Japonci, ktorým po havárii vo Fukušime zistili rakovinu, žiadajú odškodné
27 | 01 | 2022 I Ivan Mihale/tasr

Šesť obyvateľov Japonska, ktorí boli deťmi v čase havárie jadrovej elektrárne Fukušima v roku 2011 a odvtedy sa u nich vyvinula rakovina štítnej žľazy, vo štvrtok podalo na okresný súd v Tokiu žalobu na jej prevádzkovateľa. Tvrdia, že chorobu im spôsobila masívna radiácia a žiadajú odškodné. Informovala o tom agentúra AP.

Šestica ľudí, ktorí majú v súčasnosti 17-27 rokov, požadujú od elektrárenskej spoločnosti TEPCO (Tokyo Electric Power Co) odškodné vo výške 616 miliónov jenov (približne 4,8 milióna eur).

Ich právni zástupcovia uviedli, že ide o prvú skupinovú žalobu v Japonsku podanú obyvateľmi Fukušimy v súvislosti so zdravotnými problémami spojenými s jadrovou katastrofou spred 11 rokov.

Na tlačovej konferencii jeden zo žalujúcich a matka ďalšieho vyjadrili nádej, že súd zistí súvislosť medzi rakovinou a radiáciou uniknutou z elektrárne. Odborný panel poverený vládou prefektúry Fukušima zatiaľ túto údajnú príčinu vylúčil.

Byť v teple a hladný, alebo najedený a v zime? – Túto otázku si kladie čoraz viac Britov (VIDEO)
Kúrenie, alebo nákup potravín? – takáto otázka v zime zamestnáva čoraz viac britských domácností, píše de.euronews.com. Inflácia a životné náklady sa výrazne zvýšili. V dôsledku toho značne narástol počet ľudí, ktorí sa obracajú na potravinové... Čítať ďalej
27 | 01 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Týmto osobám, ktoré mali v čase katastrofy 6 až 16 rokov, diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v rokoch 2012 až 2018, uviedli ich právni zástupcovia. Štyrom z nich štítnu žľazu úplne odstránili a potrebujú doživotnú hormonálnu liečbu. Jeden z nich tvrdí, že sa mu rakovina sa odvtedy rozšírila aj do iných častí tela. Ďalším dvom bola odstránená časť štítnej žľazy.

Osoby, ktoré žalobu podali, pochádzajú z rôznych častí Fukušimy vrátane regióna Aizu, ležiacom približne 120 kilometrov západne od jadrovej elektrárne. Niektoré z nich sa odvtedy presťahovali do oblasti Tokia.

Rakovina štítnej žľazy alebo podozrenie na ňu bola diagnostikovaná viac ako 290 ľuďom, vrátane 266 z nich, u ktorých to zistili v rámci prieskumu panelu prefektúry Fukušima medzi približne 380.000 obyvateľmi vo veku 18 rokov alebo mladších v čase katastrofy.

Predstavitelia prefektúry a odborníci uviedli, že vysoký nárast rakoviny štítnej žľazy u ľudí bol v mnohých prípadoch spôsobený falošnou diagnózou, čo mohlo viesť k zbytočnej liečbe alebo chirurgickému zákroku.

STO pozvánok na „lockdown drinky“ v záhrade na Downing Street. Unikol pozývací mail (VIDEO)
Ako vážne brala britská vláda pandémiu na jar 2020? Táto otázka sa opäť kladie po tom, čo sa ukázalo, že zamestnanci premiéra Borisa Johnsona boli pozvaní na uzavreté stretnutie v záhrade jeho kancelárie na Downing Street, informuje... Čítať ďalej
11 | 01 | 2022 | Ingrid Vrabcová

Japonsko 11. marca 2011 zasiahlo silné zemetrasenie sprevádzané vlnami cunami, čo viedlo k smrti približne 18.500 ľudí. Prírodná katastrofa spôsobila aj závažné poškodenie atómovej elektrárne Fukušima I. Išlo o najhoršie nešťastie svojho druhu od havárie atómovej elektrárne Černobyľ v roku 1986.