Až 300 potravinám v obciach hrozí koniec! Najväčšia slovenská obchodná sieť COOP Jednota Slovensko netrpezlivo čaká na zastropovanie cien elektriny. Ročne platili malé obchodíky v obciach s 500 obyvateľmi za elektrinu tri tisíc eur, na budúci rok by sa podľa aktuálnych ponúk vyšplhali účty k 15 až 18 tisícom eur, informuje denník Pravda.
Takéto navýšenie energií je pre nás ekonomicky neúnosné, viedlo by to k ohrozeniu okolo 300 predajní, hovorí predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko, Ján Bilinský.
Pomery v ekonomike podľa Bilinského radikálne zmenila vojna na Ukrajine, urýchlila niektoré procesy tlmené počas pandémie a teraz je pre všetkých témou číslo jeden energetická kríza.
Pokiaľ ide o obchod, rast cien odzrkadľujú drahé energie, ktoré sa doteraz prejavovali ani nie tak cez svietenie, či chladenie tovarov v predajniach, ako hneď na začiatku reťazca cez vyššie nákupné ceny produktov od dodávateľov.
"Producenti spotrebujú oveľa viac elektriny či plynu ako my. Ponuku niektorých výrobkov, napríklad rastlinných olejov, ovplyvnila vojna na Ukrajine, ktorá zvýšila ich ceny o 80 percent. Našťastie, tento efekt sa postupne vytráca a ceny sa normalizujú," hovorí odborník.
COOP Jednota prevádzkuje dovedna takmer 2100 obchodov rozptýlených po celom Slovensku. "Hranica ekonomickej efektívnosti predajne je zhruba obec s 500 obyvateľmi. O prežití rozhodne to, koľko budeme platiť za energie. Doteraz predstavovali priemerné náklady na energie v malej predajni v obci do 500 obyvateľov cca 3000 eur ročne a predajňa bola na nule. Ceny energií však vzrástli 5–6 krát. Účty v sume 15 až 18 tisíc eur naše vidiecke obchodíky nedokážu uniesť," prízvukuje Bilinský.
Podľa predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko je ohrozených okolo 300 predajní. "Ležia na okraji okresov, ale tzv. perifériu obýva 150-tisíc ľudí. Extrémne drahé energie môžu premeniť tieto územia na potravinové púšte," hovorí.
Ak nie EÚ, tak Bilinský pevne verí, že slovenský parlament a vláda nájdu spôsob ako zmierniť enormné výdavky, aby nemuseli zatvárať malé vidiecke predajne.
"To určite nechceme. Na trhu sme 152 rokov. Prežili sme dve svetové vojny, rôzne krízy, ale teraz čelíme vážnemu ohrozeniu. Nemyslíme iba na vlastné prežitie, ale aj na podporu slovenskej potravinovej výroby a výrobkov," uzavrel šéf COOP Jednota.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik