Ceny energií rekordne rastú aj na Slovensku. Za služby platíme násobne viac. Analytici zo združenia Dáta bez pátosu preto varujú pred desivou prognózou ekonomickej krízy, z ktorej môže vzísť ďalšie nadhodnocovanie cien, čo je pre ľudí neúnosné.
Protimonopolný úrad ako regulátor cien musí čím skôr zasiahnuť. Uvedený problém jasne vystihujú analytici z Dáta bez pátosu: "Možno na Slovensku u neregulovaných odberateľov (nad 30,000 kW hodín ročne) máme problém s tým, že niet od koho zobrať elektrickú energiu, lebo na kvázi monopolnom-oligopolnom trhu vládne neviditeľná ruka ponuky. A nemožnosti pripojiť sa u iného hráča ako u súčasného - nie je záujem.“
Zatváranie prevádzok je stále v hre
Nadhodnocovanie cien vedie ku krachu rôznych podnikateľských subjektov. „A plačúci odberatelia bez dlhodobých, strednodobých zmlúv musia zatvárať prevádzky. Téme sa budeme venovať, ale tých pár hráčov, dodávateľov elektrickej energie by malo byť "prinútených", "dotlačených" dodávať elektrickú energiu aj zo spotu. S príslušnými poplatkami, maržou a brutálnou DPH, samozrejme," konštatujú spomínaní analytici.
Nádej je tu
Ekonomická kríza sa obzvlášť dotkne malých a stredných firiem na Slovensku. Na Slovensku ochrana podnikateľov a zamestnávateľov nie je dostatočne zabezpečená, tvrdia topky.sk. Podľa analytikov ohrozené sú aj dodávky elektriny na november, december a za horizont konca roka 2022, konštatujú topky.sk. Je tu však aj jedno čiastočné riešenie tohto problému. Analytici na záver dodávajú: "V tomto prípade by bola namieste 80% dodatočná daň na zisky firiem podnikajúcich v sektore dodávok elektrickej energie za rok 2022. Ak sa mohla v parlamente objaviť daň za ruskú ropu, tak tu ide o 10-násobok hodnoty.“
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik