Rebríčky sú jednou z mnohých pomôcok, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodnutie o tom, na akú školu "pošlete" študovať vaše dieťa.
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) nedávno zverejnil rebríček, ktorý primárne vypovedá o výsledkoch študentov. Z vyzbieraných dát však nemá možnosť hodnotiť kvalitu školy komplexne
Zamerajte sa na to, ako s vami plánovaná škola komunikuje, zisťujte si neformálne rererencie u svojich známych, prípadne si pozrite hodnotenia odborníkov. Známych sa pýtajte, ako vedenie školy pristupuje ku konkrétnym problémom (dieťa s výchovnými problémami, ako to vyzerá so šikanou na tej-ktorej škole). To sú veci, ktoré "sa v meste vedia", ale škola sa nimi trebárs na sociálnych sieťach prirodzene nechváli.
„A tiež by sa mali zaujímať o organizáciu študentského života, teda aktivity žiackej školskej rady, časopis, školský rozhlas, teambuildingové aktivity, možnosť participovať na rozvoji školy. Pozerať sa aj na možnosti jazykového vzdelávania, rozvoja životných zručností, materiálne a technické vybavenie školy. Prezvedieť sa tiež o kvalite pedagogického zboru, jeho kvalifikovanosti a aj ochote organizovať pre študentov výzvy,“ vysvetľuje pre SME.sk Katarína Štukovská a zároveň ponúka jednu radu: „Neorientovať sa podľa rozhodovania kamaráta, ale podľa svojich schopností, zručností, snov, uplatniteľnosti.“
Takisto je dobré zistiť si možnosť uplatnenia vášho potomka po skončení školy. Chystá sa pokračovať v štúdiu, alebo so svojim vzdelaním bude nútený hľadať prácu, na ktorú bude potrebovať rekvalifikáciu?
„Rebríčky INEKO sú dôležitým odporúčacím faktorom, pretože poukazujú na obsahovú kvalitu školy. To znamená, že škola dokáže žiakom poskytnúť taký čas a priestor, aby si vedeli ľahšie osvojiť rôzne zručnosti,“ hovorí pre SME.sl Katarína Štukovská, odborná riešiteľka pre vzdelávanie v oblasti kariérovej výchovy a kariérového poradenstva vo Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie a dodáva: „Je tu však riziko, že tieto rebríčky nedokážu poukázať na nárast kompetencií, čiže nevedia ukázať, ako dokázala škola posunúť žiaka od septembra do júna. S čím do nej vstúpil a s čím vystúpil.“
Možno vás prekvapí, že v rebríčku stredných odborných škôl vedie Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove a hneď za ňou je popradská Súkromná stredná odborná škola – Tatranská akadémia a tretia skončila Obchodná akadémia v Zlatých Moravciach, píše Denník SME.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ďakujeme za vaše návštevy - Redakcia HD.