„Prišiel som sem s láskou a úctou ako pútnik a brat v Kristovi. Myslím na naše spoločné apoštolské korene a modlím sa k Duchu Svätému, aby nám pomohol spoločne kráčať po jeho cestách“. Tento odkaz zanechal v pamätnej knihe pápež František pri stretnutí s Hieronymom II., arcibiskupom Atén a celého Grécka
V mene Katolíckej cirkvi sa podobne ako kedysi Ján Pavol II. ospravedlnil za chybné postoje minulosti:
„S hanbou - priznávam to za Katolícku cirkev - konanie a rozhodnutia, ktoré mali len málo, alebo nemali vôbec nič spoločné s Ježišom a evanjeliom a ktoré boli skôr poznačené túžbou po zisku a moci, spôsobili chradnutie jednoty - spoločenstva. Tak sme dovolili, aby bola plodnosť ohrozená rozdelením. Dejiny majú svoju váhu a ja tu dnes cítim potrebu obnoviť svoju prosbu Bohu i bratom o odpustenie za chyby, ktorých sa dopustili mnohí katolíci. Veľkou útechou je však istota, že naše korene sú apoštolské a že i napriek deformáciám času Božia rastlina rastie a prináša plody v tom istom Duchu. A je to milosť, keď si navzájom uvedomujeme svoje plody a spoločne za ne ďakujeme Pánovi.“
„Nebojme sa jedni druhých, ale pomáhajme si navzájom uctievať Boha a slúžiť blížnemu s plným rešpektovaním slobody druhých,“ vyzval Svätý Otec, dodávajúc:
„Ako môžeme svedčiť svetu o evanjeliovej svornosti, ak sme my kresťania stále rozdelení? Ako môžeme ohlasovať lásku Krista, ktorý zhromažďuje národy, ak nie sme jednotní medzi sebou? Urobilo sa toľko krokov, aby sme si šli v ústrety. Vzývajme Ducha spoločenstva-jednoty, aby nás viedol po svojich cestách a pomohol nám založiť našu jednotu nie na kalkuláciách, stratégiách a pohodlnosti, ale na jedinom vzore, na ktorý máme hľadieť, a tým je Najsvätejšia Trojica.“Uviedol.
Pápež poukázal na dôležitosť úprimnej vôle odpustiť si a zmieriť sa, k čomu nás nabáda najmä viera v Kristovo vzkriesenie:
„Apoštoli, plní strachu a váhania, sa zmierovali s trýznivým sklamaním z (Kristovho) umučenia, keď pred sebou uvideli vzkrieseného Pána. Práve z jeho rán, ktoré sa zdali byť nezahojiteľné, čerpali novú nádej, nevídané milosrdenstvo, lásku väčšiu než ich chyby a biedy, ktorá ich mala premeniť na jedno telo, zjednotené Duchom v mnohorakosti toľkých rôznych údov.
Nech na nás zostúpi Duch ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána, Božie milosrdenstvo, schopné oslobodiť ducha a vzbudiť v každom obnovenú disponovanosť. Nech nám pomôže, aby sme sa nenechali ochromiť negatívnymi postojmi a predsudkami z minulosti, ale aby sme na realitu hľadeli novými očami.
Potom súženia minulosti ustúpia úteche prítomnosti a my budeme utešení pokladmi milosti, ktoré znovu objavíme v našich bratoch. Ako katolíci sme sa práve vydali na cestu prehlbovania synodality a cítime, že sa od vás máme čo učiť. Úprimne po tom túžime, pretože sme si istí, že keď sa bratia a sestry vo viere zbližujú, do sŕdc zostupuje útecha Ducha.“Podotkol.
Na záver audiencie Svätý Otec Hieronymovi II. daroval pápežovi kópiu starobylého iluminovaného rukopisného vydania Svätého písma, známeho ako Codex Pauli, z čias Karola Veľkého. Faksimile vzácneho vydanie Biblie uchovávaného benediktínmi vyhotovili pri príležitosti osláv 2000 rokov od narodenia sv. Pavla. Kniha je viazaná v bielej koži a zdobená kovovými tabuľkami s motívmi reliéfov z brány Baziliky sv. Pavla za hradbami v Ríme.
Pápež František na oplátku podaroval Pravoslávnemu arcibiskupstvu v Aténach aj dve korunky pre ikonu Panny Márie s Ježiškom.
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.