upravený v čl. 11 ods. 2 nasledovne:
"Zásadná pripomienka je pripomienka, ktorá je vyjadrením výrazného nesúhlasu s konkrétnym bodom materiálu, a ktorá v prípade jej neodstránenia v rozporovom konaní spôsobí, že osoby vyjadrujúce zásadnú pripomienku prítomné na rokovaní vlády ju vznesú na rokovaní vlády a člen vlády vyjadrujúci zásadnú pripomienku s najvyššou pravdepodobnosťou nebude môcť hlasovať na rokovaní vlády za predkladaný materiál. Zásadné pripomienky sa uplatňujú listom ministra, štátneho tajomníka, vedúceho iného pripomienkujúceho subjektu alebo jeho zástupcu."
"Buď teda išlo o pripomienku, o ktorej poverený minister financií Heger vedel a podpísal ju, alebo to znamená, že o dianí vo svojom rezorte nemá prehľad, a jeho štátny tajomník podpisuje veci, s ktorými on sám nesúhlasí," dodal progresívec.
Stojíme na vašej strane, stojíme na strane čitateľov, ako dobrá protiváha mainstreamu. V Hlavnom denníku nájdete to, čo inde zbytočne hľadáte. Dnes potrebujeme vašu pomoc a podporu.
Číslo účtu pre finančné dary: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Podporiť nás môžete finančným darom v ľubovoľnej výške, do poznámky prosíme uviesť "dar". Spoločne dokážeme byť silní!
Ďakujeme
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik