Vďaka vysokému počtu teplých, slnečných dní bude tohtoročná úroda ovocia nadpriemerná. Napriek tomu budú ovocinári nútení redukovať sady.
"Úroda je fantastická, ale čo s tými jablkami bude, ani sami nevieme. Asi tisíc ton ostane na stromoch a oberať ich asi nebudeme, lebo ani spracovatelia tiež rozmýšľajú, či spustia linky na spracovanie jabĺk," hovorí Emil Schultz, pestovateľ z Dvorov nad Žitavou. Ak sa cena jabĺk zdvihne, tak naši ovocinári nie sú konkurencieschopní, nakoľko ostatné európske štáty svojich pestovateľov dotujú ďaleko viac.
Aby sa jablká na náš stôl dostali ešte aj v januári či marci, potrebujú byť skladované pri teplote okolo 4°Celzia. V Dvoroch vlani za mesačné chladenie platili päť tisíc eur, pri súčasných cenách elektriny by to bol desaťnásobok. Množstvo slovenských jabĺk nie len u tohto pestovateľa tak zhnije v sadoch.
"Ak by sme mali premietnuť naše náklady do ceny jabĺk, tá by sa pohybovala aj nad tri eurá za kilo," konštatuje Emil Schultz a pripomína, že keby každý Slovák zjedol za jeseň desať kíl jabĺk, tak ich problém je vyriešený.
"Každý ovocinár na Slovensku otvára sady pre verejnosť," vysvetľuje podnikateľ, pričom do budúcnosti nevylučuje ani likvidáciu zhruba 50 percent výmery relatívne mladých sadov.
"Potrebujete platiť mzdy, energie a takto sa to nedá dlhodobo robiť," uzatvára Schultz.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik