Čínske štátne médiá v piatok označili nariadenie niektorých štátov povinne testovať ľudí prichádzajúcich z Číny na koronavírus za diskriminačné. Tamojšie úrady zároveň tvrdia, že údaje, ktoré o pandemickej situácii v krajine zverejňujú, sú transparentné.
Čína na začiatku decembra po troch rokoch zmiernila svoje prísne pravidlá na zabránenie šírenia koronavírusu. Počet nových prípadov nákazy tak začal v tejto ázijskej krajine rýchlo narastať. Viaceré štáty vrátane Spojených štátov, Talianska, Japonska, Indie, Južnej Kórey či Taiwanu preto zaviedli povinné testovanie na covid pre ľudí prichádzajúcich z Číny.
Taliansko apelovalo na ostatné krajiny eurobloku, aby tiež zaviedli povinné testovanie, no Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo štvrtok vyhlásilo, že povinné testovanie cestujúcich z Číny na koronavírus je "neopodstatnené", pripomína Reuters.
"Skutočným zámerom (týchto krajín) je sabotovať trojročnú snahu Číny o boj proti covidu a útočiť na čínsky systém," uviedli štátne médiá, ktoré opatrenia spomenutých štátov označili za "nepodložené a diskriminačné".
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval Peking, aby o tamojšej pandemickej situácii poskytoval viac informácií. Čínski predstavitelia však tvrdia, že tieto informácie poskytujú "otvorene a transparentne".
Agentúra AFP uvádza, že podľa čínskeho ústavu pre kontrolu a prevenciu chorôb v piatok zaznamenali v krajine 5500 nových prípadov nákazy koronavírusom a jedno úmrtie. Podľa odborníkov však tieto čísla nie sú reálne. Odhadujú preto, že v Číne by mohlo na covid zomierať až 9000 ľudí denne.
Čínska Národná zdravotnícka komisia (NHC) zároveň minulý týždeň oznámila, že už viac nebude zverejňovať denné počty úmrtí na ochorenie COVID-19. (tasr)
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť ZDIEĽANÍM našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na ZDIEĽAŤ. ĎAKUJEME!