Planéta Zem sa mení. Toto tvrdenie je fakt a nič na ňom nezmení ani to, či sa nám to páči alebo nie. Klíma sa otepľuje a stále viac a viac sa objavujú rozličné anomálie súvisiace s počasím, ktoré na našej planéte spôsobujú prírodné javy majúce na dôsledok obrovské materiálne škody a ľudské obete. Či to tak bude aj v nasledujúcich rokoch, alebo to bude nebodaj ešte horšie, to sa pokúsil predpovedať pre portál tvnoviny.sk klimatológ Jozef Pecho.
V tomto roku nás postihli naozaj veľké horúčavy, aké sme to nemali desiatky rokov, ba niekde aj viac ako storočie. Extrémne horúčavy so sebou priniesli aj nedostatok vlahy a vysychanie riek, potokov či iných vodných plôch. Meteorológovia navyše predpovedajú, že pri otepľovaní našej planéty bude k podobným javom, spojeným napríklad s tvorením sa prudkých dažďov či tvoreniu tornád, teda k extrémnym výkyvom počasia, dochádzať stále častejšie. Klimatológ SHMÚ Jozef Pecho si myslí, že tempo klimatických zmien sa zrýchľuje a tohtoročné leto je iba akousi „malou“ ochutnávkou toho, čoho budeme bežne svedkami o desať rokov. Navyše, podľa Medzinárodného panelu pre zmenu klímy sa Zem otepľuje rýchlejšie ako sme to predpokladali.
Klimatológ Pecho si myslí, že dochádza k hromadeniu uhlíka v atmosfére, takže radiačný efekt na celkovú planétu je výraznejší. „Napríklad, od roku 1990 sa radiačný výkon (ohrev) celej atmosféry v dôsledku zvýšenej koncentrácie skleníkových plynov zvýšil o viac ako 45%. Za posledných desať rokov sa radiačný efekt zvýšil skoro o desať percent. Stúpame stále rýchlejšie a rýchlejšie. Potenciál pre vlny horúčav, ktoré máme teraz, je tak oveľa vyšší ako v minulosti. Uhlíka stále pribúda, dalo by sa povedať až exponenciálnym tempom, a pokiaľ to takto bude fungovať aj do polovice 21. storočia, zažijeme oteplenie o štyri až päť stupňov oproti súčasnosti,“ konštatuje Pecho, podľa ktorého na toto upozorňujú klimatológovia už dlhodobejšie. „Posledná IPCC správa len utvrdila vedeckú istotu, že nielenže dochádza ku klimatickej zmene spôsobenej človekom, ale že dochádza aj k veľkej akcelerácii. Prekvapivé na novej správe je, že je tam popísaný obrovský rozsah dôsledkov vo všetkých regiónoch. Rozsah je mimoriadny. Aj tento rok je príkladom toho, ako vyzerajú dôsledku zmeny klímy v realite,“ prízvukuje Pecho.
Klimatológa prekvapuje reakcia väčšej časti našej populácie, ktorá, napriek tomu, že realita je tvrdá, má tendenciu zmenu klímy spochybňovať a bagatelizovať. Dokonca aj politici sa stavajú do pozície, že to nie je až také zlé, no v skutočnosti je to veľmi zlé. A ako som už spomenul, dobrým príkladom je aj tento rok. „Pokiaľ dôjde k prekročeniu 1,5-stupňovej hranice už na začiatku budúcej dekády (teda medzi rokmi 2031 - 2035), tak v roku 2050 budeme za touto hranicou už natrvalo, a pravdepodobne aj za hranicou 2 °C, ak s emisiami nič neurobíme. A nebude to len krátkodobé presiahnutie tejto hranice,“ varuje klimatológ, podľa ktorého sa v posledných troch desaťročiach u nás priemerne otepľuje o 0,5 až 1 stupeň Celzia za 10 rokov. Klimatické zóny sa veľmi rýchlo posúvajú zo Stredomoria k nám. Po roku 2030 bude podľa Pecha otepľovanie také rýchle, že na Slovensku sa bude z dekády na dekádu otepľovať o 1 až 1,5 °C. Do roku 2050 sa „klimaticky“ dostane do oblasti stredného až južného Balkánu, po roku 2050 potom do severného Grécka, stredného Talianska a budeme mať stredomorské podmienky, bude veľké sucho.
Máme za sebou desať mesiacov veľmi intenzívneho sucha, navyše aj teplú a suchú zimu. Tieto podmienky vyústili do situácie, že tohtoročné leto aj svojím priebehom veľmi pripomína stredné až južné Taliansko. Tohtoročné leto ašpiruje na najteplejšie a najsuchšie leto v histórii. „Takéto leto sme očakávali až okolo roku 2045 a prišlo teraz. To, akým spôsobom prebieha tohtoročné leto, nám napovedá, že v roku 2040 bude toto normálne leto vyskytujúce sa každý rok. Môžete si len predstaviť, čo to bude znamenať, keď bude ešte horúcejšie. To budú podmienky, ktoré sú teraz možno v strednom Turecku. Nevyzerá to veľmi dobre,“ neskrýva klimatológ Pecho, ktorý upozorňuje aj na extrémne výkyvy počasia a extrémne javy, možný čierny scenár. „Čím je zmena klímy rýchlejšia, tým dochádza k väčším extrémom. Častejšie sa objavujú nepredvídateľné javy a situácie. Netreba si to predstavovať tak, že bude iba sucho a iba 40 až 45 °C. Do toho budú prichádzať silné búrky. Tornádo, aké bolo vlani na Morave, môžeme zažiť aj my na Slovensku. Potenciál búrok je oveľa vyšší ako v minulosti,“ prízvukuje Pecho, podľa ktorého tornáda a prívalové dažde budú u nás bežné. Nebudú sa síce vyskytovať každoročne, ale budú pravdepodobne častejšie, ako to bolo v minulosti. Zvlášť to platí pre intenzívne dažde.