Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský naznačil, že pandémia v marci výrazne zoslabne, informujú Hospodárske noviny.
Keď pred mesiacom denný počet nových prípadov covidu padol pod tisíc, zdalo sa, že pandémia ustupuje. To sa však len striedala delta s omikronom. Následne pozitivita prudko vyskočila nad 50 percent a tam je dodnes.
Napriek tomu máme najhoršie za sebou. Podľa spoločnosti Unilabs sme rekord už dosiahli. Laboratóriá hlásili 67,7 percenta výterov s obsahom koronavírusu. Odvtedy sa kĺžeme tesne pod dvojtretinovou úrovňou.
„Ešte nie sme za vrcholom, skôr sme v stabilizovanej plató fáze. Zdá sa, že prípadný pokles nebude minimálne zo začiatku skokový, skôr pozvoľný,“ myslí si Lednický, šéf Unilabs.
Ako pripomínajú Hospodárske noviny, štát na 28. februára naplánoval zrušenie režimov očkovaných a prekonaných. Pre všetkých sa otvoria reštaurácie, bary aj wellness. Prognózy podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského hovoria jasne.
„Teraz sme na vrchole,“ tvrdí minister. Nárasty v nemocniciach môžme očakávať ešte do konca tohto mesiaca. „A potom by mali všetky ukazovatele veľmi rýchlo klesať,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.
Počty chorých v zdravotníckych zariadeniach sa niekoľko dní za sebou držia okolo úrovne 2 500. Scenár s obsadenými piatimi tisícmi postelí a v krajnom prípade až s vyše siedmimi tisícmi, keď by nastal kolaps v starostlivosti, tu zatiaľ nevidno. To pozitívne prekvapilo aj ministra Lengvarského.
„Zároveň majú pacienti ľahší priebeh ochorenia a vyžadujú kratší čas hospitalizácie, priemerne len tri dni,“ hovorí minister. Ani klinický priebeh infekcie nie je taký nebezpečný. „Veľká väčšina ľudí sa vylieči v domácom prostredí a stavy sa nekomplikujú tak, aby končili na umelej pľúcnej ventilácii.“
Podľa Lengvarského je už zbytočné rozdeľovať ľudí na skupiny. „Súvisí to s vysokou infekčnosťou omikronu. Teda za veľmi krátky čas sa väčšina populácie s ním buď stretla, alebo je zaočkovaná,“ vysvetľuje s tým, že aj vakcinovaní ho síce môžu šíriť, ale nie tak masívne.
Samotné očkovanie sa takmer zastavilo, podotýkajú Hospodárske noviny. Záujem je len na úrovni desiatok až stoviek ľudí denne. Na skladoch nám zostalo ešte takmer 1,5 milióna dávok od Pfizeru, Moderny a Janssenu.
Nie je vylúčené, že ich z väčšej časti darujeme a na jeseň sa proti prípadnej ďalšej vlne ochránime novými prípravkami.
„Firmy vyvíjajú ďalšie látky, mali by byť účinné proti niekoľkým subtypom vírusu,“ uviedol minister. Podľa neho sú v hre aj lieky. Počíta sa síce s tým, že omikron ustúpi, môže však prísť iný typ. Sekvenácia naďalej prebieha.
„Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by mala prísť nová vlna, ktorá by mala vplyv na verejné zdravie s veľkým počtom chorých a s ťažkým priebehom. Vylúčiť to však nevieme,“ poznamenal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v rozhovore pre Hospodárske noviny.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Vždy sme boli radi, ak ste si naše články zdieľali aj na FB. Tam sa ich však vďaka cenzúre a brigádnickým udavačom „závadného obsahu“ zjavuje čoraz menej. My však odmietame tak cenzúru, ako predstavu podľahnúť udavačom, samozvaným, no dočasným majiteľom a strážcom jedinej – ich – prípustnej pravdy.
Na FB zostávame s tým, čo nám „dovolia“, na Telegram prechádzame so všetkými článkami bez cenzúry.
Nájdete nás tu: https://t.me/hlavnydennik
Ďakujeme za vaše nové a pribúdajúce návštevy. Redakcia HD.