Vedci z Harvardovej univerzity upozorňujú, že náš pohodlný životný štýl a mnohokrát zlé stravovacie návyky čoskoro začnú prinášať veľmi nepríjemný výsledok - rakovina bude diagnostikovaná u čoraz viac mladých ľudí.
Zvlášť varujú pred kolorektálnym karcinómom - rakovinou hrubého čreva, čo je aj na Slovensku veľmi časté nádorové ochorenie. V skorých štádiách je však veľmi dobre liečiteľné.
Štúdia, ktorú robili vedci sa týkala 44 krajín a registrov ich onkologických pacientov, informuje portál CNN. Oproti minulosti stúpa diagnostikovanie rakoviny u ľudí v mladších vekových kategóriách v prípade kolorektálneho karcinómu a 13 iných typov rakoviny, z ktorých mnohé postihujú tráviaci systém. Tento trend sa vyskytuje hlavne v stredných a vyšších príjmových skupinách.
Spoluautor Shuji Ogino, profesor patológie na Harvard TH Chan School of Public Health hovorí, že nárast je spôsobený rizikovými faktormi, ktoré sú známe. Ďalšie je však potrebné preskúmať. Poznamenáva, že medzi ne patrí obezita, nedostatočná fyzická aktivita, cukrovka, alkohol, fajčenie, znečistenie životného prostredia a strava s vysokým obsahom červeného mäsa a pridaných cukrov, nehovoriac o práci na zmeny a nedostatku spánku.
„Existuje aj veľa neznámych rizikových faktorov, o ktorých zatiaľ nikto nevie,“ povedal Ogino.
„Myslím si, že problém vzniká prevahou nesprávnej stravy už v ranom veku. Tá tiež ovplyvňuje baktérie v našom tráviacom trakte a to všetko vedie k rakovine s nástupom v skoršom veku,“ hovorí doktorka Elizabeth Platz, epidemiologička z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, ktorá tiež edituje časopis Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, ktorý sa nezúčastnil hodnotenia.
Kedysi bola veľmi zriedkavá. Čoraz viac detí má nebezpečne vysoký index telesnej hmotnosti (BMI). Prirodzene, aj riziko rakoviny tráviaceho traktu sa zvyšuje o desaťročia skôr, ako tomu bývalo v minulosti.
Oginov výskum zistil, že v priebehu rokov štúdie bol priemerný ročný vzostup kolorektálneho karcinómu u mladých dospelých asi 2 % v USA, Austrálii, Kanade, Francúzsku a Japonsku. V Spojenom kráľovstve sú to takmer 3 % ročne. V Kórei a Ekvádore je to zhruba 5 % ročne.
V recenzii spoločnosti Ogino sa zistilo, že riziko včasného nástupu rakoviny sa zvýšilo pre každú nasledujúcu generáciu (hovorí sa tomu kohortový efekt). Tí, ktorí sa narodili v 90. rokoch, majú počas života vyššie riziko vzniku rakoviny v ranom štádiu ako tí, ktorí sa narodili napríklad v 80. rokoch 20. storočia.
"Pamätám si, že v oboch nemocniciach sa diskutovalo o tom, že ľudia s rakovinou hrubého čreva sú stále mladší a mladší, stále viac a viac a nevedia to vysvetliť," hovorí Dr. Higgins. Strávil veľa času v podporných skupinách, kde nebolo nič nezvyčajné vidieť ľudí pred 50-tkou.
Kolorektálny karcinóm je najčastejšie sa vyskytujúcim nádorovým ochorením tráviacej sústavy u nás. V Slovenskej republike bol Národný skríningový program kolorektálneho karcinómu pod gesciou Ministerstva zdravotníctva spustený v roku 2002, informuje portál unilabs.sk. Prevencia, okrem správnych stravovacích návykov a minimalizácie faktorov, ovplyvňujúcich zdravie tráviaceho traktu, spočíva v možnosti absolvovať skríningové vyšetrenie u gastroenterológa. Včasná diagnostika na Slovensku umožnila včasnú liečbu 300 ľuďom ročne.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik