Treba však asi podotknúť, že Vianoce oslavujú len kresťania a bez náboženského charakteru aj ateisti v Európe, oboch Amerikách, Austrálií, ale aj v časti Afriky či Ázie. Tradície sa samozrejme líšia, veď to nie je inak ani v rámci takého malého územia, akým je Slovensko. Poďme sa spolu s portálom lexika.sk pozrieť, ako je to v iných častiach sveta.
Je to jedna z mladších tradícií - vianočný stromček. Vo väčšine krajín sa ozdobuje ihličnan, ale napríklad v Afrike zdobia palmy. Môže to byť celkom zaujímavý pohľad, čo poviete?
História stromčeka siaha do Nemecka, odkiaľ sa počas 18. a 19. storočia rozšírila po celej Európe. Pôvodný stromček visel z povaly a vešali sa naň drevené, či porcelánové ozdoby. V chudobnejších rodinách aj do staniolu zabalené orechy, či šišky.
Druhým spojením je spievanie kolied. Z nich asi najznámejšou je tiež z Nemecka pochádzajúca Tichá noc. No a keďže historicky sú Vianoce oslavou Kristovho narodenia, tak aj stavanie betlehemov. V kostoloch dodnes do betlehemov vkladajú bábiku znázorňujúcu Ježiška až v noci z 24. na 25. decembra.
V strednej Európe sa Vianoce slávia cez vianočné trojdnie - 24. december Štedrý deň, 25. december Božie narodenie a 26. december - sviatok sv. Štefana. Na Britských ostrovoch, v USA, ale aj v západných krajinách Európy sa Vianoce oslavujú 25. decembra a aby to nebolo také jednoduché, východné cirkvi oslavujú Božie narodenie až 6. januára.
Dnes oproti minulosti tej hojnosti máme po celý rok, ale kedysi tá strava nebola taká pestrá a tak boli Vianoce skutočne sviatkami, kedy si ľudia dopriali. A dopriali nie len sebe, ale zo všetkého, čo bolo na stole, symbolicky vydelili aj domácim hospodárskym zvieratám.
V našich zemepisných šírkach sa jedia oblátky, jablko, kapustnica a ryby. Na portáli Lexika.sk sa dočítame, že v Anglicku sa podáva vianočný puding s brandy alebo whisky. V Taliansku sa maškrtí bábovka Panetonne, vo Francúzsku roláda Buche, v Belgicku vianočka Cougnous, v Nemecku jablkový závin, V Dánsku ryžový nákyp s mandľou, vo Švédsku marcipán, V Rakúsku kukuričná kaša s hrozienkami a čerešňovým likérom, v Maďarsku tradičná orechová roláda, v USA a Kanade sušienky, v Brazílii citrónový koláč a v Japonsku tradičný smotanový koláč s jahodami.
No áno, dávame si ich navzájom, ale legendy sú pekné. Asi nikoho neprekvapí, že podľa kresťanstva najväčším darčekom je narodenie Ježiška a tak aj darčeky "nosí" práve On. Oni teda prichádzajú s Jeho narodením. V anglosaských krajinách a v USA ich nosí Santa Claus a v Taliansku sa o ne postará Babbo Natale a potom 6. januára bosorka Befana. Európa je v tomto celkom rôznorodá: vo Francúzsku je to Père Noël, v Nemecku a jeho susedných krajinách Christkind – čiže Ježiško. V Írsku a Portugalsku darčeky rozdáva Father Christmas, v Holandsku Sinterklaas (6. decembra), vo Fínsku Joulupukki, vo Švédsku Jultomten, v Nórsku Julenissen, v Rusku Dedo Mráz, a v Grécku Svätý Bazil, ktorý nosí darčeky na Nový rok.
vám prajeme, aby ste si Vianoce užili so svojimi milovanými a aby ste ich prežili v zdraví, pokoji, láske a radosti. Lebo to sú tie najvzácnejšie darčeky.
Chcete nám pomôcť?
Vážení čitatelia, ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Ak si chcete pozrieť našu aktuálnu výrobu, kliknite na stránku www.hlavnydennik.sk. Ďakujeme. Redakcia HD.