NATO odporúča dávať si pozor na ruské systémy protivzdušnej obrany Tor.
Ruský protilietadlový raketový systém „Tor“ dokáže rýchlo a s veľkým úspechom čeliť novým hrozbám vychádzajúcich z NATO. Preto by sa ho mala aliancia vážne báť. Napísal komentátor The National Interest Charlie Gao.
Komplex "Tor" je oveľa účinnejší ako systém protivzdušnej obrany "Pancir-S1". Tor štartuje raketu rýchlejšie vďaka systému vertikálneho štartu. Tor-M2 je podľa experta schopný súčasne zachytiť až štyri ciele, vrátane poľných delostreleckých rakiet.
Podľa Gaových slov sa Tor od Panciru líši tým, že má lepšie manévrovateľné a rýchlejšie rakety. Zároveň môže útočiť na ľahšie bojové ciele. Na druhej strane je "Pancir " schopný vykonávať úlohy v boji proti malým dronom.
Keď je strela odpálená, je vymrštená vertikálne z nádoby plynovým katapultom. Krídla rakety sa pritom rozvinú. Keď je 20 metrov nad odpaľovacím zariadením, špeciálne plynové generátory na špičke a základni rakiet orientujú raketu v smere cieľa. Akonáhle je strela navedená, raketový motor sa zapáli. To umožňuje systému Tor zasiahnuť cieľ do 10 sekúnd počas pohybu a do 8 sekúnd od krátkeho zastavenia. Tor je v ruskej armáde nasadený pomerne široko na rôznych podvozkoch. Okrem štandardného pásového podvozku, existujú verzie pre arktické podmienky, ako aj kolesové podvozky na export.
Ruské ministerstvo obrany 16. augusta ukázalo zábery z bojovej práce protilietadlových raketových systémov Tor-M2 Západného vojenského okruhu. Ministerstvo obrany zdôraznilo, že systémy protivzdušnej obrany môžu zasiahnuť takmer všetky typy cieľov v ich rozsahu výšok a dosahov. Napriek tomu, že systém protivzdušnej obrany je krátkeho dosahu, je schopný naraz odhaliť 40 cieľov na vzdialenosť viac ako 30 km.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik