Euroskepticizmus sa nezakladá na faktoch, myslia si liberálni slovenskí europoslanci
19 | 12 | 2021 I TASR

EÚ podľa Vladimíra Bilčíka funguje na hľadaní kompromisov, a to je pekné. "Predstavte si, že by nám tu vládol nejaký diktátor, ktorý by povedal, ako to bude s vakcináciou," povedal.

Kritizovať Európsku úniu má zmysel, pokiaľ je kritika konštruktívna a posúva veci dopredu. Počas diskusie v TASR TV sa na tom zhodli slovenskí europoslanci Vladimír Bilčík, Michal Šimečka a Michal Wiezik. Počas debaty odpovedali aj na otázky položené študentmi politológie z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Jedna zo študentiek sa europoslancov spýtala, ako by chceli "zmeniť euroskepticizmus", ktorý panuje v našom regióne.

Wiedzik: Ľudia majú priveľa informácií

Michal Wiezik vníma euroskepticizmus ako "veľký problém", ktorý pripisuje vplyvu dezinformačnej scény. "Euroskepticizmus nevychádza z objektívnych vedomostí alebo objektívnych faktov. Toto je veľký problém súčasného sveta, kde je pretlak informácií a ľudia nemajú dostatočnú schopnosť tieto informácie filtrovať a kriticky k nim pristupovať," myslí si Wiezik.

Podľa neho sme "evidentne vystavení" dezinformačným útokom a hybridnej vojne. Europoslanec si myslí, že "akonáhle sa podarí odfiltrovať tieto škodlivé vstupy, tak to dobré na EÚ bude očividné. Uvidia to aj ľudia, ktorí si momentálne myslia, že najlepšie by bolo vystúpiť z Európskej únie a prikloniť sa k Rusku," dodal Wiezik.

Šimečka: Ani EÚ nie je dokonalá

Aj Michal Šimečka si myslí, že mnohé tvrdenia šíriace sa na internete o Európskej únii "sú čisté nezmysly". Na druhej strane však zdôraznil, že EÚ potrebuje kritiku. "Tak, ako všetko čo vytvorili ľudia, ani EÚ nie je dokonalá. Ja sám vidím množstvo problémov, ktoré v Únii sú."

Europoslanec konkrétne spomenul "zdĺhavé" byrokratické procesy. "Je to veľmi ťažkopádne, je to často veľmi byrokratické a obyčajní ľudia - ktorí do toho nevidia - si legitímne kladú otázku, že čo nám ten summit alebo Európsky parlament prinesie. Ja tomu rozumiem, avšak myslím si, že EÚ sa vie posunúť dopredu, keď má dobrých kritikov. Čiže ten euroskepticizmus ako taký by som nebral ako zlo. Naopak, je veľmi potrebný," povedal Šimečka.

Bilčík nemá s kritikou EÚ problém

Aj Vladimír Bilčík v súvislosti s touto témou vyhlásil, že s kritikou EÚ "nemá žiadny problém" a myslí si, že vecná kritika je dobrá. "Ľuďom sa zdá, že Únia je pomalá a ťažkopádna. Je to úplne prirodzené, lebo tá demokracia, ktorá tam je, je extrémne zložitá. Potrebujete dohodu EP - kde je 705 poslancov, potrebujete dohodu dvadsiatich siedmich členských štátov - kde sú rôznorodé vlády. Potrebujete mať súčinnosť Európskej komisie - ktorá má potom za úlohu to celé zaviesť do praxe," vysvetlil Bilčík dôvody zdĺhavých vyjednávacích procesov.

EÚ podľa neho funguje na hľadaní kompromisov medzi jednotlivými členskými štátmi. "Podľa mňa je to na európskej politike pekné. Predstavte si, že by nám tu vládol nejaký diktátor, ktorý by povedal - podľa nálady - ako to bude s vakcináciou, či s (bojom proti) pandémii," dodal Bilčík.

Vplyv Slovenska v EÚ

Všetci traja europoslanci sa počas diskusie ďalej zhodli, že Slovensko - okrem čerpania priamych výhod z členstva v EÚ - má reálny dosah na tvorbu spoločných európskych politík.

Členovia európskeho zákonodarného zboru debatovali v TASR TV v súvislosti s prebiehajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE). Tá bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie.

Muž, ktorý konečne dokáže pochovať Merkelovej slniečkárske dedičstvo. Na čelo CDU smeruje Friedrich Merz
Členovia nemeckej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) podporili kandidatúru Friedricha Merza na post nového šéfa strany. Merz vo vnútrostraníckom hlasovaní zvíťazil s veľkým náskokom pred ďalšími dvoma kandidátmi. Nový predseda CDU, ktorý... Čítať ďalej
17 | 12 | 2021 | Juraj Karas / TASR