Podľa vlády USA Moskva plánuje pod „falošnou zámienkou" zaútočiť na svojich vlastných spojencov na Ukrajine. Kremeľ požaduje dôkazy o obvineniach, informuje Der Tagesspiegel.
Rusko rozhorčene reagovalo na obvinenia USA, že Moskva pripravuje zámienku pre inváziu na Ukrajinu. Americká strana šíri správy bez akéhokoľvek základu s cieľom vyvolať senzáciou, uviedlo ruské veľvyslanectvo vo Washingtone a dodalo: „Ako zvyčajne, nepredložili žiadne dôkazy."
Ruské veľvyslanectvo vyzvalo americkú stranu, aby zastavila „informačný tlak" a prešla k vecnej práci. „Rusko je proti vojne. Sme za diplomatické riešenie všetkých medzinárodných problémov." Vyhlásenia amerických strán boli „nepodložené" a ničím nepotvrdené, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Predstaviteľ americkej vlády predtým uviedol, že existujú informácie, „ktoré naznačujú, že Rusko už vytvorilo skupinu agentov na uskutočnenie operácie na východe Ukrajiny".
Ruskí agenti sú „vycvičení v domácom boji a v používaní výbušnín na sabotážne akcie proti vlastným zástupným silám Ruska", uviedol predstaviteľ americkej vlády. „Rusko si pripravuje pôdu na to, aby malo možnosť vymyslieť si zámienku na inváziu, a to aj prostredníctvom sabotáží a informačných operácií."
Ruské sily plánujú začať tieto aktivity niekoľko týždňov pred vojenským vpádom, ktorý by sa mohol začať „medzi polovicou januára a polovicou februára", dodal vládny predstaviteľ. Cieľom podľa neho je obviniť Ukrajinu z „prípravy bezprostredného útoku na ruské sily na východe Ukrajiny".
Informácie naznačovali, že ruskí agenti začnú „vyrábať provokácie" v štátnych a sociálnych médiách s cieľom ospravedlniť ruskú intervenciu a zasiať rozkol na Ukrajine, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Ruskí predstavitelia podľa nej tiež šírili správy o zhoršujúcej sa situácii v oblasti ľudských práv na Ukrajine a o rastúcej militantnosti ukrajinských lídrov.
V týchto správach sa "Západu vyčíta aj eskalácia napätia a poukazuje sa na humanitárne problémy na Ukrajine, ktoré by mohla vyriešiť ruská intervencia. Ruský patriotizmus je propagovaný s cieľom podporiť vojenskú akciu v krajine," - pokračovala Psakiová.
Vzhľadom na masívne rozmiestnenie ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou sa Západ obáva, že Rusko po anexii Krymu v roku 2014 v súčasnosti pripravuje inváziu do susednej krajiny. Kremeľ to kategoricky odmieta.
Moskva zároveň požaduje od USA a NATO dohody, ktoré by zakázali rozširovanie NATO na smerom východ, ako aj zriaďovanie amerických vojenských základní v štátoch bývalej sovietskej sféry vplyvu.
Rozhovory medzi USA a Ruskom, zasadnutie Rady NATO-Rusko a rozhovory v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nepriniesli žiadny prelom, dodáva na záver Der Tagesspiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.