Lesníci si pripomenú 98 rokov od pádu najtragickejšej lavíny na Slovensku
04 | 02 | 2022 I Gabriela Fedičová/TASR

Cez víkend uplynie 98 rokov od pádu najtragickejšej lavíny na Slovensku, nad osadou Rybô v Starých Horách v okrese Banská Bystrica. Nešťastnú udalosť si pravidelne pripomínajú aj štátni lesníci. TASR o tom v piatok informovala Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR v Banskej Bystrici.

„Z juhovýchodných svahov Krížnej vo Veľkej Fatre sa 6. februára 1924 uvoľnila veľká masa snehu. Podľa dobových záznamov ho vtedy napadlo veľké množstvo, fúkal vietor so silou víchrice. Masa snehu v lavíne mala objem 600.000 ton. Celková dĺžka lavíniska bola 2,5 kilometra, prekonaný výškový rozdiel 760 metrov. Výška snehovej haldy dosiahla 35 metrov. Sneh vydržal až do konca leta nasledujúceho roka,“ uviedla Debnárová.

Lavína zasypala 22 ľudí, štyria z nich prežili

Lavína zasypala 22 ľudí, štyria z nich prežili. Z 18 obetí bolo 15 detí. Na záchranných prácach sa v tom čase zúčastnilo 250 ľudí. Obete pochovali na cintoríne v Starých Horách, tabuľu s ich menami spolu s krížom osadili nad osadou. Akoby zázrakom prežil Benjamín Strmeň, ktorého zachránila drevená kolíska. Celý život pracoval v lese, zomrel vlani vo veku 98 rokov.

Vysoké náklady na energiu odstavili pece v hlinikárni v Žiari nad Hronom
V hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom je od piatku v prevádzke už len 135 z celkového počtu 226 pecí. Spoločnosť tak pre vysoké náklady na elektrickú energiu dokončila redukciu produkcie hliníka na 60 percent výrobnej kapacity, ktorú avizovala... Čítať ďalej
04 | 02 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Prvotnú príčinu lavínovej tragédie treba hľadať najmä v neprimeranom odlesňovaní

„Prvotnú príčinu lavínovej tragédie treba hľadať najmä v neprimeranom odlesňovaní. Ľudia pri snahe rozšíriť pasienky pre svoj dobytok v tých rokoch vyrúbali lesy a strmé svahy pod Krížnou zostali holé, zarastené iba trávou. Drsnosť povrchu sa tým výrazne znížila a vzniknuté pasienky nedokázali efektívne zadržať masy snehu pri zlých snehových podmienkach. Previaty sneh na záveterných svahoch vytvoril nestabilné snehové dosky a vankúše, ktoré sú nebezpečnými lavínovými útvarmi. Celé desiatky rokov prebiehali zalesňovacie práce v odtrhovom pásme. Lesníci vykonali viaceré protilavínové opatrenia. Išlo o zalesnenie Rybovského sedla kosodrevinou šachovnicovým spôsobom, osádzali drevené umelé zábrany, kosodrevina sa rozrástla. Územie je porastené bučinami, ako aj zmiešanými lesmi buka lesného, smreka obyčajného a jedle bielej, sprevádzané javorom horským, smrekovcom opadavým, jaseňom štíhlym a vŕbou bielou,“ priblížila Debnárová.

Pomáhame si navzájom  

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.

Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.

Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.

Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.