Renáta Bláhová, predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Hegerova a Kiskova exporadkyňa vraj stále podniká. Zákon jej to však zakazuje a tak Rudolf Zajac zaslal podnet parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Šéfke úradu hrozí sankcia vo výške 6 mesačných platov.
Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac zaslal podnet parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, nakoľko podozrieva Renátu Bláhovú, predsedníčku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) z porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov a zákona o verejnej službe. Vybraným štátnym funkcionárom zakazujú obidve legislatívne normy podnikať a tak isto im neumožňujú zastávať pozíciu v štatutárnom, riadiacom, kontrolnom alebo dozornom orgáne právnickej osoby, ktorá bola zriadená na výkon podnikateľskej činnosti. Informáciu priniesol Plus 7 dní.
Podľa zistení aktuálne vlastní súčasná šéfka ÚDZS dve spoločnosti, či už priamo, alebo cez firemné podiely. Konkrétne eseročku BMB Partners, ktorá poskytuje daňové, ekonomické poradenstvo a audítorské služby, a spoločnosť AD SK, ktorá vykonáva prieskumy verejnej mienky a venuje sa tiež prenájmu nehnuteľností. Spoločnosť je známa z kauzy prerábania nebytových priestorov na Zámockej ulici v Bratislave bez stavebného povolenia. Po nástupe do funkcie šéfky ÚDZS mala Bláhová v zmysle zákona do tridsiatich dní ukončiť svoje pôsobenie na pozícii konateľky. Aj tak urobila, hneď však v uvedených spoločnostiach začala figurovať ako prokuristka. Reálne ide z hľadiska konania v mene spoločnosti len o formálny rozdiel. Rudolf Zajac považuje toto jej konanie za problém a za porušenie konfliktu záujmov. "Buď je šlendrián, alebo si myslí, že prokúra nie je forma zastupovania firmy navonok a dovnútra. Pri tom vo Wikipédii sa môže dočítať, že "prokúra je špeciálny typ zastúpenia na základe plnej moci. Prokurista (t. j. splnomocnený na základe plnej moci) je oprávnený konať za podnikateľa vo všetkých úkonoch týkajúcich sa prevádzky podniku. Dokonca aj v takých právnych úkonoch, pri ktorých sa vyžaduje zvláštna plná moc, napríklad na zastupovanie pred súdom", uviedol Rudolf Zajac pre Plus 7 dní.
„Predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemá žiadnu vedomosť o tom, že by porušovala ústavný zákon o konflikte záujmov alebo akýkoľvek všeobecne záväzný právny predpis." Uviedla to Monika Hudecová, hovorkyňa úradu s tým, že podľa Bláhovej by ku konfliktu záujmov nemohlo dochádzať ani v teoretickej rovine, nakoľko spoločnosti, v ktorých je predsedníčka úradu prokuristkou, v minulosti nepôsobili a ani nepôsobia v oblasti zdravotníctva. Príslušnému výboru Národnej rady SR zaslala predsedníčka úradu na oboznámenie a prerokovanie obsiahle stanovisko k tejto problematike.
Bláhová pôsobila aj ako poradkyňa prezidenta Andreja Kisku a aj Eduarda Hegera, za čias keď bol ministrom financií. Bývalý šéf finančnej správy, kajúcnik František Imrecze tvrdí, že si ho Kiska zavolal na stretnutie do Prezidentského paláca, kde už čakala Bláhová, aby mohla Imreczemu "vysvetliť", ako sa má na Kiskovu daňovú kauzu pozerať.
Zajac na adresu Bláhovej nešetril ani ďalšou kritikou: "Je najslabší predseda tohto úradu a pritom už tam bol kdekto aj všelijakí rôzni exoti. V zásade nepochopila základné funkcie úradu, ktoré sú úplne iné a ktoré sa od čias prijatia našich zákonov v roku 2004, učia už na stredných zdravotníckych školách. Zastáva názor, že úrad je tu na to, aby sa staral o ceny alebo elektronizáciu zdravotníctva, čo určite nie je a ani to robiť nemôže a nesmie.“ Jeho podaním sa bude zaoberať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcí, pričom Renáte Bláhovej sankcia vo výške šiestich mesačných platov.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik