Európska komisia poslala Slovensku výčitku!
09 | 02 | 2022 I Gabriela Fedičová/TASR

Európska komisia (EK) v stredu vo svojom pravidelnom mesačnom súbore rozhodnutí o právnych krokoch proti členským štátom, ktoré porušili legislatívu EÚ, spomenula aj Slovensko, a to v súvislosti s opatreniami proti podvodom, ktoré poškodzujú spoločný európsky rozpočet. Spravodajca TASR v Bruseli o tom informuje na základe údajov, ktoré EK zverejnila na svojej stránke ec.europa.eu.

V oblasti Spravodlivosť EK vyzvala v stredu päť členských štátov eurobloku, aby transponovali do svojej vnútroštátnej legislatívy pravidlá EÚ o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú rozpočet Únie. Belgicku, Cypru, Slovensku, Slovinsku a Švédsku zaslala formálnu výzvu, pretože tieto krajiny pravidlá nesprávne transponovali.

Ide o smernicu EÚ z roku 2017 a o pravidlá, ktoré sú súčasťou celkovej stratégie EK pre boj proti podvodom. Rozpočet EÚ chránia tým, že harmonizujú vymedzenia pojmov, sankcie, pravidlá jurisdikcie a premlčacie lehoty súvisiace s podvodmi a inými trestnými činmi.

Riadna transpozícia týchto pravidiel členskými štátmi je potrebná na to, aby Európska prokuratúra (EPPO) mohla viesť účinné vyšetrovania a trestné stíhania.

Pápež František: Viesť vojnu znamená ničiť
Pápež František je známy celým radom rozhovorov pre médiá, od časopisov až po dokumentárny film. V nedeľu 6. februára však vôbec po prvý raz prijal pozvanie na rozsiahly rozhovor v priamom televíznom prenose. "Večer o trištvrte na deväť sa z Domu... Čítať ďalej
09 | 02 | 2022 | Gabriela Fedičová

Formálne výzvy obdržali aj iné štáty

Lehota na transpozíciu smernice do vnútroštátneho práva uplynula 6. júla 2019. V decembri 2021 EK zaslala podobné formálne výzvy aj Fínsku, Grécku, Chorvátsku, Lotyšsku, Luxembursku, Portugalsku, Rumunsku a Španielsku, ktoré sa tiež zúčastňujú na činnosti Európskej prokuratúry.

EK spresnila, že zistené problémy sa týkajú najmä transpozície ustanovení smernice týkajúcich sa vymedzenia trestných činov (podvod, korupcia a sprenevera), občianskoprávnej zodpovednosti, sankcií a právomocí.

Spomenuté členské štáty majú k dispozícii dva mesiace na to, aby odpovedali na argumenty EK. Tá môže po posúdení ich odpovedí rozhodnúť o ďalšom právnom konaní alebo o zaslaní odôvodneného stanoviska, ak problémy so súladom s únijným právom nebudú vhodne vyriešené alebo objasnené.

Papaláš, ktorého nominovali „Obyčajní“ ľudia
Policajný prezident Hamran si užíva luxus plnými priehrštiami. Na dovolenku cestuje s podriadenou v štátnej limuzíne, na sebe má oblečenie a šperky za tisíce eur. Správu priniesol týždenník Plus 7 dní. Dočasne poverený policajný prezident Štefan... Čítať ďalej
09 | 02 | 2022 | Ján Papuga

Pomáhame si navzájom

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku. Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog. Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme. Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.