"Je skutočne smiešne ako sa nemohúci Západ bez najmenšej imaginácie svojho ďalšieho postupu pri formovaní svojej politiky voči Rusku zadúša svojimi dôraznými upozorneniami. Nerozumiem tomu, keďže vecí, ktoré nás spájajú s Ruskom, je omnoho viac, ako tých, ktoré by vyžadovali konfrontáciu." Citát Anton Hrnko.
V úvode príspevku opisuje čo si pamätá ako mladý chlapec z kofliktu medzi Čínou, USA a Tajwanom. Dnes, ako píše Hrnko má takmer o 60 rokov viac a konanie západu na čele s Washingtonom, Londýnom, Berlínom alebo Bruselom mu pripomína dávne praktiky Maovho režimu v Číne, ktoré si ako dieťa pamätá. "Ak by sme všetky vyhrážky sankciami a dôraznými upozorneniami zo strany našich spojencov v NATO a Európskej únie vo vzťahu k Moskve začali číslovať, možno by sme už dávno prekročili ono 178. dôrazné varovanie z dávno zabudnutých čias," píše.
Hrnko si myslí, že je skutočne smiešne ako sa nemohúci Západ bez najmenšej imaginácie svojho ďalšieho postupu pri formovaní svojej politiky voči Rusku zadúša svojimi "dôraznými upozorneniami". Podľa Hrnka by sa Západ mal snažiť nájsť esenciálne záujmy, ktoré spájajú obe strany umelo udržiavaného konfliktu a na nich vybudovať novú formu vzťahov, ktorá by nepotrebovala vyhrážky, sankcie a protisankcie.
"Nerozumiem tomu, keďže vecí, ktoré nás spájajú s Ruskom, je omnoho viac, ako tých, ktoré by vyžadovali konfrontáciu. Samozrejme, s jedinou výnimkou. A tou je snaha o globálnu hegemóniu jednej upadajúcej veľmoci. Ale časy, keď Amerika mohla diktovať svoju jedinú pravdu zvyšku sveta hádam nikdy neboli a ak boli, tak sú dávnou minulosťou!" Zdôrazňuje Hrnko.
Anton Hrnko predpokladá, že globálnu vojnu nikto nechce. "Jednoducho takáto vojna by nemala víťaza a to už vedeli ako Kenedy, tak aj Chruščov," vysvetľuje. A je podľa neho utópiou si myslieť, že Rusko so 140 miliónmi obyvateľov by prijalo konvenčnú konfrontáciu s USA a NATO. A dodáva, že ak by došlo k tretej svetovej, za dnešného stavu vecí by bola od začiatku termonukleárna, čo by nám podľa neho malo byť jasným varovaním.
Hrnko je presvedčený, že niektorí jastrabi z Pentagónu si myslia, že sankciami prinútia podobne, ako to bolo s Japoncami roku 1941, konať Rusov zbrklo. Ale sú podľa neho na omyle. "Rusi vojny nezačínajú a nebude to ani v tomto prípade!" Dodáva.
"Aká je z tohto začarovaného kruhu cesta von?" Pýta sa v závere a hneď aj prináša odpoveď. "Ľudstvo, aby nezaniklo, má len jednu cestu. Mierové spolužitie medzi národmi a funkčné medzinárodné právo," píše.
Hrnko prízvukuje: "Nič iné ako poctivá diplomacia neexistuje. Dôrazné upozornenia nepomohli pred vyše polstoročím Číne, rovnako ako stále nové a nové sankcie nepomôžu Západu. Predpokladá to však zo strany "deep state" v USA reálne zhodnotenie možností a schopností štátu, nie držať sa fantazmagórie "víťaza v studenej vojne" a vízie "Pax Americana". Ten nebol, nie je a ako vidieť, ani nebude."
"Ak po prečítaní článku máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – facebook. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami do verejnosti nedostávajú. Redakcia HD."