Uprostred vojny na Ukrajine sa na Slovensku začínajú dvojtýždňové rozsiahle manévre slovenských a amerických ozbrojených síl „Saber Strike“, píše nemecký Frankfurter Rundschau.
V Európe zúri vojna. Inváziou Ruska do susednej Ukrajiny sa vyhrotila dlhotrvajúca napätá situácia. Boj o ukrajinskú metropolu Kyjev je v plnom prúde a ruská armáda bombardovala aj centrum Charkova, druhého najväčšieho mesta Ukrajiny.
Konflikt na Ukrajine vedie ku konfrontácii medzi Východom a Západom, pričom ruský prezident Vladimír Putin teraz dokonca slovne hrozí jadrovými zbraňami. Ani Západ však neostáva nečinný. Od 1. do 18. marca 2022 bude NATO cvičiť na mimoriadnu situáciu aj na Slovensku, ktoré hraničí s Ukrajinou, v rámci rozsiahlych manévrov „Saber Strike".
Už dva roky plánované manévre navonok nemajú veľa spoločného s momentálne eskalujúcim konfliktom na Ukrajine. Ako v polovici februára oznámilo slovenské ministerstvo obrany, manévre „Sabre Strike“ sa pripravovali bez ohľadu na situáciu v susednej Ukrajine.
Termín manévrov teraz Aliancii veľmi vyhovuje. Silu chcú demonštrovať aj tí, ktorí na manévre na Slovensku zhromaždili takmer 13 000 vojakov z 13 krajín. Po ruskej invázii na Ukrajinu slúžia tohtoročné manévre „Saber Strike" aj ako odstrašujúci prostriedok.
Ako pre Deutsche Presse-Agentur potvrdil hovorca slovenského ministerstva obrany Štefan Zemanovič, väčšia časť manévrov sa sústreďuje na vojenský výcvikový priestor Lešť na juhu Slovenska a vojenské letisko Sliač v jeho blízkosti. Súčasťou cvičenia je aj vojenské letisko Kuchyňa severne od Bratislavy a región Levice na juhozápadnom Slovensku.
Rozsiahle manévre „Saber Strike" sú neoddeliteľnou súčasťou cvičení NATO od roku 2011. Manévre boli v tom čase ovplyvnené vojnou v Afganistane. Manévrami „Saber Strike v roku 2015 chcelo NATO reagovať na ruskú agresiu na Ukrajine. V doteraz posledných manévoch „Saber Strike" NATO simulovalo bitku s Ruskom a Bieloruskom o Suvalský priesmyk medzi Poľskom a Litvou. Takmer 100 kilometrov široký koridor oddeľuje ruskú enklávu Kaliningrad od Bieloruska.
Odvtedy Rusko tieto rozsiahle manévre opakovane ostro kritizovalo. Už v roku 2014 námestník ministra zahraničných vecí Vladimir Titov povedal, že Rusko „nemôže považovať vojenské rozmiestnenie Aliancie v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc za nič iné ako nepriateľský zámer". Samotné Rusko reagovalo na rozsiahle manévre NATO „Saber Strike" posilnením vojenských cvičení v Kaliningrade, uzatvára Frankfurter Rundschau.
(Medzititulky red. HD.)
Poznámka:
Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.