Britský minister pre brexit David Frost odstúpil z funkcie pre politické nezhody. Je proti novým koronovým opatreniam vlády, píše The Epoch Times.
Kancelária britského premiéra Borisa Johnsona zverejnila list Davida Frosta, ministra pre brexit, v ktorom uviedol, že s okamžitou platnosťou odstupuje, keďže „brexit je už istý". Johnsonovi však súčasne jasne vyjadril svoje „obavy zo súčasného smerovania".
Vláda tak potvrdila správu, ktorú zverejnil týždenník The Mail on Sunday. Ten informoval, že Frost pred týždňom podal demisiu z dôvodu „rozčarovania" z postupu vlády. Johnsonovi sa vraj vtedy ešte podarilo presvedčiť ho, aby zostal vo funkcii do začiatku roka 2022.
Nemenovaný zdroj pre Mail on Sunday uviedol, že Frost je proti novým koronovým obmedzeniam vlády, ako aj proti zvyšovaniu daní a stanoveniu cieľa - nulových emisií skleníkových plynov do roku 2050.
Vo svojom rezignačnom liste 56-ročný minister vyjadril nádej, že „sa krajina čo najrýchlejšie dostane tam, kde potrebuje byť"- „k málo regulovanému hospodárstvu s nízkymi daňami a s podnikateľským duchom".
V narážke na nedávne koronové obmedzenia David Frost v liste napísal: „Musíme sa naučiť žiť aj s Covidom." Johnsonovo júlové rozhodnutie zrušiť všetky koronové opatrenia označil za „odvážne", a, bohužiaľ, toto rozhodnutie sa „neukázalo ako nezvratné, ako by som si želal". Vyjadril poľutovanie nad tým, že jeho rezignácia unikla do tlače.
Boris Johnson vyjadril ľútosť nad odstúpením Davida Frosta a poďakoval mu za vykonanú prácu.
Frostova rezignácia je ďalším neúspechom pre už aj tak politicky dosť „trápeného“ Johnsona. Ten má za sebou katastrofálny týždeň. Stovka toryovcov sa obrátila proti nemu, keď zahlasovali proti novým vládnym koronovým opatreniam. Johnsonova Konzervatívna strana navyše utrpela porážku v doplňujúcich voľbách do Dolnej snemovne.
Johnson a jeho vláda boli terčom ostrej kritiky zo strany verejnosti, ale aj z vlastných radov. Jedným z dôvodov bola aj aféra okolo straníckych darov a porušenie covidových pravidiel počas lockdownu.
Zástupkyňa lídra opozičných labouristov Angela Raynerová na Twitteri napísala, že vláda je v „totálnom chaose" a Johnson „na túto prácu nestačí".
Konzervatívny poslanec Andrew Bridgen pre rozhlasovú stanicu Times Radio povedal, že pre Johnsona to je „rozhodujúci moment". Buď nech sa zmení, alebo nech odíde. Zarytý zástanca brexitu na Twitteri zdôraznil, že šéfovi vlády „vypršal čas“.
Internetový portál Conservative Home, ktorý je medzi konzervatívcami obľúbený, napísal, že ide o "pokus zvrhnúť" Johnsona.
Pre bývalú severoírsku líderku Arlene Fosterovú, ktorá bola v apríli nútená odísť z funkcie, pretože ju považovali za príliš umiernenú, je táto rezignácia Johnsona potrebná, pretože nenaplnil svoje sľuby pre Severné Írsko.
David Frost je považovaný za zástancu tvrdej línie v otázke Európskej únie. Viedol rokovania s Bruselom o dohode o brexite a implementácii kontroverzného protokolu o Severnom Írsku pre Londýn od júla 2019.
V protokole sa stanovuje, že Severné Írsko zostane de facto súčasťou jednotného európskeho trhu a Colnej únie, pričom britský dovoz do tejto časti krajiny bude podliehať colnej kontrole. Hlavnou námietkou Londýna bolo, že Súdny dvor EÚ v Luxemburgu má právomoc vykladať vykonávanie dohody.
David Frost je kariérny diplomat, ktorý v 90-tych rokoch pracoval v Bruseli a v rokoch 2006 až 2008 bol britským veľvyslancom v Dánsku. Viedol aj škótsku obchodnú organizáciu Scotch Whisky Association (SWA) a stál na čele Londýnskej obchodnej a priemyselnej komory, uzatvára The Epoch Times.
(Medzititulky red. HD.)
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk – ďakujeme, redakcia HD.