Aj osobnosti nášho kultúrneho, nie len politického života znepokojuje aktuálne dianie
Nie len to na Ukrajine. Spevák Marián Greksa na sociálnej sieti upozornil na to, čo nám môžu priniesť sankcie voči Rusku.
Sme jednou z najotvorenejších ekonomík a preto ak sa ekonomicky darí EÚ, darí sa aj Slovensku. M Greksa však varuje, že to platí aj naopak: "Je jasné, že každá sankcia západu vyvolá protisankcie zo strany Ruska a je potrebné analyzovať aj ich dopady na EÚ a samotné Slovensko."
Marián Greksa upozorňuje, že hoci je rozloha RF veľká, podľa výšky HDP je ruská ekonomika relatívne malá - zaberá až 12.-13. miesto na svete a tvorí menej ako 2,5% svetovej ekonomiky. "Význam ruskej ekonomiky však tkvie v tom, že Rusko je jedným z najväčších dodávateľov nerastných surovín na svete."
"Rusko je najväčším dodávateľom plynu na svete a až 40% spotreby plynu EÚ pochádza práve z Ruska. Slovensko odoberá z Ruska až 90% plynu. Plyn z Ruska sa dnes v EÚ nedá reálne nahradiť a kto tvrdí opak nevie o čom hovorí! Ak by sa zastavili dodávky ruského plynu z akéhokoľvek dôvodu, dodávky skvapalneného plynu a oveľa drahšieho LNG z USA by nedokázali tieto výpadky nahradiť. Kto by si splnil sen sú dodávatelia LNG z USA a zaplatili by sme to všetci v EÚ vrátane Slovenska," vysvetľuje Greksa s tým, že Slovensko kupuje až 60 percent ropy práve z Ruska.
"Jadrové palivo dodáva do jadrových elektrární. Má 3. najväčšie zásoby uránu na svete. Rusko tiež dodáva 25 percent celosvetovej produkcie titánu (1. Čína, 2. Rusko, 3. Japonsko, 4. Kazachstan, 5. Ukrajina). Titán je podobne ako aj ruský hliník nepostrádateľný v kozmickom a leteckom priemysle (výroba motorov). Rusko vyrába 90 percent neónu potrebného na výrobu mikročipov do áut." A to už sa týka aj Slovenska.
Marián Greksa totiž s vymenúvaním nekončí: "40 percent produkcie paládia nevyhnutného na výrobu katalyzátorov do áut pochádza z Ruska. Jeho cena vystrelila z 1270 USD za uncu (január 2019) na skoro 2800 USD/uncu (viac ako zlato), používa sa aj na výrobu smartfónov, tabletov."
"Rusko a Ukrajina celosvetovo produkujú skoro 1/3 všetkého jačmeňa a pšenice, 17% kukurice a sú celosvetovo najväčšími producentmi slnečnicového oleja. Ceny obilnín sa za posledné obdobie zdvojnásobili." pokračuje vo výpočte M. Greksa: "Rusko je najväčším svetovým producentom dusičnanu amónneho potrebného na výrobu umelých hnojív, pričom hnojivá sú najväčším nákladom pri pestovaní poľnohospodárskych plodín. Ceny umelých hnojív enormne narástly o desiatky percent. Je toho samozrejme oveľa viac, ale aspoň toto treba uviesť.
M. Greksa nie len vymenúva suroviny dovážané z Ruska, ale aj dosah, aký to bude mať aj na Slovensko a jeho občanov: "Ďalší rast cien potravín. Ďalší rast cien energií, tepla a pohonných hmôt, v extrémnom prípade aj ich nedostatok. Problémy s výrobou áut a rast ich cien. Spomalenie ekomomického rastu, až po možnú recesiu. Pretrhanie tradičných dodávateľských a logistických reťazcov. Problémy v doprave, najmä leteckej. Rast nedôvery vo svetový finančný systém. Pravdepodobný dvojciferný rast inflácie. Možný rast nezamestnanosti až stagflácia!"
A za ním nasleduje vôbec nie príjemná Greksova otázka: "Čo s tým bude robiť v záujme Slovenska naša nevzdelaná, hlúpa a amatérska vláda plná EQ degenerátov?"
Poznámka: Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik