Pandémia tvrdo zasahuje svetové hospodárstvo. Podľa švédskeho inštitútu Sipri však miliardový obchod so zbraňami pokračuje: veľké zbrojárske spoločnosti dokonca zvýšili svoje príjmy, píše nemecký Der Spiegel.
531 miliárd dolárov z predaja zbraní a vojenských služieb - toľko v roku 2020 vyprodukovalo sto najväčších obranných spoločností. Vyplýva to z nových údajov, ktoré zverejnil štokholmský inštitút Sipri. Výskumníci zaznamenali nárast o 1,3 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Podľa inštitútu obchodovanie zbrojárskych spoločností rástlo šesť rokov za sebou. V minulom roku dosiahli tieto spoločnosti takmer o pätinu vyšší obrat ako v roku 2015. Vtedy Sipri prvýkrát zahrnula čínske spoločnosti do svojej správy.
Autori správy vychádzajú z verejne dostupných údajov. Patria sem výročné správy spoločností, ako aj články v odborných časopisoch a médiách. Odhady predaja zbraní vychádzajú aj z verejne dostupných informácií.
Globálne hospodárstvo sa v roku 2020 kvôli koronavírusu pokleslo o dobré tri percentá. Pandémia zasiahla aj zbrojárske spoločnosti. Niektoré z nich sa sťažovali na narušenie dodávateľských reťazcov a oneskorené dodávky. Celkovo sa však nezdá, že by korona ovplyvnila ich obchod.
„Priemyselných gigantov do veľkej miery chránil pretrvávajúci vládny dopyt po vojenskom tovare a službách," - tvrdí Alexandra Marksteinerová, jedna z autoriek správy Sipri. Dodáva, že vojenské výdavky sa v mnohých krajinách zvýšili. Podľa Marksteinerovej niektoré vlády dokonca zvýšili platby zbrojárskemu priemyslu, aby zmiernili dôsledky koronakrízy.
41 zo 100 najväčších zbrojárskych spoločností pochádza z USA. Spoločne dosiahli obrat v predaji zbraní približne 285 miliárd dolárov. To je o 1,9 percenta viac ako v roku 2019 - a viac ako polovica celkového obratu všetkých spoločností v prvej stovke. Americké korporácie si tak udržujú výrazný náskok pred konkurentmi z iných krajín.
Najvyšší obrat mala spoločnosť Lockheed Martin s viac ako 58 miliardami dolárov. Nasleduje Raytheon s necelými 37 miliardami dolárov a Boeing s 32 miliardami dolárov.
Na druhom mieste nasledujú čínske spoločnosti: päť čínskych spoločností na zozname Sipri predalo v roku 2020 zbrane v celkovej hodnote necelých 67 miliárd dolárov. To zodpovedá 13 percentám predaja zbraní sto najväčších spoločností. Predbehli tak spoločnosti z Veľkej Británie, ktorých tržby predstavovali tretí najväčší podiel.
V zozname sú aj štyri nemecké spoločnosti. Z predaja zbraní získali spolu necelých deväť miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 1,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Rheinmetall, najväčší nemecký výrobca zbraní, zaznamenal nárast o dobrých 5 percent. Na druhej strane, spoločnosť ThyssenKrupp zaznamenala pokles o 3,7 percenta.
Celkovo 26 európskych spoločností patrí medzi sto najväčších výrobcov zbraní. Ich podiel na celkovom predaji predstavuje pätinu.
Najväčšie ruské zbrojárske spoločnosti spolu opäť dosiahli výrazne nižšie príjmy z predaja zbraní. Na zozname Sipri je deväť ruských spoločností. Spolu dosiahli tržby vo výške 26,4 miliardy eur - výrazne menej ako v roku 2019, čo potvrdzuje klesajúci trend z minulého roka, ktorý trvá od roku 2017.
Autori správy označili za hlavný dôvod tohto vývoja zmenu, ktorú si vynútilo politické vedenie v Moskve: podľa správy má civilný biznis do roku 2025 tvoriť 30 percent celkového obratu spoločností a do roku 2030 polovicu.
Na zozname sú tri izraelské spoločnosti, ktoré predali zbrane v hodnote dobrých desať miliárd dolárov. To sa približne rovná celkovým príjmom piatich japonských spoločností uvedených v zozname inštitútu.
Tri indické spoločnosti v prvej stovke najväčších výrobcov zbraní zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom nárast o 1,7 percenta. Pravdepodobne to súvisí aj s tým, že v roku 2020 indická vláda oznámila postupný zákaz dovozu určitých druhov zbrojárskeho vybavenia s cieľom posilniť sebestačnosť vo výrobe zbraní, uzatvára nemecký Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.