Michal Kaliňák, kandidát na župana PSK, exkluzívne pre HD: Voľby nesmú byť hitparáda sľubov
24 | 08 | 2022 I Gabriela Fedičová

Michal Kaliňák, politológ a expert na samosprávu ohlásil kandidatúru na župana Prešovského samosprávneho kraja. "Doteraz som tvoril riešenia, je čas ich realizovať," hovorí Kaliňák v exkluzívnom rozhovore pre Hlavný denník. Je presvedčený, že ľudia by si mali uvedomiť, že dedina, mesto, alebo VUCka je v prvom rade ich životný priestor a rozpočet samosprávy je ich spoločná peňaženka. V súvislosti s nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami vysvetlil Michal Kaliňák aj TO, čo doposiaľ pravdepodobne nikto nezodpovedal. 

HD: Najbližšie komunálne voľby sú spojené so župnými voľbami, ale čoraz viac sa hovorí aj o predčasných voľbách. Môže mať vplyv na výsledky kandidátov na županov, primátorov, ale aj poslancov, ktorí kandidujú s podporou súčasných koaličných strán, ďalšia kríza, ktorej vládna koalícia čelí?

Michal Kaliňák: Koaličná kríza prehlbuje spoločenskú apatiu a to je kľúčové. Druhá dôležitá vec je, do akej miery dokážu kandidáti v spoločných voľbách ísť po programe lebo samospráva je iné ihrisko ako veľká politika. Celospoločenská klíma je však o permanentnom strese a neistote čo sa môže výraznejšie premietnuť do nálad voličov. Napokon, sociálne siete sú plné útokov a osočovania čo dokazuje, že bežný človek je v permanentnom strese lebo zisťuje, že nie je centrom pozornosti politikov a jeho problémy zostávajú v tieni vládnych škriepok.

HD: Kandidačné listiny v nadchádzajúcich jesenných voľbách je možné odovzdať do 30. augusta. Niektorí zvažujú, iní sa už rozhodli, ďalší rokujú, prípadne skúšajú obchodovať a zabezpečiť si pozície pri silných kandidátoch, aby aj v prípade neúspechu mali v rukách aspoň niečo. Je podľa Vás takýto kandidát vhodný, alebo ako by mal podľa vás pôsobiť ideálny kandidát?

Michal Kaliňák: Ťažko povedať, čo sú kritéria na silného kandidáta. Pravdou však je, že reálny a užitočný program by mal byť najlepšou východiskovou pozíciou, avšak iba za predpokladu, ak si kandidáti na starostov, primátorov a predsedov samosprávnych krajov dokážu vytvárať poslaneckú podporu. Bez jej získania je každý úspech limitovaný vyjednávaním a podpore so zastupiteľstvom a na konci dňa môžu byť výsledkom rozhádané komunity a nie spolupracujúci zástupcovia ľudí.

HD: Kampaň komunálnych a župných volieb je už veľmi podobná kampani parlamentných volieb. Kandidáti prezentujú svoje predstavy, plány a vízie na všetkých dostupných sociálnych sieťach, ale veľakrát sľubujú aj to, čo je nesplniteľné. Napriek tomu im ľudia veria. Vyhráva populizmus. Prečo to je tak? Prečo nemajú ľudia snahu napríklad porovnať predchádzajúce volebné sľuby a čo bolo splnené, ale slepo veria ďalším a ďalším sľubom? Exituje vôbec odpoveď?

Michal Kaliňák: Možno je to daň za neznalosť toho, kto čo reálne aj môže. Ľudia by si mali uvedomiť, že dedina, mesto, alebo VUCka je v prvom rade ich životný priestor a rozpočet samosprávy je ich spoločná peňaženka. Keď nám dnes chýbajú peniaze, tak sa uskromníme. Ale to isté platí aj o samospráve. Voľby nesmú byť hitparáda sľubov lebo už tento prístup by mal samotného kandidáta diskvalifikovať.

HD: Budú výsledky jesenných volieb odrazom politickej nálady spoločnosti? Ak áno, prečo. Ak nie, prečo.

Michal Kaliňák: V určitej miere áno, závisí však aj od kvality kandidátov a túžby voličov po obmene. Osobne očakávam viac ako 50 % obmenu, pretože pohľad do minulosti to naznačuje a súčasná situácia ešte podčiarkuje vážnosť situácie a spoločenskú apatiu.

HD: Z čoho pramení submisivita Slovákov, že politici a niektorí aj tí v samosprávach môžu robiť čokoľvek a aj tak sa to neprejaví na verejnej mienke?

Michal Kaliňák: Je to zrejme o limitoch. O tom, že nespokojnosť sa skrýva za rezignáciu, ale aj o tom, že samospráva je životným priestorom v ktorom sa nároky na okolie líšia od nárokov na seba samého.

HD: Existuje ešte nádej, že raz občanov tejto krajiny osvieti a nedovolia, aby nás zastupovali na poslaneckých stoličkách primitívni, nevzdelaní ľudia, ktorí okrem hádok budú naozaj prínosom pre spoločnosť, aby sa nám lepšie žilo?

Michal Kaliňák: Dokážeme si vybrať film v kine, potraviny v regáloch, dovolenku, ale tiež telefónny paušál. To nám ide. Paradoxne akoby sme nevedeli porovnávať medzi politikmi a to je naša chyba. Chybu často hľadáme naokolo a pritom sme spolupáchateľmi, len si to nechceme priznať.

HD: Čo odporúčate občanom pred nadchádzajúcimi voľbami. Ako je správne vyberať si kandidátov a čo by si mali predovšetkým všímať, keď sa im do rúk dostanú siahodlhé sľubu a plány. Zvlášť ak pôjde o kandidátov, ktorí nekandidujú prvýkrát.

Michal Kaliňák: Na mieste je porovnanie kandidáta s jeho príbehom a tým čo ponúka. Neraz sa stáva, že súčasťou volebného programu sú riešenia, ktoré ani nie sú v možnostiach samosprávy. Niekedy je volebný program o toľkých prioritách, že napokon nie je prioritou nič. Na takéto veci by mali voliči myslieť v čase keď sú na ťahu.

___________________

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik