Ľudia zobrali banky útokom
01 | 03 | 2022 I Ingrid Vrabcová

Rusko už na vlastnej koži pociťuje tvrdosť ekonomických sankcií zo strany Západu. Výrazný prepad ruskej meny rubeľ, nájazdy ľudí na ruské banky s cieľom ochrániť svoje peniaze a rastúce obavy pred nastupujúcou infláciou, informuje denník Pravda.

Opatrenia namierené proti režimu v Rusku môžu spôsobiť silné  otrasy.

Ešte minulý týždeň to vyzeralo tak, že sa členské štáty Európskej únie nebudú schopné dohodnúť na skutočne tvrdých sankciách proti ruskej agresii na Ukrajine. Potom stačilo vidieť v priamom prenose húževnatosť ukrajinskej armády, jej silnú podporu zo strany verejnosti či vyhrážky Putina jadrovými zbraňami a na stole sa hneď objavili sankcie, ktoré dokážu dostať Rusko do nepríjemných ekonomických problémov.

Paralyzovanie centrálnej banky

Ako pripomína denník Pravda, medzi sankciami je napríklad opatrenie proti ruským oligarchom a ich rodinám, vylúčenie 70 percent ruských bánk z platobného systému SWIFT či zrejme najtvrdšie opatrenie, ktoré zmrazí devízové rezervy ruskej centrálnej banky. Na sklade by jej tak ostali zrejme len zlaté rezervy a čínske jüany.

Strach zo smrti v Kyjeve: Krajiny, otvorte náruč pre utekajúcich Ukrajincov! (VIDEO)
Ruská invázia dohnala mnohých Ukrajincov k úteku. Dokonca aj susedné krajiny, ktoré inak akýchkoľvek migrantov odmietajú, teraz prejavujú ochotu pomôcť. Poľsko víta utečencov čokoládou, Maďarsko im sľubuje ochranu. OSN očakáva až 4 milióny... Čítať ďalej
26 | 02 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Kolaps úverovania

Paralyzovať centrálnu banku svetovej veľmoci je bezprecedentné. Sledujeme tak situáciu, ktorá vo svetových finančných dejinách pravdepodobne nemá obdobu. Opatrenia namierené proti režimu v Rusku môžu priniesť silné turbulencie. „Pre ekonomiku to bude mať za následok slabý kurz rubľa, vysokú infláciu i výrazné zvýšenie úrokových sadzieb, čo môže viesť ku kolapsu úverovania,“ tvrdí makroanalytik VÚB banky Michal Lehuta.

Zmrazovanie

Západ prišiel so zásadným opatrením. Zmrazením prichádza ruská centrálna banka o dve tretiny rezerv, ktorými mohla ovplyvňovať hodnotu meny. Už dlhodobo si Rusko buduje rozsiahle rezervy, ktoré by použilo v prípade núdze, keby sa rubeľ oslabil.

Podľa denníka Pravda na konci januára mala ruská centrálna banka devízové rezervy a aktíva v objeme 630 miliárd amerických dolárov. Tieto aktíva boli vo forme dolárov, eur, britskej libry či čínskeho jüanu. Súčasťou týchto rezerv sú aj zásoby zlata, ktoré sú v objeme vyše 2 300 ton a sú piate najväčšie na svete. Ich hodnota predstavuje 140 miliárd dolárov. Všetky zásoby zlata si držia Rusi v krajine. V praxi však Západ môže zmraziť maximálne len zhruba dve tretiny všetkých rezerv.

Rusko chcelo menšie NATO. Pravdepodobne ho bude mať väčšie!
Dvere sú otvorené! Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí je postoj USA a NATO taký, že dvere Aliancie sú otvorené pre krajiny, ktoré sa snažia o vstup, informuje portál parstoday.com. Slobodná voľba Hovorca ministerstva zahraničných... Čítať ďalej
26 | 02 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Sankciám unikne časť rezerv

Podľa ekonóma Lukáša Kovandu z Trinity bank je to práve tá časť rezerv, ktorú ruská centrálna banka drží v dolároch, eurách a potenciálne ďalších menách spojencov Západu, ako je japonský jen. Sankciám tak podľa neho unikne tá časť rezerv, ktorú má ruská centrálna banka v čínskej mene, a tiež podstatná časť rezerv, ktoré drží v zlate, poznamenáva Pravda.

Toľko nazhromaždených peňazí a aktív malo Rusko pre prípad núdze, keby sa oslabil rubeľ. Centrálna banka za tieto zahraničné meny mohla kupovať práve ruskú menu, čím by posilnila jeho hodnotu. Tá by sa ďalej neprepadávala a ruská mena by si ju udržala.

Ch. Lambrechtová: Nemecko po dohode umiestni na Slovensku rotu
Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová (SPD) oznámila, že v rámci posilnenia východného krídla NATO bude na Slovensku umiestnená rota. Nemecko zvažuje aj umiestnenie protilietadlových raketových systémov Patriot vo východnej Európe,... Čítať ďalej
26 | 02 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Nájazdy ľudí na banky

Zmrazením časti týchto rezerv by ruskej centrálnej banke spôsobili obrovské problémy, pretože by nemohla do veľkej miery zastabilizovať prepad rubľa, vysvetľuje ďalej denník Pravda. Čím väčší prepad rubľa, tým väčšia strata hodnoty ruskej meny, tým viac by to pocítili bežní ľudia stratou jeho kúpnej hodnoty. Bežní ľudia už reagujú na tento vývoj masívnym výberom úspor v cudzej mene, aby predišli ich znehodnoteniu pádom rubľa. Rovnako vyberajú domácu menu pred obavami z kolapsu bezhotovostného platobného styku.

Ekonóm Martin Hudcovský z Ekonomickej univerzity v Bratislave upozorňuje, že bankový sektor dokáže efektívne fungovať len vtedy, ak ľudia veria, že sa bez problémov môžu dostať k svojim úsporám. „A to aktuálne nie je prípad Ruska, tá dôvera je veľmi naštrbená,“ tvrdí pre Pravdu. Ako ďalej približuje, pravdepodobne sa v Rusku obmedzí výber peňazí z bánk a bankomatov. Dochádza totiž k takzvaným nájazdom na banku, keď sa ľudia snažia z bankomatov vybrať hotovosť. V takejto situácii banky bez intervencie položia bankový sektor na kolená. Padajúci rubeľ tiež spôsobí, že všetok dovezený tovar zo zahraničia sa násobne predraží.

Ukrajinci hľadajú útočisko v susedných štátoch. Ich počet môže narásť až na 4 milióny!
Vojna na Ukrajine môže znamenať, že milióny ľudí prídu o svoje domovy. Desaťtisíce utečencov sa snaží dostať do bezpečia, píše nemecký Stern. Ruská agresívna vojna na Ukrajine pravdepodobne pripraví o domov nespočetné množstvo ľudí a mnohých už... Čítať ďalej
26 | 02 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Ešte väčšie pritvrdenie

Európa si nechala pootvorené zadné vrátka. Odstrihnutie ruských bánk od platobného systému SWIFT totiž nezahŕňa tretiu najväčšiu ruskú banku Gazprombank, ktorá sa primárne špecializuje na obchod s ropou, so zemným plynom, takže za dodávky týchto komodít je stále možné platiť. Európa dováža z Ruska tretinu dodávok zemného plynu.

„Ďalším dielikom k masívnemu rozvratu ruského finančného a bankového systému by tak bolo kompletné vyradenie všetkých bánk, keď by za dodávky plynu a ropy nebolo možné cez SWIFT zaplatiť,“ tvrdí Martin Hudcovský. Alternatívy síce existujú, ale sú neporovnateľne menšie, uzatvára denník Pravda.

(Medzititulky red. HD.)

M. Vallo: Situácia na Ukrajine ma zasiahla, mesto vyčlenilo peniaze na POMOC Ukrajincom (VIDEO)
Kyjev je družobným mestom Bratislavy, pripomína bratislavský primátor Matúš Vallo. Pre Hospodárske noviny hovoril o finančnej pomoci Ukrajincom, ale aj o zmene parkovacej politiky v našom hlavnom meste či o rekonštrukcii Hlavnej stanice. Ukrajinu... Čítať ďalej
26 | 02 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Poznámka:

Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.