Najvyšší hovorca Kremľa vo štvrtok novinárom oznámil, že ani ruská strana, ani európski predajcovia sa nerozhodli, či sa prestavba ťažko poškodených plynovodov Nord Stream oplatí, informuje portál Breitbart. Vladimir Putin varoval Európu, že Rusko bude v blízkej budúcnosti v dôsledku sankcií hľadať „sľubnejších partnerov“ pre obchod.
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 spájajú Rusko so severnou Európou, čo umožňuje ľahšiu prepravu zemného plynu. Nord Stream 2 bol v minulom roku takmer dokončený, čiastočne vďaka ľavicovému prezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý zrušil sankcie na projekt.
No nikdy nebol použitý. Jeho inaugurácia bola zrušená po tom, čo ruský vodca Vladimir Putin vo februári oznámil rozsiahlu inváziu do susednej Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v júni minulého roka varoval, že Nord Stream 2 je „zbraňou“, ktorú Rusko použije na rozdúchavanie násilia proti jeho krajine, čím vyjadril rozhorčenie a sklamanie z Bidena.
Vlády, ktorých medzinárodné vody potrubia pretínajú, začali v septembri hlásiť sériu podozrivých únikov pozdĺž potrubia. Švédska vláda potvrdila štyri veľké úniky a rozsiahle škody. Viaceré dotknuté vlády vyhlásili úniky za výsledok sabotáže – a v novembri švédsky prokurátor tvrdil, že vláda našla na zasiahnutých častiach potrubia stopy po výbuchoch. Žiadni oficiálni vyšetrovatelia však neidentifikovali potenciálneho vinníka. Rôzni ruskí a európski predstavitelia sa navzájom obviňujú z bombového útoku.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že ropovod už je tri mesiace v havarijnom stave, no žiadna zo zúčastnených strán nepokročila v otázke opráv. Ruská tlačová agentúra Tass citovala Peskova, že ani ruské, ani európske úrady, ktoré na to mali právomoc, sa nerozhodli, či potrubia opraviť alebo nie, tým menej kedy tak urobiť.
"Ešte sa to neriešilo, v tejto veci neboli prijaté žiadne rozhodnutia," povedal Peskov. "Zatiaľ neexistujú žiadne rozhodnutia o spustení zostávajúcej linky."
Krátko po zistení únikov nemeckí vládni predstavitelia prostredníctvom anonymných kanálov varovali, že je potrebná urgentná oprava, aby sa zabezpečilo, že potrubia budú opäť fungovať. Nemecké noviny Tagesspiegel citovali tamojší anonymný vládny zdroj, ktorý varoval, že potrubia môžu byť navždy „zničené“ bez okamžitej reakcie a že potrubia sa začínajú plniť slanou vodou.
Jedným z dôvodov meškania opráv, tvrdil Peskov, boli sankcie voči ruskej vláde v reakcii na ukrajinskú inváziu. Kanadská vláda tento týždeň oznámila, že zruší výnimku z predtým platných sankcií, aby umožnila kanadským spoločnostiam pomáhať pri údržbe a opravách plynovodu Nord Stream 1. Rusko predtým poslalo plynové turbíny používané na čerpanie paliva cez potrubia do Montrealu na opravu. Kanadskí predstavitelia tento týždeň uviedli, že čiastočne ukončili výnimku s odôvodnením, že potrubia sa nepoužívajú.
„Samozrejme, turbíny potrebujú servis a opravu. Preto budú tieto sankcie naďalej ovplyvňovať nielen cieľových, ale aj európskych spotrebiteľov,“ uviedol vo štvrtok Peskov s odvolaním sa na rozhodnutie kanadskej vlády.
Peskov tiež tvrdil, že vyšetrovanie toho, ako k únikom informácií došlo, zatiaľ neprinieslo žiadne zmysluplné závery.
Konzorcium Nord Stream AG opísalo poškodenie ropovodov v septembri ako „bezprecedentné“. Podľa dánskej vlády od októbra v dôsledku zničenia už viac ako 45 metrov Nord Stream 1 neexistovalo. Dánski predstavitelia v tom čase uviedli, že výbuchy zrejme v podstate vymazali kusy potrubia.
Peskovova vlažná reakcia na možnosť opravy plynovodov Nord Stream sa udiala v ten istý deň, keď iní ruskí predstavitelia uviedli, že Moskva hľadá nových odberateľov zemného plynu mimo Európy. Je zrejmé, že čínsky dopyt po ruskom plyne stúpa natoľko, že potenciálne čoskoro zatieni európsky dopyt.
"K dnešnému dňu vidíme príležitosti na pokračovanie našich projektov LNG, a preto plány na vybudovanie segmentu zostávajú v platnosti," uviedol vo štvrtok podľa agentúry Tass prvý námestník ruského ministra energetiky Pavel Sorokin. "Okrem toho veríme, že by sa mali zintenzívniť, pretože nám to umožňuje virtuálne dosiahnuť akýkoľvek bod na svete a poskytuje nám určitú dodatočnú flexibilitu."
Vysoký predstaviteľ ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom sa v ten istý deň pochválil, že Čína môže v blízkej budúcnosti nakupovať viac zemného plynu ako celá Európska únia.
„Dopyt po plyne v Číne od prelomu storočia rástol ohromujúcim tempom o viac ako 13 percent ročne. Počas tejto doby sa spotreba plynu v Číne zvýšila o viac ako 350 miliárd kubických metrov,“ uviedol zástupca vedúceho oddelenia Gazpromu Kirill Polous. „Ak bude dopyt po plyne v Európe naďalej klesať, je mimoriadne pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti ročná spotreba plynu v Číne prevýši spotrebu EÚ.
„Z dlhodobého hľadiska očakávame nárast exportnej medzery pre dodávky plynu do Číny a plánujeme pokračovať v práci na jej zaplnení,“ predpovedal.
Ruský prezident Vladimir Putin (Alexej Nikolskij, Sputnik, Kremeľ Pool Photo via AP)
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik
Potrebujeme vašu podporu, ktorú nám môžete prejaviť zdieľaním našich článkov. Myslite na to a po prečítaní článku kliknite na zdieľať. ĎAKUJEME!