Meno Antonyho Fauciho pozná celý svet vďaka tomu, že v dvoch prezidentských administratívach riadil pandemický plán USA. Takmer ľtyri desaťročia vedie Národný inštitút pre alergie a infekčné choroby. Má 81 rokov a do konca roka na svojej pozícii končí, informuje server Politico.
"Bolo to pre mňa česť na celý život viesť NIAID, mimoriadnu inštitúciu, toľko rokov a cez toľké vedecké výzvy a výzvy v oblasti verejného zdravia. Som veľmi hrdý na naše mnohé úspechy. Učil som sa od nespočetného množstva talentovaných a oddaných ľudí v NIAID, v NIH a mimo nej. Vyjadrujem im úctu a vďaku," povedal v pondelok, 22. augusta po tom, ako oznámil koniec vo svojej funkcii prezidentského poradcu.
Fauci sa ňou stal v roku 2020, keď sa c-19 rozšíril do USA. Jeho úloha mu priniesla celosvetovú slávu, mnohí ho prezentovali ako hrdinu pandémie. Hlavne medzi republikánskymi zákonodarcami si však jeho opatrenia v oblasti verejného zdravia vyslúžil aj veľmi nepopulárne prívlastky. Doktor vstúpil do služieb štátu vstúpil v roku 1968 pod vedením vtedajšieho prezidenta Lyndona Johnsona a v roku 1984 bol Fauci poverený vedením odvetvia infekčných chorôb, keď krajinou otriasla epidémia AIDS a radil siedmim prezidentom.
To zatiaľ nie je jasné, tvrdí Politico. Svojím vyhlásením dal jasne najavo, že neplánuje odísť do dôchodku. Povedal, že dúfa, že túto ďalšiu kapitolu využije na inšpiráciu a mentoring ďalšej generácie vedeckých lídrov.
„Hoci sa sťahujem zo svojich súčasných pozícií, neodchádzam do dôchodku. Po viac ako 50 rokoch vládnej služby plánujem pokračovať v ďalšej fáze svojej kariéry, kým budem mať stále toľko energie a vášne pre môj odbor,“ povedal pre Politico.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik