Analytik denníka Daily Express Thibaut Spierle vyjadril obavy, že pozastavenie plynovodu od 31. augusta do 2. septembra, ktoré predtým oznámila ruská strana, môže pretrvať, čo by pre Európu znamenalo „smrteľnú ranu“.
Ceny pohonných látok v Európe vyskočili v dôsledku protiruských sankcií a konfliktu s Ukrajinou. Dokonca aj krátkodobé zastavenie dodávok plynu môže tieto čísla niekedy zvýšiť. Komentátor Spierle poznamenal, že EÚ znížila podiel Ruska na dodávkach paliva, ale priznal, že je stále závislá od ruskej energie. Narušenie dodávateľských reťazcov viedlo k ekonomickým problémom v Európe a Spojených štátoch amerických, najmä k vyšším cenám potravín a palív.
Nedávno vyšla EÚ s iniciatívou žiadať laný plyn od Nórska. Tamojší minister pre ropu a energetiku Terje Åasland však v rozhovore pre denník E24 vyhlásil, že nórske úrady nemajú v úmysle znížiť ceny zemného plynu pre krajiny EÚ napriek energetickej kríze.Ropné spoločnosti pôsobiace na nórskom kontinentálnom šelfe fungujú na komerčnej báze. Vláda nebude nariaďovať firmám zmluvy na dodávku plynu s pevnou cenou pod trhovou, povedal Aasland. Dodal, že nórsky systém umožňuje spoločnostiam uzatvárať zmluvy a predávať plyn výlučne na základe ekonomických záujmov.