Nový variant vírusu Omikron sa v Európe šíri zrejme od polovice novembra. V Holandsku objavili zdravotníci mutáciu COVID-19 vo vzorkách odobratých 19. a 23. novembra, uviedli úrady. Nový variant bol neskôr prvýkrát zistený v Južnej Afrike.
Podľa odborníkov zatiaľ nie je jasné, či tieto osoby už predtým navštívili južnú Afriku. Doteraz sa pozornosť sústredila na cestujúcich posledných dvoch letov z Južnej Afriky, medzi ktorými boli desiatky nakazených. Úrady chcú teraz otestovať približne 5 000 ľudí, ktorí nedávno vstúpili do krajiny z Južnej Afriky, Botswany, Eswatini, Lesotha, Mozambiku, Namíbie alebo Zimbabwe.
V Holandsku vstúpili do platnosti sprísnené opatrenia COVID-19, ktoré majú obmedziť rekordný počet viac ako 20 000 infekcií denne a odľahčiť nemocnice. Aj v Nemecku a Belgicku prvé vzorky naznačujú, že Omikron koloval už predtým, ako ho lekári v Južnej Afrike identifikovali ako nový variant.
Nový variant bol doteraz zistený v najmenej 20 krajinách vrátane Japonska a Francúzska. Existujú obavy, že nová mutácia by mohla byť podstatne nákazlivejšia ako variant Delta.
V Nemecku bol potvrdený prípad Omikronu v Düsseldorfe. Ide o osobu, ktorá pricestovala z Južnej Afriky a prišla do kontaktu s pozitívne testovaným.
Kvôli príznakom sa osoba podrobila testu a výsledok bol pozitívny. Vyšetrenie variantov vírusu ukázalo znaky, ktoré poukazovali na variant Delta. Vzorka z opakovaného testu sa previezla priamo do univerzitnej nemocnice na sekvenovanie. To však bolo neúspešné, pretože vírusová záťaž bola príliš nízka, uvádza sa v správe.
Preto urobili ďalší test. „V tomto výtere bola vírusová nálož dostatočne veľká na to, aby sa pomocou sekvenovania dal nepochybne zistiť variant Omikron," - informovala hovorkyňa mesta. „Áno, je to Omikron."
„Aj keď zatiaľ vieme len málo konkrétnych informácií, situácia je skutočne znepokojujúca. Molekulárne zmeny vo víruse, ako aj spôsoby, akými sa Omikron v posledných týždňoch šíri, sú dôvodom na obavy," - povedal Der Spiegel bioinformatik Richard Neher z Bazilejskej univerzity.
Zároveň stále existuje možnosť, že sa nový variant v Európe nepresadí: „V skutočnosti sme už videli mnoho variantov, ktoré mali pozoruhodné konštalácie proteínov a mutácií a ktoré nakoniec neboli také úspešné," - povedal Neher, dodáva na záver Der Spiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD.