Okresný súd v Košiciach musel riešiť zvláštny prípad lekára z Humenného, ktorý pôsobil v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP), ktorý sa vyhrážal zabitím svojej šéfky. Vyšetrovanie bude pokračovať aj s odborníkmi z oblasti psychiatrie.
Kolegyni poslal maily, v ktorých svoje predstavy popísal s tým, že spraví špinavú robotu za všetkých kolegov. Terčom jeho konania mala byť prednostka kliniky. Lekár bežne chodil do práce ozbrojený a prednostka má obavy o seba, ale aj o personál, či pacientov kliniky, na ktorej obvinený pôsobí. Odborníci pritom dvíhajú prst už aj pri mládeži a deťoch.
„Mám nápad. V pondelok ráno ju strelím do hlavy a potom sa sám zastrelím. Čo myslíš, ako ju jej profesúra zachráni pred mojou guľkou? Všetkým sa uľaví. Urobím za vás špinavú robotu,“ poslal kolegyni zo služobnej cesty správu, ktorou sa dopustil trestného konania. Aby toho však nebolo málo, poslal ďalšiu správu.
„Najradšej by som jej podrezal hrdlo s tenkou pílkou. S prestávkami. Aby som si vychutnal, ako reve. Díval by som sa, ako jej krv vniká do trachey. Dusila by sa. Oba principálne bronchy by sa plnili krvou. Saturácia by klesala. A krv by vnikala do periférnych bronchov a bronchiolov. Myslíš, že na to nemám, aby som ju zabil?,“ ukončil svoj mail otázkou.
Ak odborníci z oblasti psychiatrie lekára uznajú, že je za svoje konanie zodpovedný, môže si vo väzení „odsedieť“ jeden rok. Podľa svedkov chodil ozbrojený a vyhrážal sa, že niekoho zabije. Jeho správanie bolo podľa jeho kolegov nevyspitateľné, dokonca často rozprával o samovražde.
Pri výsluchu šéfka kliniky, kde obvinený humenčan pracuje, vypovedala, že má obavy o nie len o svoju bezpečnosť. Jej podriadený podľa nej môže byť nebezpečný ako pre personál kliniky, tak aj pre jej pacientov.
Súčasná niekoľko rokov trvajúca kríza v spoločnosti veľmi zle pôsobí aj na deti a mládež. Košická detská psychiatrička Terézia Rosenbergová z 1. psychiatrickej kliniky košickej UNLP popisuje situáciu, ako veľmi zlú.
„Chýbajú ambulancie, lekári. V súčasnosti máme cca 47 ambulancií, na východnom Slovensku nemá 13 okresov pedopsychiatra, rodičia musia s deťmi na vyšetrenie veľmi ďaleko, čo je v súvislosti s niektorými diagnózami náročné, často nezvládnuteľné,“ hovorí Rosenbergová.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik