Plytké rieky zhoršia energetickú krízu v Európe.
Vysychanie riek ešte viac obmedzí dodávky životne dôležitého tovaru do častí EÚ a prehĺbi energetickú krízu v Európe, ktorá stratila predchádzajúce dodávky ruského plynu. Informuje o tom agentúra Bloomberg .
V článku uvádza, že hladina vody v Rýne pri nemeckom meste Kaub, kde je rieka úzka a plytká, môže klesnúť aj na 30 centimetrov a v nasledujúcich dňoch ďalej klesať. Zároveň sa pre mnohé lode stáva ekonomicky nerentabilným prekonávať tento úzky priechod, keď je voda na úrovni 40 centimetrov. Rýn sa využíva na prepravu veľkého množstva tovaru, vrátane motorovej nafty a uhlia, zdôrazňujú autori článku.
„Klimatická kríza prišla v najhoršom možnom čase, keď sa Európa ponorila do energetickej krízy, ktorú prehĺbil konflikt na Ukrajine. Keďže klimatické zmeny vysychajú európske rieky, len prehlbujú krízu životných nákladov. Rekokordné sucho a jeho dôsledky zasadia životným nákladom v EÚ novú ranu . Európa je na pokraji vážneho nedostatku paliva, keďže hlavný ruský plynovod Nord Stream funguje len na 20 percent svojej celkovej kapacity. Ruský Gazprom to vysvetlil nesprávnou údržbou a oneskorením vrátenia turbín z opravy, ktoré sa používali na plynových kompresorových jednotkách. Teraz činnosť plynovodu zabezpečuje len jedna z piatich turbín.
Novinár z Bloombergu Javier Blas predtým napísal, že európska energetická kríza otestuje odhodlanie západných vlád obmedziť svoju závislosť od ruskej ropy a plynu. Poznamenal, že po júlových výsledkoch sa produkcia ropy v Ruskej federácii takmer úplne vrátila k ukazovateľom, ktoré existovali pred začiatkom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik