Podľa analýzy ľudia, ktorí sa nakazia Omikronom, majú o 50 až 70 percent menšiu pravdepodobnosť, že budú potrebovať nemocničnú starostlivosť v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi, informuje portál bbc.com.
Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť tvrdí, že síce tieto zistenia sú „povzbudivé", ale tento variant môže stále viesť k veľkému počtu ľudí v nemocniciach.
Minister zdravotníctva uviedol, že je „príliš skoro" určiť „ďalšie kroky".
Štúdia tiež ukazuje, že účinok vakcíny u ľudí, ktorí sa nakazia Omikronom, začína slabnúť už po 10 týždňoch po „posilňovacej“ tretej dávke.
Ochrana proti závažným ochoreniam bude ale pravdepodobne oveľa silnejšia.
Správa prichádza hneď po údajoch z Južnej Afriky, Dánska, Anglicka a Škótska, ktoré poukazujú na zníženú závažnosť.
Najnovšia analýza brala do úvahy všetky prípady Omikronu a Delty v Spojenom kráľovstve od začiatku novembra, vrátane 132 ľudí prijatých do nemocnice s týmto novým variantom. Do 28 dní od nakazenia Omikronom došlo aj k 14 úmrtiam.
Podľa správy ľudia, ktorí sa infikujú Omikronom, majú:
Miernejší vírus by však mohol stále vyvíjať tlak na nemocnice, pretože sa šíri veľmi rýchlo.
Spojené kráľovstvo zaznamenalo ďalší denný rekord - 119 789 potvrdených prípadov ochorenia na COVID za 24 hodín. V priebehu 28 dní od pozitívneho testu došlo k ďalším 147 úmrtiam.
Neistota panuje aj v súvislosti s tým, čo sa stane, keď Omikron zasiahne staršie vekové skupiny, pretože väčšina ľudí, ktorí sa ním doteraz nakazili a skončili v nemocnici, bola mladšia ako 40 rokov.
Minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že vláda údaje dôkladne monitoruje. Súčasne varoval, že prípady tohto variantu pribúdajú mimoriadnym tempom - už prekonali rekordný denný počet v pandémii. Počet hospitalizácií sa zvyšuje.
Vedúca britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť Jenny Harriesová skonštatovala, že ľuďom nakazeným Omikronom hrozí menšie riziko hospitalizácie, ako pri infikovaní iným variantom.
Predpokladá sa, že Omikron je miernejší v dôsledku kombinácie našej imunity a zmien samotného vírusu.
Variantom sú väčšinou infikovaní ľudia, ktorí už boli nakazení inými variantmi, alebo ktorí boli očkovaní.
Laboratórne štúdie však ukázali aj zmeny v tom, ako Omikron infikuje naše telo. Lepšie infikuje dýchacie cesty ako hlboké tkanivá pľúc – to by mohlo uľahčiť šírenie variantu, ale miernejšie, keďže je ďalej od citlivých častí pľúc.
Profesor Ravi Gupta z Univerzity v Cambridge pre BBC povedal: „Klinické údaje o zníženej závažnosti sa zhodujú s laboratórnymi údajmi, ktoré naznačujú, že Omikron zmenil svoje preferencie.
Očkovanie je naďalej nevyhnutné na ochranu pred závažným ochorením a tiež na ochranu pred budúcimi variantmi."
Ukázalo sa, že dve dávky vakcíny poskytovali obmedzenú ochranu pred nakazením vírusom Omikron, ktorá sa potom obnovila posilňovacou dávkou.
V správe sa však uvádza, že po 10 týždňoch táto ochrana klesá o 15 až 25 percent. Stále je to lepšie ako bez „posilňovacej“ dávky a ochrana pred závažným ochorením alebo úmrtím je pravdepodobne ešte väčšia.
Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa v Spojenom kráľovstve v dohľadnom čase zaviedla štvrtá dávka, a bude sa diskutovať o tom, či sa má počkať na aktualizovanú vakcínu.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.