Dnes si pripomíname 115. výročie krvavého masakra v Černovej (okr. Ružomberok). Pri tejto tragédii zomrelo 15 osôb vinou uhorských žandárov len kvôli tomu, že miestni dedinčania protestovali proti násilnej maďarizácii. V skutočnom pozadí tejto udalosti bola posviacka Kostola Panny Márie Ružencovej, ktorého iniciatívu započal už v roku 1905 národovec Andrej Hlinka. Vtedajší spišský biskup Alexander Párvy rozhodol inak a Hlinkovi nedovolil vysvätiť kostol a posviackou poveril cudzieho farára. Dedinčanov to vyprovokovalo k vzbure.
Pamätný deň 27. október nie je ľahostajný ani samotným opozičným politikom.
Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) vzdáva úctu k obetiam Černovskej tragédie: „Každý zmarený život si vyžaduje našu úctu. Netreba zabúdať na preliatu krv našich predkov, ktorí obetovali neraz aj to najcennejšie v boji za slobodu a spravodlivosť. 27. októbra 1907 sa v Černovej pri Ružomberku ozvali výstrely, ktoré zmarili životy pätnástim ľuďom. Desiatky ďalších si odniesli zranenia na tele. O množstve tých, ktorí mali poranené duše, srdcia a vôľu, štatistiky mlčia.“
Blanár vidí paralelu s dnešnými časmi, v ktorých vládna garnitúra doslova dusí slovenských občanov: „Vtedajšia vládna moc chcela násilím umlčať „poddaných“, dnes by ich označila koaličná verchuška za dezolátov. A hoci naši predkovia položili svoje životy, aj v súčasnosti musíme bojovať za to isté – za slobodu a spravodlivosť. Nezabudli sme ani na covidové časy, kedy nás obmedzovali na slobode tak, že pošliapavali zákony a ústavnosť. Ani teraz sa nezmenilo ich správanie voči občanom nášho štátu, ktorým pani prezidentka údajne nerozumie. Ani Slovenky a Slováci nerozumejú pani prezidentke z Progresívneho Slovenska, ani predstaviteľom strán OĽaNO, SME RODINA a SAS. Naozaj im to nestačilo, alebo chcú mať na rukách toľko krvi, koľko ostalo uhorským žandárom v tom smutnom roku 1907 počas Černovskej tragédie ???“
K tejto udalosti má čo povedať aj predseda konzervatívnej strany Život-NS Tomáš Taraba, ktorý si osobne uctil obete pri pomníku na miestnom cintoríne v Černovej. Stanovisko k tragédii zverejnil Taraba na sociálnej sieti: „Dnes si pripomíname tragédiu v Černovej, kedy 27. 10. 1907 uhorskí žandári pri vysviacke kostola pri Ružomberku zabili 15 veriacich ľudí a 52 zranili len pre to, že boli Slovákmi. Cesta k štátnosti bola ťažká a dlhá, majme v úcte a v spomienke všetkých čo na tejto ceste priniesli najväčšie obete.“
Trio opozičných politikov uzatvára poslanec NR SR, kandidát na Prešovského župana Milan Mazurek (Republika), ktorý približuje odkaz tragédie smerom k verejnosti: „Je nesmierne dôležité, nikdy nezabudnúť na hrdinstvo martýrov z Černovej, mužov a žien, ktorí položili svoje životy za slovenčinu, za náš národ, za našu hrdosť a za našu svojbytnosť. Preto je úlohou všetkých vlasteneckých politikov, všetkých ľudí na Slovensku, ktorí si ctia slovenskú štátnosť a ktorí nosia slovenskú hrdosť priamo v srdci, aby si túto udalosť pripomínali, hovorili o nej dalším generáciám a ukazovali na jej dôležitosť.“
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik